Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi van akkor ha fogok egy...

EagleHUN kérdése:

Mi van akkor ha fogok egy kritikus tömeghez közeli urán vagy plutóniumgolyót és a Mariana árok fölött bedobom az óceánba?

Figyelt kérdés

Természetesen kesztyűben fogóval fogom, ólomköpenyben. És csak rövid ideig miután elővettem az ólomládából. :)

Kritikus tömeghez közel ui már eléggé aktív a cucc.


Na de a kérdés az hogy ahogy süllyed és nő a nyomás ami össze is nyomja, akkor elérheti-e így a "relatív" kritikus tömeget?

És felrobban "spontán" atombombaként?

Mennyire kell ehhez a kritikus tömeghez közel lennie? (Körülbelül %-ban)



2017. okt. 5. 21:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Meg kéne nézni a plutónium kompressziós modulusát, de 1000 atmoszféra szerintem meg se kottyan neki, minimálisan megy össze. Ha beindul a láncreakció, akkor se bombaként, hanem nukleáris fűtőelemként. Drága vízforraló.
2017. okt. 5. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Előzőnek igaza van, ez a nyomás alig-alig nyomná össze a fémeket (elhanyagolhatóan).

Ennél azért több kell egy atombombához.

Jóval a kritikus tömeg fölé tervezik, és neutron-inicializátort, -tükrözőt, stb. alkalmaznak.

Szóval, ha véletlenül fel is robbanna, (van rá nagyon-nagyon pici esély,) csak a közepén menne végbe a láncreakció,

szétvetné mint egy hagyományos bomba, vagyis piszkos bomba lenne.

2017. okt. 6. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Hogy mennyire összenyomható a plutónium, ahhoz nem értek, de valószínűleg nem túlságosan.


Neutronfizikai szempontból viszont ahhoz hogy atombombaként robbanjon fel, nem elég éppen hogy kritikusnak lennie, prompt-szuperkritikusnak kell lennie.

Ez azt jelenti, hogy a hasadás során "azonnal" felszabaduló, ún. prompt neutronoknak elégnek kell lennie a láncreakció fenntartásához.


Ha csak éppen hogy szuperkritikus, akkor az ún. késő neutronok is szükségesek a láncreakcióhoz, amik több másodperccel a hasadás után keletkeznek. Emiatt lényegesen megnő a rendszer időállandója, és lassan, komótosan fog emelkedni benne a teljesítmény.(A késő neutronok valamivel kevesebb mint 1%-át adják az összes keletkező neutronnak)


A kompressziónál azonban érdekesebb kérdés, hogy mi történik a plutóniumgolyóddal, ha simán vízbe mártod. A víz ugyanis kiváló reflektor. Ha a golyód éppen hogy szubkritikussága levegőben értendő, akkor rögtön szuperkritikussá válik, amint vízbe mártod.


Szintén nagyobb hatása van a dologra a hőmérsékletnek. A Mariana-Árokban hideg van. A hideg szintén növelni fogja a golyód reaktivitását az által, hogy a Doppler-effektus csökken. (De az is lehet, hogy a gyors neutronokkal működő atombombában ez nem is komoly szempont. Egy termikus atomreaktorban az.)


Szóval a lényeg amit mondani akarok, az az hogy egy hasadóanyag kritikus tömege nem egy abszolút mennyiség, hanem nagyban függ a körülményektől. Geometria, hőmérséklet, környező anyagok, a kísérletben használt anyagok tisztasága, meg gondolom még egy csomó más minden befolyásolja.


[link]

water reflector neutron

[link]

2017. okt. 6. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

és az elbénázott linkem:

[link]

2017. okt. 6. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
47%
Ja, és nem kell ólomköpeny, simán elég egy cérnakesztyű. De ha már beleesett a vízbe, akkor baromi gyorsan pucolj onnan :D
2017. okt. 6. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat és a linkeket.

Én (is) valami olyasmire számítottam hogy lehet kicsi lesz ez a nyomáskülönbség 10-11km mélységben.


