Miért nem szâmítanak színekben a fekete és a fehér?
Mert ezek nem színek.
A fekete a színek hiánya, a fehér pedig az összes szín együtt.
Te sem nevezel pl. kártyalapnak egy egész pakli kártyát.
Akkor miért a tudományokba írsz?
A fehér az ÖSSZES szín együtt. Itt nincs olyan, hogy "számomra". Mindenkinek ezt jelenti.
Vagy akkor menj át az ezotériába.
Fizikai szempontból nem önálló színek, de pl. művészet témakörben igen. Ha a tudomány kategóriába írod, akkor a fehér fény a látható színek keveréke, fekete fény pedig nincs. (Amit annak hívnak, az egész más, most a látható tartományról van szó, ahol színeket érzékelünk.)
Itt pl. nincs se fehér, se fekete:
Hogy a fekete és a fehér színnek tekintendő-e, vagy sem, az attól függ, hogy hogyan definiáljuk a szín fogalmát. Egy lézer esetén – ami egy hullámhosszon bocsát ki fényt – a szín jelentheti a fény egy konkrét hullámhosszát. Ilyen szempontból a fekete és a fehér, de a rózsaszín sem szín.
Viszont a hétköznapi szóhasználatban, de még a fizikában is sok esetben a szín nem egy konkrét hullámhosszt jelöl, hanem a fény látható spektrumában a visszavert, illetve kibocsátott fény intenzitását leíró függvényt. Ilyen szempontból viszont a fehér is szín – egy fehér tárgy a fény látható spektrumában minden hullámhosszú fény igen nagy részét visszaveri –, a fekete is szín – a látható spektrumban a rá eső fény igen nagy részét elnyeli –, tehát ilyen szempontból a fekete is, meg a fehér is szín.
Sőt hétköznapi értelemben a szín nem csak a visszavert fény hullámhosszát, de néhány esetben egyéb tulajdonságát is kifejezi, pl. hogy milyen irányban veri vissza azt a fényt. Pl. ez a különbség az arany és a sárga között, meg úgy általában a fémes és a nem fémes színek között. Vagy ez a különbség a fehér lap és a tükör között, bár furcsa mód nem szoktunk „tükörszínről” beszélni. Sőt tágabb értelemben a hétköznapi szóhasználatban a szín még lehet az átlátszó, vagy áttetsző is. Illetve hétköznapi szóhasználatban még a textúrát és a mintázatot is magába foglalja a szín fogalma, szoktuk tágabb értelemben színnek nevezni a tarkát is, meg a gyöngyházfény „színt” is.
Na igen.
De az ilyen jelentéseket a művészeti kategóriában tárgyaljuk.
Itt meg most a tudományban vagyunk.
Itt a szín CSAKIS az egy hullámhosszt jelenti.
#6:
> De az ilyen jelentéseket a művészeti kategóriában tárgyaljuk.
> Itt meg most a tudományban vagyunk.
Nem feltétlenül. Pl. nyilván az informatikában is létezik a szín fogalma, és ott nem egy adott hullámhosszt jelent. A tudomány nem azonos a fizikával. A tudomány nem azonos a természettudománnyal sem, szóval ne felejtsük el, hogy pl. a művészettörténet is tudomány, és akár abban a tudományágban is lehet beszélni a szín fogalmáról.
Illetve a nyelvészet is tudomány, nyilván így az is releváns válasz, hogy a magyar nyelvben, vagy úgy a nyelvek bármelyikében a szín fogalmának mi a jelentése. Vagy a pszichológia is tudomány, tehát akár az a fajta megközelítés, értelmezés is releváns, hogy érzetre a fekete és a fehér a színek hiányát jelenti adott kontextusban (lásd: színes tévé vs. fekete-fehér tévé).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!