Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vér a test hűtését is...

A vér a test hűtését is szolgálja?

Figyelt kérdés

Az érdekelne, hogy a vér a test hűtési funkcióját is szolgáltatja-e vagy az egy teljesen más mechanizmussal működik?, ha igen akkor valami tudományos cikket tudtok linkelni?


Mivel hűti magát még a test(a verejtéket ismerem még), de mik vannak még amivel a test hőszabályoz?


(azt természetesen tudom, hogy a vérnek számtalan más funkciója is van, de jelenleg az érdekel, hogy a hűtés is közé tartozik-e?)



2015. márc. 22. 14:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A meleg éghajlaton élő állatoknál a nagy fül egyik funkciója, hogy nagy felületet biztosít a hőleadáshoz (lehűl a vér miközben átáramlik rajta) -pl. sivatagi róka, elefánt,- esetleg ha ezt a vér hűtő funkciójának nevezed, akkor igen.
2015. márc. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen, pont ilyenre gondoltam, az embernél is így működik gondolom, a hónaljnál, nyaknál le tud hűlni a vér és így hűti a testet is, de pl.: belső hőmérsékletet miként tartja állandóan az emberi szervezet(vagy bármilyen másik)?
2015. márc. 22. 14:35
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A belső hőmérsékletet úgy tartja fent egyrészt, hogy az összehúzódó izmok hőt termelnek, másrészt ha hőt kell leadni akkor ott van az izzadás, fülön át történő hőleadás... most arra gondolsz, hogy a testfelszínen lehűlt vér a test belsejében felveszi a hőt és így belül hűtő funkciója van?
2015. márc. 22. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a keringő vér a hőszabályozásban is részt vesz.

Úgy, hogy ha meleg van, akkor a perifériákra (végtagok) több vér jut, azok is melegebbek lesznek, így jobban hűtenek.

Hidegben pont fordítva: a véráram ott lecsökken, a végtagok lehűlnek, ezért aztán nem is hűtik a testet.

Erre jöhet még az izzadás.

2015. márc. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, én is így gondoltam, az utánam válaszolónak a válaszom igen, erre gondoltam. :)
2015. márc. 22. 15:58
 6/6 anonim ***** válasza:
Igen, az erek tágításával, összehúzásával is tudja a hőmérsékletet illetve a hőeloszlást szabályozni a szervezet. Pl. elalváskor a vérrel a végtagokba áramlik a hő, és ott adja le azt a hőmennyiséget, ami az alvás pár tized fokos csökkenéséhez kell.
2015. márc. 22. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!