Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van olyan 10 jegyű szám, amit...

Van olyan 10 jegyű szám, amit még soha senki nem írt le, és nem is gondolt rá?

Figyelt kérdés

Pl.:


1009090212


Érdekes belegondolni, hogy lehet én írtam le először ezt a számot. Tulajdonképpen mekkora az esélye, hogy ezt a számot még nem írta le senki, sőt, sehol a földön ezek a számot külön-külön nem követik kegymást, akár egy nagyobb szám belsejében?


2016. márc. 4. 16:24
 1/9 anonim ***** válasza:
63%
Pl. a pí-ben minden véges hosszúságú számsorozat előfordul.
2016. márc. 4. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Minden bankjegynek van sorozatszáma, szerintem 10-jegyűnél több. Szóval valószínűleg már valaki leírta ezt a számot előtted, még ha csak úgy, hogy egymás mellé írva vannak a számok.
2016. márc. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
100%

A világ nagyon nagy.

Lehetetlen hogy te legyél az első.

2016. márc. 4. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Legyen 12-13 jegyű, és akkor szinte biztos hogy 10 véletlenszerűen választott számból párat még nem írtak le. :D

A pí-ben minden véges hosszúságú számsorozat előfordul, de minek írnának le sok billió decimális számjegyet.

A gép meg binárisan számolja, tárolja.

Magyaro-n a bankjegyeknek a sorozatszáma két betű + 7 számjegy. Máshol is lehetnek benne betűk, és egyre több a virtuális, digitális pénz.

2016. márc. 4. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Vree ***** válasza:
100%

"A szerencsszámod a 3552664958674928. Keresd mindenütt!" - internetgrafitti


1009090212-ra amúgy 23 Google találat volt, sorry :D


Ha a számítógép is játszik, akkor elég sok számjegyet kell választanod és még akkor sem biztos az eredmény. Neki nem gond másodpercek alatt trilliárdokig eljutni.


pl. én most, az előbb beléptem az Excelbe, beírtam egy 1-est, alá egy 2-est, kijelöltem, aztán fogtam a sarkát és lehúztam; 10 mp scrollozás árán kiírattam az összes számot 100 000-ig. (És azért csak eddig, mert nem akartam vele 10 mp-nél több időt tölteni. :) ) Tekintve, hogy Missouri-ban múlt hónapban állítottak elő egy 22 MILLIÓ számjegyű prímszámot, szerintem ne próbálj ilyen babérokra törni :p


Vagy ha rendesen akarod csinálni, akkor:

1. kiképzed magadat egy remek gyorsírónak, a mai rekordtartó úgy körülbelül 1000 karakter/perc.

2. napi 16 órában megállás nélkül gépelsz. Ez 1 hónap alatt úgy 30 millió leütött karakter.

3. és innen már csak annyi a dolgod, hogy addig írod a számjegyeket, amíg lehagysz bármilyen komputergenerált számsort. Csak egy a baj. Ha te az elkövetkező 100 évben gépelsz (feltéve, hogy sokáig élsz), akkor is még csak a 10milliárdos nagyságrendnél tartasz...Hát hol van ez még az igazi komputeres kihívásoktól?

A japán "K komputer" 10 BILLIÁRD számítást tud elvégezni MÁSODPERCENKÉNT.

2016. márc. 4. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
59%
Nincs. A kisfiam babaként a számológépen az összes tízjegyű számot leírta. :)
2016. márc. 5. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#5


Ha elszámoltak már több billiárd számjegyig, akkor hogyhogy csak nemrég találták meg a 22 millió számjegyes prímszámot? Érted. Hiszen már rég elszámoltak már addig a számig is.

2016. márc. 5. 12:09
 8/9 Wadmalac ***** válasza:
81%

"Hiszen már rég elszámoltak már addig a számig is."

Egen. Csakhogy egy számról ránézésre a kutya nem mondja meg, prím-e.

Azt ellenőrizni kell. És annak azért egy 22 milliárd jegyű számnál van némi kalkulációs ideje.

2016. márc. 5. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Vree ***** válasza:

#7 fogalmam sincs, nem tudom hogy működik ez a "GIMPS projekt"

[link]


Elvileg azt jelenti, hogy bárki szabadon letöltheti a progit és kölcsönadhatja a CPU-ját prímszámkeresési célra. A legutóbbi nagy számot valamilyen professzor fedezte fel asszem, nem tom hogy az iskolai infrastruktúrán vagy a saját gépén.


Kvázi azért, mert az emberiség nagy részének nem túl fontos, hogy lesz-e még több ismert prímszám, a számítógépek nagy része más-más dologra van használva.


Mondjuk csinálhatnánk egy becslést, hogy milyen feladatok léteznek, amikor sok számot kell végigfuttatni vagy lejegyezni, mondjuk nemtom...bérszámfejtés? népszámlálás? raktározás? egyéb nyilvántartások?

és kitaláljuk, hogy meddig feltételezhető, hogy ezek (kézzel írva) eljutottak, és az alapján adnánk neked egy helyezést, hogy valószínűleg hányadikként írtál le egy számot. :D Nyilván minél nagyobb a szám, annál jobb valószínűleg a helyezés. Speciális számokat,pl. a prímeket kiszórhatjuk, mert ezeket a matematikusok is sokan kutatták, köv. itt romlana a helyezésed. (Másrészt viszont nem vagyok ebben se biztos, hiszen a nem prímekhez gyakrabban jutnak el nem-matematikusok sima gyakorlati számítások kapcsán.)


Mondjuk érdekes lenne elkezdeni csinálni egy listát az összes számról, és melléírni, hogy feltehetőleg hány alkalommal írták már le. Nyilván ez egy lefelé mutató grafikon lenne, de lennének érdekes "ugrások" egyes számoknál, és el lehet gondolkodni, hogy miért. :D

2016. márc. 6. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!