Mennyi az esélye, hogy egy 2060-70-ig élő ember el fogja érni a transzhumanizmust?
1000%
Már most is sokan vannak, akik pacemakerrel, térd-/csípőprotézissel vagy dialízissel élnek.
Hogy mikor lesz az emberiség 100%-nak valami "protézise" az már sok mindentől függ.
Vagy a számítógépes-agyi kapcsolat érdekel?
Szerintem abban is vannak már eredmények.
Mit hívsz transzhumanizmusnak?
Érző robotkar protézis, mélyagyi elektróda, mesterséges szív... ezek már léteznek ma is.
Teljesen mesterséges test az idegrendszeren kívül:
Az alkotóelemek külön-kölün szinte már mind léteznek állatkísérleti modellen, illetve kórházi életbentartó funkcióként.
Van még pár megoldatlan probléma, mivel azért az agy-gép interfész technológia eléggé limitált... de pl egy ideg 3D leképezése és visszastimulálása lézerrel teljesen realitás, működő technológia... ezért felskálázva szerintem 50 év alatt elérhető.
Egyelőre az ár és a méretek szabnak határt a technikának. Egy 3D stimulációs lézer szkennerekkel együtt 120M HUF és egy szoba méret... és ez egy ideg jelenleg. Ebből rengeteg perifériás szenzoros ideg van egy egérnél is. Tehát brutálisan sok pénz lenne jelenleg egy ilyen összeállítás.
Elméletileg viszont mai, létező technikával meg lehetne oldani egy egér vagy patkány, kisebb majom teljes ideg-gép kapcsolatát és a szervei nagyrészének a lecserélését életbentartó gépre.
Szív, keringés, oxigenáltság, glükóz, tápoldat, dialízis, mellékvese... pár mirigyes szervet, csontgelőt kéne meghagyni - bár lehet anélkül is túlélne egy egér agy.
Lényegében a transzegér már holnap is létezhetne, ha valakinek van pár milliárd dollárja.
Transzhumanizmus azt érted, hogy örök élet, nincsenek betegségek, nincs öregedés? Gondolom igen...
Hát erre szerintem nem sok esély van. Oké, hogy a technológia néha rohamszerűen elkezd fejlődni, de ezek mindig csak bizonyos területekre koncentrálódnak. A kommunikációs eszközeink például drámai szinten megugrottak a fejlődésben, de pl.: Az űrkutatásban eléggé bénák vagyunk a hidegháborúhoz képest.
Nyilván az összefüggés a kettő között az, hogy mire van igény, és mi megvalósítható. A transzhumanizmusra nagy az igény! Ki ne akarna baromi sokáig élni fiatalon betegségek nélkül? Itt inkább a tudomány az, ami közbeszól és nyilván a technológia is. Nem akarok belemenni részletesen, nem is érzem magam megfelelően felkészültnek, de bárki utánaolvashat, hogy milyen korlátai vannak a biológiai szervezetünk módosításának. A halál legyőzése pedig megoldhatatlan problémának tűnik. Sőt itt még a morális dolgok is bekavarnak. Mi számít még embernek pl? Ha örökké élhetsz akkor ember vagy még? Mennyire vonatkoznak rád ez után a törvények, hogyan kell megítélni ez miatt téged akár jogilag akár normál esetben, stb...
A betegségek is olyan dolog, hogy végleges megoldás nincs rá. És nem is lehet, mert a baktériumok és vírusok is fejlődnek. Bármilyen sejt elkezdhet krónikus sejtburjánzásba kezdeni, még az agysejtek is. Tehát ha le akarjuk győzni ilyen módon a rákot, akkor a tudatunkat is fel kell áldoznunk és valami egészen mássá kell válnunk... Az ilyen dolgoktól az ember alávetően nagyon fél. És sokkal több idő kell szerintem ahhoz, hogy hozzászokjunk a transzhumanizmus gondolatához, még akkor is ha a technológia lehetővé tenné. pl.: Még ma is sokan elutasítják a közősösségi netes oldalakat, vagy az okos telefonokat. Természetesen azért mert rossznak gondolják. És ezek még kedves dolgok. Egy kiborg már sokkal drasztikusabb és morálisan sokkal több kérdést felvető jelenség. Szóval idő kell mire mindenki megszokja majd. ÉS sokan ellenezni is fogják...
