Egyet lehet érteni ezzel a tudóssal, vagy nem? Itt pontosan mire gondolt?
"A politikai instabilitás, a gazdasági instabilitás, és a klímaprobléma összeadódnak, és ha nagyon szerencsétlen kölcsönhatásokkal jönnek össze, akkor végünk van. Ami azért baj, mert a magas szintű technológia fenntartásához a magas szintű technológia kell. Ezt már elértük egyszer alulról felfelé, de az út el van vágva. Ha az aljára visszaesünk, már valószínűleg nem lehet még egyszer feljönni, mert a könnyen hozzáférhető források jórészt kimerültek."
Tehát arra lennék kíváncsi hogy igazat beszél-e, a könnyen hozzáférhető forrásokról. Ezek több millió év múlva nem jönnének létre újra? És itt pontosan milyen nyersanyagokra gondolhatott?
Elsősorban az energiaforrásokra gondol. Az olaj, a földgáz és a kőszén könnyen hozzáférhető lelőhelyeit már kimerítettük. Ezeknek a készleteknek a létrejötte évmilliókban volt mérhető, ráadásul újra nem fognak létrejönni soha többet, mert ma már vannak olyan mikroroganizmusok, melyek lebontják a szerves maradványokat, így azok soha többet nem fogynak olyan jelentős mennyiségben felhalmozódni, mint évmilliókkal ezelőtt tették.
A társadalmi instabilitás is problémás, mert az atombunkerek mélyéről egyszer csak fel kell jönni (ha másért nem, akkor azért, hogy kiássák a betemetett szellőzőket), és akkor a lentiek leckét kapnak abból, hogy a fentiek milyen "civilizációt" alakítottak ki (fegyver ugye rengeteg van).
Az emberi tudás átmentése szép dolog, de a mai lektronikai eszközök egy emberöltő alatt garantáltan felmondják a szolgálatot, így marad a nyomtatott (esetleg mikrofilmen tárolt) adatmegőrzés.
Az önfenntartó rendszerekkel is van egy kis gond, fejlett technológia nélkül nem fog itt működni semmi. Lehet itt 3D nyomtatózni, de majd akkor kell komolyan venni egy ilyen gépet, ha képes lesz előállítani mondjuk egy gördülőcsapágyat a ventilátorba a tönkrement helyett, különben ott fullad meg mindenki az atombunkerben.
Azon kívül a fejlett technológiákhoz feljett nyersanyagok, segédanyagok változatos sokasága kell, amit csak a világméretű fejlett civilizáció tud biztosítani.
Összefoglalva, minden bizonnyal régen túl vagyunk azon a ponton, hogy egy bekövetkező összeomlásból újra lehetne építeni a mai civilizációnkat. Minden bizonnyal létre lehetne hozni mondjuk egy egyiptomi vagy maja típusú társadalmat, de a könnyen elérhető energiaforrások nélkül nem tudnánk intenzív mezőgazdaságot (sok ember) és fémeket nagy mennyiségben előállítani, ami nélkül nem működik a mostani társadalom.
Egyre inkább használják a 3D fémnyomtatást pl a repülőiparban.
Már öntvényszerű házban lévő fogaskereketet pl simán lehet printelni. Csapágy is megoldott már biztosan.
Kisebb alkatrészeket mi is nyomtatunk többféle fémből, kínaiakkal prototípusokhoz és baromi jó minőségre. Filléres áron megy. Csak a technika jelen állásából indultam ki, ami még fejlődni fog a következő évtizedekben.
Adattárolásra ott a holgráfia, évmilliókig stabil ha jól van tárolva. Nem értem a wikipédiát legalább ne lehetne elmenteni így és konzerválni.
Megoldás minden problémára létezik, csak pénz kérdése az egész.
Ezért szerintem a reális disztópiák azok a vegyes technológiai társadalom képei. Vannak frakciók fejlett technikával, zárt bunkerekben, vagy városokban.
Meg sok nomád és hatalmas éhinségben, romok között élő túlélő.
Kb a Fallout akár egy reális jövőkép, vagy Stalker, esetleg ha nagyobb városokat nézünk akkor az Elysium vagy a Dredd bíró.
