Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nem túl gyors a technika...

Nem túl gyors a technika fejlődése? Nem feltétlen jól használjuk a tudásunkat?

Figyelt kérdés

Már nem lehet megállítani a túlfogyasztást, mert tulajdonképpen az ad nekünk munkahelyeket illetve a gazdaságot is ez pörgeti. Ha nekem azt mondanák, csökkentsem az áramfogyasztást, leginkább úgy tudnám megoldani, hogy nem megyek be dolgozni, mert ott használom a legtöbb áramot. A megvett ruha előállítása is munkát adott valakiknek. Maga a vásárlás pedig mozgatta a gazdaságot.


Egy minimális műszaki érzékem van és érdekes látni, hogy nemhogy a 10 évvel, hanem az 5 évvel ezelőtti kütyük is általában irtó elavultak, korszerűtlenek, "buták" mai társaikhoz képest: mosógép, sütő (!), okosteló, DSLR fényképezőgép (most ebben a kategóriában "újítottam" és hát szédületes különbségek vannak, a váz tudása, kényelmi funkciói, a belépőszintű felhasználók részére elérhető árú alapobjektívek fókuszmotorja, stb.....)


Az újabb és újabb műszaki cikkek adnak munkahelyet voltaképpen, de mértéktelenül szennyezzük a környezetet (gyártás, hulladékok, szállítás, a termékek lerövidült életciklusa). Továbbá szerintem egy nagyon rossz mentalitást erősít: mindig többet és jobbat és újabbat akarni, a régi nem jó, eldobjuk...


Az urbanizáció révén "lakatlan" lesz a vidék, az emberek pedig túlzsúfolódnak természetellenes körülmények között. Lehet mondani, hogy fóbia, de ez a tömegnyomor, ami például a budapesti Szent István körúton vagy a Deákon van, nem való mindenkinek. Magas épületekben, sokszor napfény nélkül, sokszor fátlan utcában...


Az orvostudomány életben tart, de nem egészségesen. Életben tart, de az egyre stresszesebb, mozgáshiányosabb, időhiányosabb, rohanósabb világban nekünk kellene erőfeszítéseket tennünk, hogy eg... khm kevésbé betegek legyünk.



Szóval egyre több ember, egyre stresszesebb, frusztráltabb emberek és egyre túlterheltebb bolygó, bioszféra...


2018. szept. 24. 20:45
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

#10


És az olajat mivel fogjuk pótolni?

2018. szept. 25. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Szerintem csak a történelemből tudunk viszonylag jól következtetni, arra, hogy mi lehet a jövő. Az emberre általánosan jellemző, hogy képtelen elképzelni milyen lesz a világ pár ezer éven belül:


Az első gőzgép kb. 2000 éves. Ott volt mindenki szeme előtt de csak játékként tekintettek rá. Nyilvánvalónak tűnhetett volna, hogy ez a jövő. Mégis eltelt 2 évezred, mire elkezdtük kiaknázni a lehetőségeit. Az aztékok csak gyerekjátékoknál használták a kereket. Az ókori egyiptomiak csak játék repülőket építettek. Az ember tehát képtelen meglátni a jövőt. Minden adott lett volna ahhoz, hogy 2000 éve elkezdjük felépíteni pár 100 év alatt a mai állapotokat.


A technológia fejlődése mindig rácáfol a földhözragadt elképzeléseinkre. Amit buta játéknak hittünk az ma a modern technológiák alapját képezi. Ez mindig így volt a történelem során. Mostantól kezdve miért lenne másképp?? Mert okosabbak vagyunk mint 1000 éve élt emberek? Ez nem magyarázat, mert ők meg a 2000 évvel ezelőttieknél voltak okosabbak, és mégis ugyan úgy benézték mi lesz.


A történelem megtanított minket arra, hogy ne becsüljük alá a tudomány és technológia világformáló erejét. Bizonyára most is sok dolgot bugyuta játéknak tekintünk, hasztalannak, ami később akár az emberiség túlélését is biztosíthatja. Ebből érdemes kiindulni, mert mindig is így volt...

2018. szept. 25. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 Wadmalac ***** válasza:

"És az olajat mivel fogjuk pótolni?"

Mint energiahordozót, már ma is tudjuk pótolni.

Mint kémiai alapanyagot? Főként műanyagok reciklálásával, de arra is vannak kísérletek ,hogy génmódosított baktériumokkal termeljünk szerves hulladékból olyan anyagokat, melyek ma még főként kőolaj-származékokként ismertek.

2018. szept. 25. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 hollófernyiges ***** válasza:
67%

"Tehát az élelmezésben a következő 10-20 évben hatalmas változások lehetnek."


Tudod mi a szomorú? Hogy én ezeket az ígéreteket már 1990-ben is hallottam (ilyen öreg vagyok). És mi valósult meg? Olyan kukorica ami rezisztens a gyártó cég herbicidjére. Azt már nem is számolom hányszor jelentették be, hogy az AIDS gyógyítása/vakcinálása már csak egy-két év kérdése.

2018. szept. 25. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Ja és 10-20 éve mennyi volt egy teljes szekvenálás? 10-20 éve milyen módszerekkel hoztak létre transzgén vonalakat?


