Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen szám-modellek vannak?

Milyen szám-modellek vannak?

Figyelt kérdés
Ugye vannak a számjegyek, a többjegyű természetes számok, az előjeles számok és a törtszámok. Mik vannak még?

2019. jún. 4. 12:45
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
33%

Nekem a számmodell olyan, mint a fixpontos, lebegőpontos (float), duplapontosságú (double), programozásban, digitben használt számábrázolási módszerek. Ezek egyfajta modelljei (leképzései) egy absztrakciónak. Pl a π-t mindegyikben ki lehet fejezni, de különböző pontossággal (persze számít, hogy hány biten). Olyan mint, amikor egy fizikapéldában tömegpontokat használunk, lehet elég pontos modell, kérdés mire akarjuk használni.

A leírásban szereplő fogalmak nem is egyforma kategóriájú fogalmak (természetes számok pl egy számhalmaz, számjegy meg egy ábrázolás, a törtszámok megint csak egy halmaz...).

2019. jún. 7. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
79%
A megjegyzéseidből ("megreformálni", "dimenziószám duplikálása", meg a számjegy és a számhalmazok összevetése) úgy érzem, hogy nemigazán vagy otthon a matematikában, csak hallottál bizonyos fogalmakat, de nincs mögötte kellő háttértudás. Javaslom tanulmányozd a számrendszereket, -köröket, -testeket, -gyűrűket, -halmazokat. Rájössz, hogy nincs nagyon mit reformálni...
2019. jún. 7. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
30%

Mire akarnád használni? Minden új számhalmazt (részhalmazt) egy probléma hívott életre.

Pl

A negatívokat: x + 2 = 1

A racionális törteket: x * 2 = 1

Az irracionális számokat (törteket): x^2 = 2

A komplex számokat: x^2 = -1


Aztán kiderült, hogy az utóbbiak milyen jól alkalmazhatók a rezgés- és hullámtanban.


Ezek mind skalárok. Ha hatványhalmazt csinálsz akkor jönnek a vektorok: (1; -4 + 3i; π; e/4) pl egy négydimenziós (komplex) vektor. Tehát eleme C^4-nek.

De vektorokból is csinálhatsz új entitásokat, pl minden sora/oszlopa legyen vektor, vektorokból álló vektor. Eljutunk a mátrixokhoz. És így tovább mátrixokból álló mátrixok = hipermátrixok, stb.

2019. jún. 7. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

A számok számrendszerben való ábrázolása nem csak egy lehetőség, révén hogy nem áll rendelkezésre egy A4-es lapon végtelen szimbólum, így muszáj vagyunk ismételni őket. De elég sok karakterünk van a világon, az tény. Végre elkezdődött valami építő jellegű kommunikáció.

A markáns kérdés az, hogy miért van szükség új számkörökre? Mert a csoportból kivezetnek a műveletek, ahogy azt előttem sokan meg is mondták, lásd: 0-1 = -1, 1/2 = 0.5, vagy már a tetrációnál is elég negatív kitevőnél (-2 alatt) nincs értelmezve a függvény (e^^x)... ahogy a gyök(x) függvénynél sem a negatív részen. Az előbb említett példa egyikét könnyedén orvosolhatjuk - komplex számokkal, de azokból is végtelen sok van, lásd: Cayley-Dickson-féle matematika terek (bionok). Sőt, elég sok helyi értékenkénti (pl. bitenkénti) egyenlet kivezet valahova az ismeretlenbe.

Ezeknek az ismeretlen/ismert számkörök egy logikus felépítési modelljét szeretném én. Persze leginkább az ismeretlenek érdekelnek, de ehhez kell sok ismert is.

2019. jún. 7. 21:29
 15/15 anonim ***** válasza:

Javaslom tanulmányozd át a wikipédiát, tetráció kiterjesztése valós, majd komplex számokra:

[link]

2019. jún. 8. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!