Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehet az, hogy végtelen...

Hogy lehet az, hogy végtelen sok racionális szám összege lehet irracionális?

Figyelt kérdés
Bizonyított, hogy véges sok racionális szám összege irracionális. Viszont példának okáért az e szám felírható végtelen sok racionális szám összegeként, akkor miért nem racionális? (Alternatív bizonyítási módokat nem kérek, hogy konkrétan az e miért irracionális, itt elsősorban a racionális számok összege a kérdés gyökere, nem az irracionalitás (meg)léte).

2014. márc. 12. 15:46
 1/9 anonim ***** válasza:

Legyen egy természetes számokból álló számsorozat, ami a PI minden számjegyét (sorrendet megtartva) elemét tartalmazza. A számsorozatot összeadom úgy, hogy i = 1 .. oo ig SUM { ai * 10^(1-i) }. Így megkapom a PI-t. Az összeadott számok mindegyike racionális szám volt.


A végtelen egy ilyen aljas dolog néha :)

2014. márc. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Igen, idáig én is eljutottam, azért írtam az e=2,72... irracionális számot példának. Ott is össze lehet adni, hogy 2+7/10+2/100+..., de azt nem értem, hogy ha racionális számokat adunk össze, akkor hogy lehet az összeg mégis irracionális?


Azért köszönöm a választ :)

2014. márc. 12. 17:23
 3/9 anonim ***** válasza:

Maga az a tény, hogy két darab racionális számot összeadsz, abból racionális szám lesz, ez teljesen rendben van. Teljes indukcióval az is levezethető, hogy véges számú racionális szám összege is racionális lesz.


Ám a végtelenben nagyon sok mindenben más a helyet. Ha végtelen számod van, könnyen le lehet vezetni, hogy ugyan annyi páros szám van, mint egész, vagy ugyan annyi racionális szám van, mint egész. Ezek mocskosan lehangolóak voltak, amikor bizonyították nekem. A valóságban végtelen hosszú számokat nem használunk.

2014. márc. 12. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Tom Benko ***** válasza:
Mert két végtelen nagy egész hányadosa jön ki, ha kiszámolod.
2014. márc. 13. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
Sehogy. Ha n darab racionális számot adsz össze, az F(n) összeg még mindig racionális lesz. N értéke tetszőlegesen nagy lehet, de az összeg mindenképp racionális lesz. Az irracionális szám nem valami határérték, ezért a PI számra való hivatkozás sem állja meg a helyét. Elhiszem, hogy az iskolában mást tanítanak, de akkor se :-))
2014. márc. 14. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Tom Benko ***** válasza:
100%
@5: De, az irracionális szám határérték. Akár sorozat határértékeként (Cauchy), akár halmazok határaként (Dedekind) definiáljuk. Véges sok számra valóban racionális lesz az összeg, de most végtelen sokról van szó.
2014. márc. 15. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

A határérték nem szám, még ha számmal jelöljük is.

Sin (x) /x ha közeledünk nullához, 1-hez közelít, de sosem lesz 1.

1/2 +1/4 + 1/8 + 1/16 …+... ez sem lesz 1. Mondhatjuk, hogy végtelenben éppen 1, de nem tudom, miért kellene ilyesmit mondanunk.

Nem kellene a határértéket számnak tekinteni, teljesen más fogalmak.

Kitalálhatunk olyan fogalmakat, mint az összes egész szám, vagy az összes olyan tört, ahol a számláló 1, a nevező pedig kettőnek pozitív egész kitevős hatványa, és akkor tényleg megkapjuk, hogy 1/2 +1/4 + 1/8 + 1/16 …+.. . = 1

De így két, egymásnak ellentmondó eredményt kaptunk, mert az első eset egy sima mértani sor, amelynek összegképlete semmilyen N számra sem veszi fel az 1 értéket.

Szóval, meg lehet erőszakolni a matematikát, és ki lehet hozni, hogy végtelen sok racionális szám összege irracionális, de gyanítom, hogy a fizikusok nem fogják imáikba foglalni a matematikusokat az öncélú játszadozásaikért.

2014. márc. 15. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Tom Benko ***** válasza:
100%
A határérték konkrétan szám. Nem annak tekintjük, hanem az. A sorozatok, ha konvergensek, akkor ezzel a számmal jellemezhetőek, a fizikusok pedig örülnek neki, mert így tudjuk vizsgálni a világot. Az írt példáid pedig iskolapéldái a határértéknek.
2014. márc. 16. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Hagyjuk már ezt a trollkodást, hogy az egyetemi matek semmit sem ér, és minden matematikus hülye!

Fogj egy könyvet a határértékről és égessed el, ha ennyire ostoba akarsz maradni, de "véljed" annak az ellentétét, amit más bizonyított.


Fizikában gyök kettőig nem jutottunk volna el, ha nem lenne határérték. És ezt te is jól tudod!

2014. márc. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!