Azt milyen törtnek hívják, amikor a számlálóban egy racionális, a nevezőben pedig egy irracionális szám áll?
Pl. 2/pi
Ez nem közönséges tört, mert azoknál csak egész számok vannak.
A tört nem a szám, kifejezés értékét, hanem annak felírási módját meghatározó fogalom. Egy számábrázolási módszer, amiben egy kifejezést hányadosaként írunk fel, azaz a/b alakban. A tört számlálója és nevezője nem csak egész szám lehet, lehet irracionális, komplex szám, vagy akár függvény, egyéb matematikai kifejezés is.
A racionális szám az, ami az értékről mond valamit, és amire igaz, hogy a számlálójában és a nevezőjében is egész szám szerepel. Persze ilyen szám lehet akár egész is, pl. 4/2. Az egész számoktól való megkülönböztetésként szokták még használni a törtszám fogalmát. Törtszám az, ami p/q alakban van felírva, ahol p és q egész szám, és p nem osztható maradék nélkül q-val.
1/π → tört, nem racionális szám, nem törtszám, nem egész szám
3/4 → tört, racionális szám, törtszám, nem egész szám
4/2 → tört, racionális szám, nem törtszám, egész szám
0,25 → nem tört, racionális szám, nem törtszám, nem egész szám
1/sin(x) → tört, nem szám, hanem függvény
"0,25 → nem tört, racionális szám, nem törtszám, nem egész szám"
De tört szám. Csak nem közönséges tört, hanem tizedes tört.
A tizedes tört megint egy másik fogalom, ami megint jelentésében különbözik a törttől, a törtszámól meg a racionális számtól. Van ugye végtelen, nem szakaszos tizedes tört. Ez szükségszerűen irracionális szám…
Azon esetleg lehet lamentálni, hogy azt is törtszámnak tekintsük-e, ami ugyan konkrétan nem törtként van felírva, de felírható törtszámként. Pl. a 0,25 felírható 1/4 alakban is. Akkor a 0,25 törtszám? Definíció kérdése, ami meg ilyen téren képlékeny. Azért képlékeny, mert magasabb szinten a törtszám kifejezést már nem nagyon használják. Másrészt a törtszám az értékre vonatkozó kritérium, mégis formai kritérium is van benne. A kettő meg szerencsétlenül fedi át egymást. Magasabb szinten sokkal inkább vagyunk kíváncsiak az értékre, és ami törtszámként felírható, arra sokkal egzaktabb leírás, hogy x∈ℚ\ℤ. Hogy most ez 1/4 vagy 0,25 alakban van felírva, az lényegtelen, mert a kettő értéke ugyanaz.
A tizedes tört, mint neve is mutatja, egy speciális tört. Itt a nevező mindig tíz hatványa, mégpedig annyiadik, ahány számjegy áll a vessző után.
0,2 - 2/10, 0,34567 - 34567/100000 és így tovább. Ezek a speciális törtek a tízes számrendszer elterjedése során az egyszerűbb írás (egy sorba írható) miatt vették fel mai alakjukat.
Na tegyük rendbe a dolgokat, röviden és tömören.
1. Minden x/y formában megadott kifejezés neve tört.
Két tipusa van:
a) ha x<y, akkor valódi tört.
b) ha x>y, akkor áltört.
megjegyzés: ha x=y, akkor egész szám az eredmény.
2. A tört numerikus értéke lehet többféle:
a) Véges tizedestört, pl. 1/8=0.125
b) végtelen szakaszos tizedestört,
pl. 6/7=0.857142|857142|857142...
azaz amikor egy szakasz ismétlődik a tizedesvessző után.
De pl az 1/3=0.33333... is ilyen, csak ott a szakasz egy számjegyből áll.
c) transzcendens tizedestört (másnéven nemszakaszos végtelen tizedestört).
pl. a pi=3.141... is ilyen, mert a tizedesvessző után nem szabályszerűen ismétlődnek a számok. (ezért aztán fel sem lehet írni két egész szám hányadosaként, legfeljebb adott hibával, de ez más tészta).
És ezért a 2/pi is ide fog tartozni, ha numerikusan kiértékeled, az bizony egy transzcendens tizedestört lesz.
Remélem érthető, és jó összefoglalás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!