Melyik tárgyat mondanád színtelennek? a. ) A fekete színűt b. ) A fehér színűt c. ) Az átlátszó testet.
A és C. Egyikről sem érkezik a szemünkbe fény, csak az egyik elnyeli, a másik meg átengedi a fényt.
A fehér szín az meg mindenféle frekvenciájú (színű) fények össze(ssé)ge.
Tárgy esetében a fehér és a fekete szín mert ezek benne vannak a színoid jelölésben. Az átlátszó az nem szín.
A fekete a szinkör bármelyik pontján lévő szín nulla világossága és bármilyen telítettsége, a fehér a szinkör bármelyik pontjának nulla telítettsége és max világossága.
A fekete: szín. A fehér: szín. Az átlátszó: egy fizikai jelenség neve. A színtelen: egy tulajdonság hiánya.
De azt gyanítom, nem erre voltál kíváncsi.
Felszínesen nézve talán választanánk (jól, rosszul), de valójában előbb tisztázni kéne a fogalmakat. A szín egy speciális tulajdonság, amit a szemünk érzékel a tárgyakról visszavert fény által. Vagyis színről csak az érzékelésünkkel összefüggésben, és a tárgyról visszavert fény hullámhossza értelmében lehet beszélni. A fekete színű tárgyat bármilyen hullámhosszú fénnyel világítjuk meg, ugyanolyannak (fekete) látszik. A fehér színű tárgy mindig a megvilágításra használt színt veri vissza.
A színtelenség a szín hiánya. Ezt nehéz másképp értelmezni, mint úgy, hogy a tárgyról nem jut (fény)inger a szemedbe. Az átlátszó tárgy (ideális esetben, mert nyilván nem a valóságban mégiscsak létező kevés visszaverődés érdekel) minden fényt átereszt, azaz róla nem verődik vissza semmi a szemedbe. Ebből és a színtelenség értelmezéséből következik, hogy az színtelen.
(Most csak a tárgyakról való visszaverődésről beszéltünk, mert a kérdés erről szólt. De beszélhetnénk általában is a színfizikáról, ezt már csak hosszabban lehetne kifejteni.)
Idézet a wikipédiából: "A fekete a színek egyike, bár a színelmélet nem tekinti színnek, hanem – a fehérrel és a szürke összes árnyalatával együtt – akromatikusnak, semleges színűnek tartja"
Nem szín, csak ... színű. Zseniális. A fehérről a megállapítás hasonló. Annyit a wikipédiáról, mint részletgazdag tudományos forrásról.
A wikipédia kiváló, ha egy témáról szinte semmit sem tudunk, és szeretnénk, ha valami képünk azért lenne róla. Erre való. Ha finomságokra vagyunk kíváncsiak, mint a kérdező is, akkor kicsit alaposabb tanulmányt érdemes forrásnak tekinteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!