Ha a világegyetem tágul, akkor miért vannak ugyanolyan távolságban a csillagok több száz évig az égbolton?
Aztaq, te látsz az égen 1 mm elmozdulást?
Esek-kelek a meglepetéstől.
A másik szuperképességed, hogy látod a vákuumban is pontszerű távoli fényforrások távolságát tőled?
Mert ha nem, amit te látsz, az csak mondjuk két csillagnak a veled bezárt háromszögének a szögei.
Amelyek akkor is ekkorák, ha a háromszög arányosan nő.
Amúgy meg nem tudom, mit akarsz látni a te élethosszod alatt.
A tőlünk 13 milliárd fényévre lévő dolgok távolodnak közel fénysebességgel, a hozzánk közelebb lévők meg arányosan lassabban.
Fel tudod mérni, hogy viszonyul az általad szabad szemmel látható csillagok távolsága és ezzel távolodási sebessége a 13 milliárd fényév távolsághoz?
Hát kérlek, úgy, hogy ilyen távolságban a csillagok tágulás miatti távolodása tőlünk jóval kisebb, mint amennyi a hozzánk képesti amúgy is meglévő mozgási sebessége.
Éppen ezért például a komplett Magellán-felhő a tágulás ellenére KÖZELEDIK hozzánk.
Ilyenkor van a baj, amikor valaki tudás nélkül, "józan paraszti ésszel" meg szabad szemmel nézegetéssel áll neki kételkedni a tudományban.
Látom, lepontozás megy.
Ha a stílusom kicsit vehemens volt, annak megvan az oka és nem lépek vissza tőle. Ez a kérdező nem az első kérdést teszi fel, aminek egyetlen lényege van, az, hogy bizonygassa, márpedig lapos a Föld, tessék, még egy bizonyíték mellette, na erre mit léptek?
És unom az ezredik laposföldes ezredik provokatív erőlködését.
A galaxis nem tágul, márpedig te ebből látsz csillagokat.
Amúgy megnézném azt, hogy egy távoli galaxist eleve hogyan látsz szabad szemmel - mint ahogy azt is, hogyan veszed észre a távolodását 1 év alatt.
Egyébként hülyék miért írhatnak ide?
Mert a butákat még értem: ők okosabbak szeretnének lenni. Ehhez jó a tudomány.
De a hülyék hülyébbek szeretnének lenni, és arra már nem jó.
Egyébként változnak a csillagképek az évszázadok alatt, de ez nem a tágulás miatt van, hanem a csillagok sajátmozgása.
Ezen kívül van 2-3 csillag, ahol az éves keringést is lehet követni (mármint a Föld keringését).
Több összetevője is van a dolognak.
Egyik, hogy olyan ez mint amikor egy jpg képet elkezdesz nagyítani. A kép összes pixele, az összes része egymáshoz képest ugyanúgy fog növekedni, mert minden mérte azonos mértékben fog növekedni. Ha a képen egy csillagos égbolt lenne, az is így fog viselkedni, és minden méret arányosan fog növekedni, tehát egymáshoz képest azonosan. A Földről nézve a látszó szögeik, vagyis az egymáshoz viszonyított helyzetük ezért alapvetően nem fognak változni, mert mindegyik mindegyikhez képest arányosan távolodik. Tehát felnézve az égboltra semmit sem lehet ebből látni.
A Földtől való távolságukat meg szemre nem látni, azt csak mérésekkel lehet nagyjából pontosan meghatározni.
És egyébként is a csillagok amiket látunk az égen, azok csak a mi galaxisunk csillagai, amit a csillagászati felvételeken "előtér csillagoknak" is hívnak. Na amikor arról beszélnek a csillagászatban, hogy tágul a világegyetem, akkor a galaxisok közötti távolságok növekedéséről beszélnek, és nem tartozik bele a galaxisok önálló mérete és működése.
Összerakva ezeket a Földről látható csillagok esetében ebből egyáltalán nem látni semmit, csak óriás távcsövek speciális fényképeit elemezve állapítható meg a tágulás.
Hozzátehető, hogy még ha a galaxisunk is tágulna, akkor sem lehetne azt szabad szemmel látni, mert a csillagok szögarányai azonosak maradnának, tehát akkor is csak csillagászati mérőműszerekkel lehetne kimutatni. Szemre akkor sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!