Pár éve robbant csak köztudatba a CRISPR/CAS9 amivel kb netről rendelt kacatokkal csinálhatsz mutáns zölden fluoreszkáló kisbabát :D


Hol volt ez 90-es években?


Amúgy a probléma itt a szabályozás lesz. Nyilván van alapja, óvatosan kell eljárni... de külön kéne választani bizonyos GMO irányokat. Ha a bürokrátákon múlik, 50 év múlva is szántani fogunk termőföldet.

2018. szept. 25. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

Ha a személygépkocsikat, tévéket, telefonokat fejlesztik szélsebesen, akkor abból azonnal kézzelfogható profit keletkezik: megveszik az emberek az újat, mert ezerszer többet tud/gyorsabb/biztonságosabb/izgalmasabb, mint a régi.

Egy HIV-gyógyszer, rák elleni szer kevésbé megfogható, kézzel fogható hasznot hoz. Sőt, sokaknak lehet nem érdeke, mert csak a túlnépesedést növeli, bár lehet rosszul látom.



A mezőgazdaságnak nem az urbanizáció tesz rosszat?

Az emberek lakásokba költöznek, aki kertesházban is él, lassan csak gyepje van.

Így "központosítva" kell megtermelni egyre több ember szükségletét, egyre kisebb területen egyre többekét.

Én logikailag úgy látom, hogy ha minden kertesházban lenne az embereknek egy kis veteményes, pár gyümölcsfa, esetleg pár állat már kevesebb szántóföld, gyümölcsös, élelmiszerszállítás kellene.

Mindemellett tudom, hogy ez nem így működik.

Bááár ha elég lenne 4-6 órát senyvedem az irodában, már mától elfogadnék egy kicsi kertet. Testmozgás, olyan, amit semmi kondi nem pótol és szabadban-természetben lét, amit heti egy túra se pótol (kinek van ideje heti egy túrára?).


Persze ízlések és pofonok, csak én a központosított élelmiszertermelésben látom logikailag a gondot.

2018. szept. 25. 13:44
 17/22 anonim ***** válasza:

Nem jól látod, sokkal hatékonyabb a központosított ellátás, mintha mindenkinek saját termőföldje és gazdasága lenne. Nagyságrendileg sem összevethető.


A gyógyszer ha működik óriási hasznot termelhet két módon is. Egyrészt végtelen mennyiségű állami pénzért lehet eladni, másrészt meg az államra brutálisan nagy terhet ró egy kieső tartós beteg. Így két érdekből is megérné ha végleg meggyógyulna, visszatérne a gazdaságba dolgozó, adófizető és fogyasztó személyként.

2018. szept. 25. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 Wadmalac ***** válasza:

"Azt már nem is számolom hányszor jelentették be, hogy az AIDS gyógyítása/vakcinálása már csak egy-két év kérdése."

Nem tudom, hogyan lehetne gyorsabb megoldás, mikor egy új gyógyszer emberi tesztelési időszaka 5-10 év, így az is ennyi idő ,mire kiderül, hogy ugyan valóban hatásos, de mellékhatásai miatt többet árthat, mint használ.

A hetvenes években németek rendesen megégtek a Contergan-botránnyal, azóta az európai gyógyszeripar is óvatosabb és szigorúbb.

Egy új gyógyszer felfedezésétől a bolti polcra kerülésig akkor is 10 éves út vezet, ha az egy már bizonyítottan veszélyes mellékhatásoktól mentes csodaszer.

2018. szept. 25. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 hollófernyiges ***** válasza:

"Pár éve robbant csak köztudatba a CRISPR/CAS9 amivel kb netről rendelt kacatokkal csinálhatsz mutáns zölden fluoreszkáló kisbabát :D"


Hat éve, és sehol egy legalább zölden floureszkáló kiscica. Hat év azért elég sok, ha nem is kerül a piacra, a sajtónak már elmondanák. Az AIDS-gyógyszereket a 90-es évek óta ígérik, számtalan laborban jó működő módszert vagy már tesztelés alatt álló vakcinát beharangoztak és az egyetlent ami csinált is valamit 1995-ben, azt gyakorlatilag egy éven belül mindenütt bevezették.

2018. szept. 25. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
52%

Technikailag működik, nap mint nap használjuk a génmódosító vírusok mellett. Kutatási céllal bármilyen állatot megcsinálok neked, és nem olyan nagy cucc ez a labor.


Az más kérdés, hogy nem lehet. Sem fluoreszkáló cicát, sem kisbabát.


Ezer millió kérdést felvet, és jómagam sem szeretném ha bármilyen hobbista transzgén fajokat hozna létre.


Megsúgom, egy jól célzott módosítással (inkább nem reklámozom a nevét sem), borítható lenne a Föld teljes bioszférája. Amilyen lehetőségek vannak a módszerben, olyan pusztítást is képes lehet véghez vinni.


A lényeg, hogy technikai akadálya nincs igazából, hogy elengedjük a fantáziánkat... ugyanakkor (jogos) etikai akadálya igen.

2018. szept. 25. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!