Mi van ha egy ejtőernyősbe esés közben bele vág a villám?
Pech!
Ugyanolyan rossz, mintha bármikor máskor vágna bele.
Az miért kellene hozzá?
A villám a levegőben is megy.
Repülőkbe, űrhajókba is simán belecsap, sőt: az űrhajó rosszabb, mint egy villámhárító, a környéken minden létező villám abba csap bele.
Nem túl valószínű esemény, lévén az ejtőernyős önmaga, meg a felszerelése sem túl jó vezető, meg különben sincs nagyon hova vezessen. Földön álló ember elvileg nagyobb veszélyben van, mondjuk ő ritkábban áll pont két feltöltődött felhő peremén.
Igen, repülőkbe gyakran csap a villám, lévén főleg jól vezető könnyűfémekből épül fel, szóval a villámnak a haladásban jobb vezető, mintha a levegőben kikerülné.
De az ejtőernyősre ez már nem igaz.
Nem mondom, hogy nem fordulhat elő, de nem csak azért extrém ritka, mert nem szokás viharfelhőkön át skydive-olni.
"az űrhajó rosszabb, mint egy villámhárító, a környéken minden létező villám abba csap bele."
Oszt' miért is?
A földön álló rakéta ki van téve ennek, de az űrhajó miért is lenne?
A hatalmas ionizált gázcsóva miatt, amit kilő. Ideális villámhárító, és SOKKAL nagyobb, mint maga az űrhajó.
Persze a villám a hajón is átmegy, ebből már voltak is gondok.
"A hatalmas ionizált gázcsóva miatt, amit kilő."
Az tényleg tud húzni. Mármint fellövésnél, ugyebár. Szóval nem az "űrhajó" kapja a villámot, hanem a rakéta, függetlenül attól, mi van a tetejére csavarozva, műhold, Tesla kabrió, szojuz kapszula.
Hogy ebből mennyit kap a hajó, mennyit vezet lefelé a csóva, passzolnám.
Nem is jellemző cudar időben indítani.
A repüléstechnikában már elég jól ki van védve a probléma, megfelelő árnyékolással és szigeteléssel vannak ellátva a fontos műszerek, maga a gép meg Faraday-kalicka módjára kívül vezeti le a villám áramát. Még a karbon szerkezeti elemek is, fém mikroszálak vannak beleszőve.
Persze itt sem 100%-os a védelem, peches esetben lehet baj.
Gondolom az űrtechnikánál is megvan a hasonló védelem, csak a biztonsági követelmények magasabb volta illetve a viharos időjárás egyéb gondjai (a szél nem egy utolsó szempont) miatt kerülik a rossz időben indítást.
Amúgy nincs az a villámvédelem, ahol nyugodt lennék csihipuhiban egy ezer köbméteres hidrogén- és oxigéntartály, neadjisten egy szilárd hajtóanyagú rakéta mellett állva. Mert ugyebár egy rakéta tulajdonképpen eme háromból áll 95 százalékban. :D
"A földön álló rakéta ki van téve ennek, de az űrhajó miért is lenne?"
Ezek szerint csak lecsapót (földig leérő villámot) láttál még csak, és a felhők, vagy különböző légrétegek közt áthúzó villám kimaradt eddig. Pedig olyan is van. Nem is kevés. Na, ha egy ilyen felhőben van az ejtőernyős, vagy a rakéta, akkor simán belecsaphat a villám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!