Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy oldatnak a pH-ja 4,...

Vlagyimir Rosztov kérdése:

Ha egy oldatnak a pH-ja 4, akkor erősen savas vagy enyhén savas? Azt tudom hogy 0-6 savas,7semleges,7 fölött-14lugos, De a 4 és4,5pH az nagyon savas? Egy sör pHja nagyon savas?

Figyelt kérdés
2015. okt. 7. 15:21
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem enyhén savas, inkább erősen.


Ha a sör nagyon savas lenne, akkor kimarná a nyelőcsövedet meg a szájban a nyálkahártyát...

2015. okt. 7. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
4-es pH középerős sav
2015. okt. 7. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 sadam87 ***** válasza:

Az, hogy mit tekintünk erősen, és mit gyengén savas kémhatásúnak, erősen viszonyítási alap kérdése. Például a gyomorsav pH-ja nagyjából 2. A testünkön belül ez elég erősen savasnak számít (például komoly galibát okozhat, ha kimarja a gyomorfalat: gyomorfekély alakul ki), de a kémia laborokban egy 2-es pH-jú sav oldat (pl. 0,01 M-os sósav oldat) egyáltalán nem számít erősnek.

A négyes pH-t azért általában nem tekintjük erősen savasnak, a sörre például ritkán mondjuk, hogy savanyú (ha mégis, valószínűleg kisebb a pH-ja). A citromlének és az ecetnek nagyjából 2 a pH-ja, de a kólának is kisebb a pH-ja 4-nél.

Itt van pár skála viszonyítás képen (angolul, de szerintem nem nehéz értelmezni, az egyiknél képek is segítenek):

[link]

[link]

2015. okt. 7. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az első két válaszoló tájékoztatására szeretném elmondani, hogy a desztillált víz pH-ja szokott 4 lenni, amikor kihűlve a levegőből felvesz egy kis széndioxidot!
2015. okt. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 sadam87 ***** válasza:

Kedves 4. válaszoló!

Köszönöm a tájékoztatást, bár nem egészen értem a késztetést, ezt miért a mi (az első két válaszoló), és nem a kérdező tudomására akartad hozni. De bevallom, felkeltetted az érdeklődésemet, így megpróbáltam kicsit utána járni.

Az első oldal, amit találtam ez:

[link]

Egyértelműen nem a legmegbízhatóbb forrás, de kiindulópontnak úgy gondoltam megteszi. Itt azt írják, a desztilált víz pH-ja elérheti a 4-et, de általában 5-6,5 között mozog.

Megnéztem a szénsavról szóló angol wikipedia cikket is. Itt van egy szép kis táblázat, amiből kiolvasható, mennyi a (tiszta, 25 °C-os) szénsav oldat pH-ja adott szén-dioxid nyomás mellett.

[link]

Látható, hogy normál szén-dioxid nyomás mellett az oldat pH-ja mintegy 5,5. A 4-es pH-t az oldat csak 1 atmoszféra széndioxid nyomás közelében éri el. (Persze lehet, hogy más is befolyásolhatja a pH-t, illetve hidegebb vízben jobban oldódik a szén-dioxid, így a pH is kisebb lesz valamivel.)

Szóval én inkább úgy fogalmaznék, a desztilált víz pH-ja kivételesen elérheti a 4-et is, de jellemzően nagyobb.

2015. okt. 8. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 sadam87 ***** válasza:

#4

Hopp most látom, hogy nem nekem szólt... Egy kicsit magamra vettem. :D

Elnézést, ha kicsit erősen fogalmaztam (illetve látványosan megsértődtem). Mentségemre csak annyit tudok hozni, hogy előzőleg egy nem túl épületes vitapartner válaszára reagáltam, és jól felidegesítettem magam.

2015. okt. 8. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Semmi probléma.

Én vegyész vagyok, nekem könnyebb volt kommentelni, nem kellett utánaolvasgatni a tényeknek...

2015. okt. 9. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!