Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az aknafedő fölött miért...

Az aknafedő fölött miért olvad el a hó mindig?

Figyelt kérdés
2018. febr. 28. 19:34
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Mert meleg.
2018. febr. 28. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Mert a csatornában meleg van.

Ugyebár oda engedjük le a 20-40 fokos szennyvizet.

2018. febr. 28. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Wadmalac ***** válasza:

Amúgy, ha ásol egy mondjuk 2 m mély gödröt és lefeded fedővel, valószínűleg ott is el fog olvadni a hó. A talajszint alatt ilyen mélységgel a mi közép-európai klímánkon sosincs mínusz, odáig nem fagy át a talaj. Ezért egy ilyen mélységű lyukból mindig fog felszállni valamennyi meleg.

Észak-Szibériában már nem biztos. Lásd permafroszt.

2018. márc. 1. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Off

Én azt nem értem, hogy a fák törzse körül miért olvad gyorsabban, egy szűk gyűrűben.

2018. márc. 1. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

"Én azt nem értem, hogy a fák törzse körül miért olvad gyorsabban, egy szűk gyűrűben."


A talaj behavazódott, és fehér. A fák törzse meg egy-két fehér háncsú fa kivételével sötét színű. A napsugárzást (még a szórtat is) sokkal jobban elnyeli a sötét színű faháncs. A hó meg jelentős részét visszaveri. Így a fa háncsa jóval magasabb hőmérsékletű, mint a környező behavazott terület. A fa háncsa hővezetéssel felmelegíti a tövénél körülötte lévő talajt. Annak a résznek a hőmérséklete az olvadáspont fölé kerül. Innentől öngerjesztő a folyamat , mert ahol elolvadt a talajról a hó, az is sötét színű lesz. Csak esetleg a fa törzse jobb szögben áll a napsütéshez, mint a talaj. A melegítésre hasznosuló energia a beesési szög koszinuszával arányos, azaz a merőleges beesésnél a legnagyobb.

2018. márc. 1. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:

#5: magyarázata tetszik. Még hozzádobnék tippet.

-A gyökér relatíve mélyre nyúlik, az ottani talajvizet szipkázva. Ugyan télen nem nagyon van anyagcsere, de hőátadás mégiscsak ,szerintem a mélyebb talaj hőjét valamennyire fel tudja közvetíteni a töve köré.

-A gyökér körül elég szép mikroba-kolónia lakik, folyamatban vannak biokémiai bomlásfolyamatok, amik hővel járnak, valószínűleg nagyobb mértékben, mint a gyökértől messzebb. Illetve eme bomláshőket is felhozhatja a gyökér.

2018. márc. 1. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Mán megen tanultam valamit, köszönöm! :)
2018. márc. 1. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Wadmalac ***** válasza:
#5: azért elgondolkodtam, ezen magyarázat alapján a városi lámpaoszlopok körül is olvadnia kell. Lehet, hogy szokott is, de nekem nem rémlik.
2018. márc. 1. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Esküdni mernék, hogy a villanyoszlopok tövében olvad el utoljára a hó.

:))

2018. márc. 1. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
..Mondjuk lehet, hogy csak azért, mert oda kupacolják fel, mikor takarítják az utcát. :)
2018. márc. 1. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!