Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egyet lehet érteni ezzel a...

Egyet lehet érteni ezzel a tudóssal, vagy nem? Itt pontosan mire gondolt?

Figyelt kérdés

[link]


"A politikai instabilitás, a gazdasági instabilitás, és a klímaprobléma összeadódnak, és ha nagyon szerencsétlen kölcsönhatásokkal jönnek össze, akkor végünk van. Ami azért baj, mert a magas szintű technológia fenntartásához a magas szintű technológia kell. Ezt már elértük egyszer alulról felfelé, de az út el van vágva. Ha az aljára visszaesünk, már valószínűleg nem lehet még egyszer feljönni, mert a könnyen hozzáférhető források jórészt kimerültek."


Tehát arra lennék kíváncsi hogy igazat beszél-e, a könnyen hozzáférhető forrásokról. Ezek több millió év múlva nem jönnének létre újra? És itt pontosan milyen nyersanyagokra gondolhatott?



2019. júl. 21. 15:31
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

Olaj, szén.


De, visszatermelődhet, kivéve ha kipusztítjuk az állat- és növényvilágot is. De ehhez nagyon sok idő kell, évmilliók. És addig ki tudja mi történik a Földdel, nem változik-e meg valamely más paramétere amely élhetetlenné teszi a bolygót.

2019. júl. 21. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
27%
Pont akkora marhaságokat beszél a technológiai fejlettségről, gazdaságról és politikáról, mint amekkorát természettudósok úgy általában szoktak. Nincsen ezzel egyébként semmi baj - de az ilyen apokaliptikus jóslatoknak legfeljebb a Mad Max rajongók dőlnek be.
2019. júl. 21. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 A kérdező kommentje:
# 2 Ja, köztudott hogy a természettudósok idióták, és hogy az emberiség már teljesen elkülönítette magát, az ökológiai rendszertől. Ha kihalnak, kit érdekel, mi Istenek vagyunk! :)
2019. júl. 21. 16:40
 4/26 anonim ***** válasza:
pontosan melyik része hülyeség szerinted?
2019. júl. 21. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
#3 és neked meg mibajod? :/
2019. júl. 21. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:

Arra gondol, ha jön egy nagy reccs, akkor nem lesz második ipari forradalom, mert nincsen már olyan, hogy arrébbrúgsz egy sziklát és feltör az olaj a földből.


Azt viszont elfelejti, hogy valószíbűleg bármi történik, embercsoportok fejlett technológiával túlélhetik. Ma is ezernyi bunker épül a milliomosoknak és vezetőknek. Itt jóideig eltárolható a világ technológiai fejlettsége.


A 3D nyomtatás (műanyag, fém) és az önfenntartó rendszerek pedig biztosítják, hogy megfelelő tervrajzokkal újra lehessen építeni a technológiai civilizációt (méghozzá nem szén és olaj alapon) Még ha ki is hal 7.9 mrd ember.


Ha csak nem jön hirtelen katasztrófa, pl aszteroida... és évtizedek vannak a felkészülésre, mint a klímakatasztrófa... akkor az emberiség tudása túlélheti. Többször előfordult már korábban, hogy pár ezer főre csökkent a teljes emberiség létszáma.


Képzeljük el ezt atombunkerek mélyén, több évtizedre elegendő élelmiszerrel és önfenntartó rendszerekkel, plusz adattárolókkal az emberiség tudásával.

2019. júl. 21. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 TappancsMancs ***** válasza:

A 3 között valóban van összefüggés, de nem csak a legnegatívabb kombinációban. Persze népszerűbb a legnagyobb riogatást közölni, mert arra bukik a média, míg az összes lehetséges kombináció leközlése az túl értelmes és realisztikus lenne. Meg könnyebb is egy egyszerű riogatós tanulmányt megírni és cikkekben leközölni is.


Hány alapvető kombinációja van a 3 kapcsolódásának?

2019. júl. 21. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:

Csakhogy ez nem egy matematikapélda, ahol a lehetséges eseteket vizsgáljuk.

Ezen felül itt nem az a kérdés, mi lesz a könnyen hozzáférhető forrásokkal. Azok az emberiség viselkedésétől függetlenül vannak adott mennyiségben és hozzáférési lehetőséggel. Nyilvánvaló, hogy először a legkönnyebben elérhetők kerülnek sorra, majd az egyre nehezebben elérhetők. Az is nyilvánvaló, ha van fejlődés, a nehézségi fok csökken.


Ami itt fontos, az a politikai és ebből következő gazdasági instabilitás. Ebben az számít, hogy ha a politikai elmegy egy rossz irányba, az háborút jelent, az pedig (mivel mindenki győzni akar és a leggyengébb a rendelkezésére álló maximális fegyvert veti be) a tömegpusztító fegyverek elterjedésével akkora visszaesést képes produkálni, amit ma megbecsülni nem lehet. Ekkor van esélye a majdnem teljes kipusztulásnak is. Csak azt sem tudjuk, mekkora. Szóval itt a politika instabilitás nem azt jelenti, hogy kis változás és 10-15 év múlva rendeződik, hanem azt, hogy megbecsülhetetlen mértékű változás és akár évszázadokra történő nagyon nagy visszaesés. Ezzel csak az a baj, hogy nem homogén, ezért lesznek, akik kipusztulnak, és lesznek, akik ezt véghez viszik. Semmi sem becsülhető és egy tudósnak ennél szörnyűbb verzió nem mondható.

2019. júl. 21. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 TappancsMancs ***** válasza:

"Nagyon nehéz időszakot élnek a bolygó politika rendszerei. Az emberek egy része úgy érzi, nem igazán vesz részt a politikában, az, hogy négyévente egyszer elmegy szavazni, édeskevés. Az intelligens emberek tudják, hogy nem lehet egybites válaszokat adni bonyolult problémákra, de frusztráltak attól, hogy a komplex gondolkodás nagyon sok esetben nem jelenik meg a politikában."


Igen, viszont érdekes módon a cikkben sem jelenik meg. A cikk alig közöl valamit abból, ami sejthető belőle, lényegében egy 24 mintából álló elemzési rendszert állítottak össze, de csak jobb lett volna legalább listázni, mi is az a 24 minta, mert hát arról beszélt a kutató. Igazából nincs benne semmi adat, amit meg lehetne vizsgálni, csak jajj baj van és van benne riogatás. Mert az a kelendő.


"Ha az aljára visszaesünk, már valószínűleg nem lehet még egyszer feljönni, mert a könnyen hozzáférhető források jórészt kimerültek."


Rendben, a nyersanyagok nyilván nem végtelen mennyiségűek. Ok. De konkrétan miből mennyi van? És ezek sokszor bizalmas adatok, tehát egy adatforrást hihetőségét is meg kell vizsgálni és nem is olyan könnyű megbízható mennyiségi adatokról információt szerezni.


Itt egy találomra vett diagram az ásványi anyagok tartalékairól, ami szerint a cink, higany, ezüst és fluor már ki is fogyott. De szerintem ha rákeresnénk ezek jelenlegi kitermelésére, akkor biztosan nem ezt látnánk.


[link]

2019. júl. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 TappancsMancs ***** válasza:
És sokaknak már a puszta riogatás fontosabb lett, mint adatokat is látni. Foglalkozni persze lehet és kell is hosszútávú kérdésekkel, csak nem így, mint az ilyen cikkben.
2019. júl. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!