Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem szâmítanak színekben...

Miért nem szâmítanak színekben a fekete és a fehér?

Figyelt kérdés
Ez egy olyan kérdés,ami régóta érdekel.

#fehér #fekete #fehér.
2019. jún. 6. 20:45
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

"számomra a fekete-fehér szín vagy nem szín és ha nem számít színnel,akkor szeretném tudni ennek az okát/okait"

A fekete nem szín, hiszen az a visszavert fénysugarak hiányát jelenti. A fekete lyukra sem mondhatod, hogy az fekete színű, hiszen a fotonok nem jutnak ki belőle, ergo annak nincsen színe. Ami bármilyen feketét visszaver, az maximum nagyon-nagyon-nagyon-extrém sötét szürke színű lehet.


Ezzel szemben a fehér egy szín, pontosabban az összes szín együttese adja ki. És hogy ez mennyire nem hit kérdése, vegyél egy prizmát és bonts fel vele egy 6500K hőmérsékletű fényforrást, és láss csodát az alapszínekre fog felbomlani az általad fehérnek látott fénysugár.

2019. jún. 7. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Az eddigi utolsó két válaszolónak is szeretném megköszönni a válaszaikat és egyben szeretném megkérdezni azoktól akik azt mondták hogy a fehér szín az összes szín egyben azt hogyan képzeljük el,mert számomra az összes szín egyben azt jelenti hogy szinte egyfajta szín kavalkád,mert szerintem ha a fehér színből kiveszek egy bármilyen más színt, akkor is fehér marad, pontosabban a fehér szín egy változata,vagy valaki el tudná nekem ezt magyarázni?
2019. jún. 7. 22:33
 13/17 anonim ***** válasza:
88%

Ez egy elég komplikált dolog, de megpróbálom elmagyarázni ábra nélkül:


Vannak az alapszínek, a piros, a zöld és a kék (a továbbiakban ebben a sorrendben fogom írni őket).


Ezeknek vannak árnyalatai, amiket a szín intenzitásával fejezhetünk ki. Mondjuk most vegyük az intenzitást egy százalékos értéknek az egyszerűség kedvéért. A 100% intenzitású kék az maga a kék szín, aminél kékebb szín nem létezik. 1%-os intenzitású kék az egy nagyon-nagyon-nagyon világos kék. 0%-os kék pedig a szín hiányát jelenti, magyarul az a b.dös nagy semmi (feketeség).


Ha azonos intenzitású színeket (pl. 80%-80%-80%) keverünk össze, akkor megkapjuk a szürkeskálát, aminek egyik végén a fehér van (100%-100%-100%).


Ha a színek nem azonos intenzitásúak (pl. 80%-20%-80% vagy 20%-40%-60%), akkor abból valamilyen árnyalatot kapunk meg. Pl. utóbbi esetben (20%-40%-60%)a kéknek valamely árnyalatát, mert annak az intenzitása a legnagyobb, ezért az lesz a domináns szín.


Te azt gondolod, hogy ha a fehérből (100%-100%-100%) kiveszel egy alapszínt, akkor az ugyanúgy fehér marad. Igen ám, de mi most alapszínt veszünk ki, aminek 100% az intenzitása ugye. Akkor lesz belőle egy 100%-100%-0%, amiből látható, hogy a piros-zöldnek egy valamilyen árnyalatát kapjuk meg, amiből hiányzik a kék. Ez semmiképp sem fehér lesz, hanem egész konkrétan ez a sárga szín. :)


Amire te gondolsz az akkor lenne részben igaz, ha egy színnek csak egy nagyon kis részét vennénk ki, pl. 100%-100%-99%. Ez ugyanúgy "fehér" maradna (szigorúbb értelemben véve inkább valamilyen nagyon-nagyon világos sárga, hiszen a piros-zöld szín dominál), legalábbis szemmel nem tudnád megkülönböztetni.


--


Egy megjegyzés a fentiek alapján:


Volt szó arról, hogy mi történik ha a fehérből kiveszünk egy-egy alapszínt:


100%-100%-0%

100%-0%-100%

0%-100%-100%


Ezekből lesz a (fentről lefelé nézve) sárga, magenta és a cián szín. Csak érdekességképpen, ezeket hívják másodlagos színeknek. :)


Egyébként ha Paint-et megnyitod a gépeden és rámész a színek szerkesztésére, akkor magad is próbálgathatod ezeket az intenzitásokat: Jobb oldalt a vörös-zöld-kék rubrikákban kezd el átírogatni a számokat és nézd milyen színek jönnek ki belőle. Annyi, hogy a paint nem %-os intenzitással dolgozik, hanem 0-255-ig terjedő skálával.

2019. jún. 10. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Bocsánat, egy utólagos korrekció:


"1%-os intenzitású kék az egy nagyon-nagyon-nagyon világos kék."

Helyesen: nagyon-nagyon-nagyon sötét kék!


Pedig esküszöm, átnéztem többször is és persze, hogy elküldés után vettem csak észre. :\

2019. jún. 10. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Az eddigi utolsó hozzászólónak szeretném megköszönni a teljesen és számomra is érthető válaszát, szóval köszönöm szépen :-).
2019. jún. 11. 14:12
 16/17 sadam87 ***** válasza:

A 13. válaszoló szépen leírta a RGB színmodell lényegét (ami alapján például a számítógépek kijelzője is működik), de annyival kis szeretném egészíteni, hogy ez a modell azért nem írja le tökéletesen a valóságot. Például a valóságban létezik tiszta sárga színű fény is, nem csak pirosból és a zöldből kikeverhető. (Egyébként hogy a kettőt miért érzékeljük hasonlónak, az a szemünkben levő csapok működésével magyarázható.)

Azonban annak bemutatására, hogy miért érzékeljük fehérnek ha az összes különböző színű fénysugár együtt van jelen, tökéletesen alkalmas a 13. válaszban leírt modell.

2019. jún. 11. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Egy érdekes ,,kísérlet" amit általánosban csináltunk:

Készíteni kell egy pörgettyűt egy fakorongból és egy pálcikából, a korongot 7 egyenlő részre osztjuk (mint egy kördiagrammot) és a szivárvány 7 színére befestjük.

Ha elég gyorsan megpörgetjük a pörgettyűt akkor a színes korongot fehérnek (fehéresnek) fogjuk látni

2019. jún. 26. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!