Természetesen ez csak elméleti fejtegetés, de tényleg hatalmas és gyorsan lezajlódó katasztrófa kell, hogy minden technológia maradéktalanul elpusztuljon.
A civilizáció romjai pedig alkalmasak egy gyűjtögető, felhasználó társadalom építésére, mint a Mad Max filmek világa pl.
A teljes technológi pusztulására szerintem nagyon kicsi az esély, hogy aztán maja vagy egyiptomi szintű társadalom épüljék.
"Csapágy is megoldott már biztosan."
Na ez a baj azokkal, akik nyomtatnak egy 3D-s dínó figurát, majd hátradőlnek és elégedetten nyugtázzák, hogy bármit képesek vagyunk már 3D nyomtatóval gyártani. Fogalmuk sincs arról, hogy mit jelent a mai csúcsminőségű alkatrészek előállítása.
Dínó a fejed :D
Terhelhető mechanikai alkatrészeket nyomtatunk különféle fémekből. Itthon darabja 120 ezer Ft.
Eleinte marattuk és tökéletesen jó ez is.
Ezek hétköznapi eszközök csak, nem szubmikron pontosságú űrtechnikai alkatrészek.
Ezer ipari videó van repülésből és autóiparból is ahol 3d fémnyomtatást próbálgatják.
Ez a jelen, ennél csak fejlettebb lesz a tech.
Most tárgyalunk egy céggel ami custom made nagyon speciális optikai elemeket nyomtat, amiket üvegből horror lenne kicsiszolni.
Biztos nem hozza az optikai üveg paramétereit... cserébe elképesztő lencserendszereket lehet belőle építeni.
Ismétlem nem a jelenről beszélek, van még pár évtizedünk fejlődni.
Ismétlem, hogy nem a jelen állásról beszéltem, hanem mondjuk 20-30-50 éven belülről.
Lehet csapágyat MÉG nem lehet 1:1-ben nyomtatni, de rengeteg terhelhető alkatrészt igen.
Az alkatrészek egy jelentős részét pl HP nylonnal is lehetne helyettesíteni. Nagyon jó kis anyag. A szénszálas printelésről is találtam cikket múltkor.
Kíváncsi leszek 10-20 éves távlatban ez hová jut... de a szerszámnyomtatás az alapvető lehet.
Egy bunkerben át kell gondolni milyen alkatrészeket kell pótolni. Nyilván lesz olyan amit hagyományos eljárással kell majd.
#19 Jó, tehát csapágyat nem tudunk nyomtatni, a forgó mozgást végző gépek akkor kiestek a pótolható kategóriából. Viszont tudunk terhelhető alkatrészeket nyomtatni, hurrá, ha szükségünk lesz a bunkerban egy sámlira, na azt tudunk nyomtatni!
"Egy bunkerben át kell gondolni milyen alkatrészeket kell pótolni. Nyilván lesz olyan amit hagyományos eljárással kell majd."
És mégis milyen hagyományos eljárásra gondolsz? Milyen gyárakat akarsz a bunkerba bevinni? És azokat a gyártósorokat kik fogják üzemeltetni, karbantartani, javítani? Annyira specializálódtunk már, hogy egyes részegységekhez, alkatrészekhez nagyon kevesen értenek csak. Ha nincs ott "mindenki", akire szükség lehet, akkor nagyon hamar fog adódni egy olyan hiba, ami miatt leállnak a "hagyományos" gépeid és az egész terv összedől. Értsd meg, egy hihetetlenül összetett világban élünk, rengeteg speciális dologgal körülvéve, aminek a máködéséről halvány fogalmunk sincs. És ezen nem segít a Wiki sem, mert elég ha otthon bedöglik a gázkazánod és ha nem jön ki hozzá a gyári szerelő a gyári alkatrésszel, akkor nincs élő ember, aki meg tudná javítani. A cégek nem teszik fel a nyilvános netre a berendezéseik leírását, nem tudod azokat tanulmányozni, hogy abból megfejtsd az esetlegesen jelentkező problémákat. De még ha ki is találod, hogy mi romlott el, akkor le kellene gyártani, ami megint csak probléma, mert a gyártástechnológia sem közkincs, hanem féltve őrzött titok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!