A hazak falan ami lemegy a foldbe vezetek, az a villamvedelmet szolgalja?
Lehet villámvédelem - ha jól van csinálva, akkor ez eláll a házfaltól távtartókkal, és lehet a védőföld vezetéke, utóbbit szigetelik általában, de a földbe vert vasrudat, amihez csatlakozik, már nem szokták.
A villámhárító, ha éppen villámot vezet le, szigeteléssel együtt is veszélyes. Ha szigetelve lenne, lerobbanna róla a szigetelés, tehát előnye nem nagyon lenne, csak hátránya. (A falazatra égett olvadt szigetelés nem szép, továbbá drágább is a szigeteletlen drót, mint a szigetelt.)
Jól mondja 2-es is kivéve az utolsó részt:
" továbbá drágább is a szigeteletlen drót, mint a szigetelt"
Na ez pont fordítva, mert a szigetelt lenne drágább.
De jól leírták már. Minek, ha úgyis leég róla "üzemben"?
De akkor nem elrejtve kene neki lennie?
Mondok egy esetet: vihar kozepen ennek nekidolve varja vegig vki az esot
"vihar kozepen ennek nekidolve varja vegig vki az esot"
Azt hittem, hogy a focipályán, Balatonban, stb történt halálesetek miatt eleget nyomatta már a sajtó, és tán az általános iskola is ezeket, hogy zivatarban ne mászkálj magadban a mezőn, gyere ki a vízből, a házban ne használj villamos berendezést, sőt, vízvezetékhez, házi fémhálózathoz se érj, stb. Azt hittem ez ugyanaz a kategória, mint hogy az úttestre lépés előtt nézz körbe, leszakadt vezetékhez ne nyúlj, stb. Nálunk azért ezek az általános iskolában elhangzottak. De ezek szerint a tömegtájékoztatásnak van még feladata. A 90-es évek elején láttam például egy nem nemi felvilágosító sorozatban, hogy Kanadában vagy az USA-ban az erdei menedékházban a segélykérő telefont (nyilván madzagos volt még) úgy lehet használni, hogy egy olyan székre ülnek, aminek a lábai fél méteres üvegszigetelők, hiszen a segélykérő vonal akár k* hosszú is lehet, nem tudhatod, hogy merre van zivatar és amúgy ott több a villám, stb.
No de beszéljünk a szigetelésről. Van villám elviselésére alkalmas szigetelő, pontosabban a megérinthető levezetőszakaszt olyannal kell burkolni, aminek a lökőszilárdsága 100 kV. Ezt akkor kell alkalmazni, ha több ember vagy egy ember többször érintheti meg adott idő alatt (utcai homlokzat, színház személyzeti bejáró melletti levezető, stb. Persze, lehet elkerítés is, és figyelmeztető tábla is, szigeteléssel együtt is, vagy anélkül. A másik veszélyforrás a levezető környékén a lépésfeszültség, az ellen meg aszfaltburkolattal lehet védekezni. Ezek a villámvédelmi szabványban benne vannak. Ettől függetlenül üzemi célra a Dehn kifejlesztett már vagy 13 éve szigetelt levezetőt, ez nem az ember elleni védelemre van, hanem más berendezések, fémtárgyak veszélyes megközelítése esetén alkalmazható, de ebből is látszik, hogy azért pár száz kilovoltra szigetelést gyártani azért nem egy lehetetlen feladat - ehhez elég egyszámjegyű milliméter vastag jobb képességű szigetelőanyag.
Nem látom be, miért nem lehet ez ugyanolyan rendszabály, mint bármi más.
De ha nem, akkor kis baj van, mert az előző szabvány szerint készült villámvédelemnél nyilvánvalóan az a feltételezés a műszaki előírások mellé jár, hogy a kiskorú személy felügyelet alatt áll. A felügyeletnek nyilván van olyan része is, amikor nem szó szerinti szemmel tartás, hanem például a veszélyforrásokra kioktatással leengedi az udvarra játszani,stb. A világ tele van közterületen és idegen magánterületen lébecoló, felnőtt nélküli gyermekkel. Csak egy részüket elviszi és megkéseli egy beteg lelkű, elcsapja a teherautó, beleesik az emésztőbe, agyoncsapja a villám, és akkor a rendőség elkezdi az előbb említett elvek alapján a nyomozást.
No de a beszélgetés ezen iránya nem érdekel tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!