A világ minden esetre egyértelműen ebbe az irányba halad. Szóval csak idő kérdése is beköszönt ez az időszak valamilyen formában. Sőt szükségünk is lesz rá, mert a gépek le fognak nyomni minket előbb utóbb szinte mindenben. Ha már a gépekre bízzuk a kutatás fejlesztést is, akkor nekünk is gépekké kell válnunk, hogy felvegyük a versenyt. A technológia szingularitásról beszélek, amit ha el is érünk azt nagyon komoly intézkedésekkel szabad csak engedni, mert csúnyán lecsaphatnak minket, ha nem vigyázunk.
A következő pár 100 év már lehet a gépek és a kiborgok világa lesz. Minden ami ma emberinek számít át fog értékelődni, és egyre inkább a gépek fogják uralni a Földet. (nézzetek ki az ablakon! a folyamat már rég elkezdődött...) Az emberi szellem megóvása lesz majd a cél. De ez az élet rendje. A fejlődés sokkal meghatározott mint az ember. Mi csak egy részei vagyunk az evolúciónak. És az evolúció úgy néz ki már az általunk alkotott gépek nélkül nem fog tudni (szabadon) ilyen formában megmaradni.
Egy Google keresőre ránőtt ember már transzhumán bizonyos értelemben.
Én spec az emberi tudat számítógépbe helyezését, de minimum a gépi és emberi agyműködés szimbiózisát, közvetlen agyi netes interészt tekinteném a transzhumanizmus első lépésének.
Remélem ezt még megélem.
Ami reális és írtam is az egeres példánál, az az agy és a gerinvvelő átültetése. Ez jól regenerálható majd sok tekintetben, tehát egy tökéletes támogató rendszerrel sokáig élhet egy ilyen agy.
A tudat letöltése egy más téma, jelenleg elméleti megoldás sincs rá. Olyan szinten van, mint a fénysebességnél gyorsabb utazás. A tudat ugyanis - legjobb tudásunk szerint- elválaszthatatlan az agy funkcinális és strukturális egységeitől. Ez nem egy szoftver amit letölthetsz és bármilyen kísérlet eleve az agy pusztulásával jár, ami aztán egy filozófiai kérdést fog felvetni. Te vajon meghaltál-e, és csak lemásolódott a tudatod?
Ez feloldhatatlan, úgyhogy én a konzervatív irányt képviselem, idegi interfész kutatóként.
Ha a perifériás idegek védőburkait sikerül egy enzimmel lebontani egy kis szakaszon, és a motoros neuronokba feszültségszenzorfehérjéket ültetünk (GEVI), ami az axonokon fejeződik ki, akár valami trigger hatására csak azon a szakaszon...kiöntjük valami átlátszó polimerrel és az ideg 3D-ben képalkotható, rögzíthetőek az akciós potenciálok multiphotonnal, elektróda időbeli felbontásával.
Csináltak már olyat is, hogy elvágtak egy ideget és egy szita elektródon keresztül neurotroph anyagokkal összenőtt újra...de az emberi idegi regeneráció alig 10%.
Viszont az optikai interfészekkel intakt marad az ideg.
A szenzoros idegeknél pedig a ganglion sejteket stimulálhatjuk, vagy magát a szenzoros ideget, hogy a ganglionokba fényérzékeny fehérjéket ültetünk, majd az axonokat stimuláljuk 3D-ben. Itt már jelenleg is ms pontosan kiválthatóak az APk.
Ezzel az idegrendszer bitjeivel, az akciós potenciálok időbeli mintázatait kódolhatjuk be és ki az idegekbe. Ennél nagyobb felbontás nem kell... egy probléma van, fel kell törni a kódot még.
Motoros/szenzoros esetben ez nem annyira bonyolult, de a látás az horrorisztikus. Az tényleg 50 év. Lehet egyszerűbb meghagyni a retinát és lézerprojectorral rávetíteni.
Az agyban ezeket a genetikak feszültség és fényérzekény fehérjéket már évek óta lehet könnyedén bejuttatni és a teljes agykéreg manipulálható így.
Csak az agyban már ott van egy tonnányi moduláció, thalamus, rengeteg input olyan kérgi területekről amiről fogalmunk sincs mit csinál, interneuronok stb... szóval ott 1000x nehezebb feltörni a kódot. Viszont az idegeknél még van esély akár 100%-os működést elérni az interfésszel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!