Szerintetek mennyire hiteles ez a villámcsapás videó?
Miért a gumikerekű autóba csapna, ha mellette magas házak, villanypóznák állnak?
Miért "egyenes" a villám?
Továbbmehet-e egy autó egy villámcsapás után? (Defekt, tengely-, ablaktörés nélkül.)
Hiteles lehet. A kocsi motorja és kipufogója körül némi ionizált levegő lehetett ami jobban vezette az áramot mint például a mellette lévő házak és vasoszlopok körül. A kaszni meg úgy néz ki hogy remek Faraday kalitkaként funkcionált és megvédte a benne ülőket. Defekt nem várható ilyen esetben, bár a gumi és más szigetelő a nagy feszültségen jobb vezetőképességet mutat mint kis feszültségeken.
A normál lejátszási sebességen elég egyenesnek tűnik ez a villám. Lehet hogy képkockánként megnézve a becsapás pillanatát, máshogy látszódna.
Nem egyenes villám az, a villámbecsapódás fényének tükröződése rajzolja ki ezt a szűk fénykúpot (olyan, mint amikor a kameraképen a fényforrás csillagot rajzol ki), magát a villámot kompletten kitakarva.
Ettől még lehet trükkvideó, de ugyanolyan eséllyel lehet valós is.
A füst simán származhat éppen abból, hogy a gumik annyira nem köszönték meg ez az áram-átfolyást.
A kocsit belül megtöltő füst inkább a meglepő, a kasztni levezető-képessége miatt az nemigen lehet közvetlenül a villámtól, de valami járulékos zárlat, vezeték-kigyulladás megcsinálhatta azt is.
Nem villám az, hanem ufó.
A gumikerék tök mindegy. ha belegondolsz a villám a levegőn átüt, a gumikeréken még csak át sem kell mennie, az alvázból mehet tovább az aszfaltba.
Egyenesnek nem gond, hogy egyenesen megy, az nem ritka. Az oszlopok elég mesze vannak, 4 sávos az út, simán lehet villám is.
A pontszerű vezetőképeség nagy energiák esetében lényegtelenné válik, mikor ezeket az energiákat rendkívüli nagy feszültség mozgatja meg. Ha az autó épp ezek legközelebbi csúcspontjai között tartózkodik, akkor rajta keresztül vezetődik le az energia, mert az ilyen viszonyok között számított vezetőképessége nagyobb, mint a környezete szigetelőképessége. Ez előbbi elsőbbséget élvez, ha pontosan nullára jönne ki két érték. A gumi, és az egyéb műanyag bevonatú fémek pedig az íváthúzás által keltett hő miatt füstölnek. A vezetékek hosszirányban vezetik el az energiát, viszont a teljes felületük melegszik, illetve a pillanatnyi ellenállásuk lényegesen kisebb ilyen erők esetében, mint egy emberé, ami lényegesen szigeteltebb a földpontoz képest. Ha a villám kicsit lassabb, vagy a kisüléséhez idő több lenne, akkor az autóban ülő ember is ugyanúgy füstölne.
A videó érdekessége és lényege az emberek kollektív cselekvése, hogy mind odasietnek a rendkívüli történés helyszínére. Ez vagy az ott tartózkodó emberek rendkívüli sűrűségét feltételezi, de a hasonló mentalitásukat is, illetve a rendkívül hamar fellépő közösségi ösztönt. Igazából csak ebbe tudnék kapaszkodni a felvétel hitelességét illetően.
Már volt a 18 kilo kommentelőből, aki kikockázta:
A gépjármű gumiabroncs az eléggé nem szigetelő, nem szabad a tulajdonságait a "gumi" köznyelvi megközelítésből visszanyelvészkedni. Volt olyan eset, hogy a munkagép teteje elkapta a 20 kV-ot, s egy perc múlva a vezetőfülkéből kiugrott a kezelő, mert elkezdtek füstölni az abroncsok, de hát az csak egy 10 A nagyságrendű áram - annyinak kell lennie, de nem a kivizsgálás során nem hitték el, hogy attól füstöl, de a kísérlet igazolta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!