Sok újat is tanultam tőletek a doppler effektus hasadásra gyakorolt hatásáról pl. a neutron tükrözésről pedig elfeledkeztem, de végülis nem tart semmiből becsomagolni a megfelelő anyagokba annak akinek ilyen golyója van. :D

2017. okt. 6. 20:46
 7/11 A kérdező kommentje:

Viszont abban nem vagyok biztos hogy nagyon gyorsan kellene elpucolnom. Egyrészt sok időbe telik míg mélyre süllyed a cucc. És ha jól van beállítva a dolog (mérete stb..) akkor mondjuk 10km mélységben robban. Ekkora víztömeg mindentől megvédené a fölötte úszkáló hajót. Egy kisebb mértékű kiemelkedés keletkezhetne gondolom. És jóval később erős buborékolás. A hőmérséklet hatására elbomlott vízmolekulákból származó H2 és O2 bugyogna fel.

Szerintem. :)

2017. okt. 6. 20:47
 8/11 A kérdező kommentje:

De hogyha a földön ez nem is kivitelezhető. (A környezeti károk miatt meg kifejezetten rossz ötlet is. :-D )


A naprendszerben bőven találunk olyan bolygót ahol elegendő nyomás van a mélyén egy ilyen robbantáshoz, ami nem is használ hagyományos robbanóanyagot sem elektronikát.


Furcsa ebbe belegondolni hogy különböző fémekből megfelelően összerakott golyót ha kilövünk pl Jupiterre, Vénuszra az ott "spontán" felrobbanhat nukleáris bombaként... :)


Nem mondom hogy ki kell próbálni, meg nemzetközi egyezmények tiltják is, na de akkor is érdekes!

2017. okt. 6. 20:52
 9/11 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

ad 3:

A nukleáris dolgokban elég jó választ a következő dolgokkal egészíteném ki:


Ami a plutónium tulajdonságait illeti, meglehetősen ridegtörékeny módosulata okozza a megmunkálási nehézségeket.

Ha a kérdésben feltett plutónium golyó megmelegedne, mondjuk a kezdődő nukleáris láncreakciótól, (szép lassan) akkor biztos átkristályosodik béta plutóniummá, ami kb 1.5 kg/dm3 al kisebb sűrűségű mint a szobahőmérsékletű forma (alfa plutonium) így ha el is indul valami biztosan megáll. lehűlés után visszakristályosodna ha tudna, de inkább elporlad.

Ilyen megfontolásból ötvözik az atomfegyverekben a plutóniumot, hogy delta fázisú, jól alakítható (a kompressziós hullám által összepréselhető) legyen.


Továbbá a plutónium ekkora térfogatban szuperkritikussá válása esetén a keletkező energia külső összenyomás (implóziós hullám, és a plutónium részecskék tehetetlenségi lendülete, ami összefelé hat) nélkül (és itt a statikus víznyomás kevés) hamar szubkritikussá válik. (szétrepül.) az eredmény atomrobbanás helyett "nuclear fizzle" Ennek elméleti részleteiről többet:


[link]


és


[link]


Ebből az okból kifolyóan a lassan kritikussá váló plutónium reaktor lehetetlenség, ebből így nem tud atombomba lenni maximum atompukkancs.



Summázva: ha kritkus közeli szubkritikus lenne, és valamilyen csoda folytán mégis lenne láncreakció, a lassú melegedés miatt biztosan kitágulna és ujra szubkritikussá válna a rendszer.


Ami további érdekesség: A plutónium alfa bomló a belőle származó sugárzás nem igényel védőöltözéket. Mérgezés ellen elég a védőkesztyű.


Érdekességként megemlítem, hogy létezett a földön természetes atomreaktor, afrikában, Gabonban. angol wiki:

[link]

2017. okt. 7. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%
Ami még eszembe jutott: A plutóniumban a gyártási eljárás gazdaságossága okán mindíg van Pu240 es szennyezés, és ennek bomlása miatt mindíg nagy számban vannak jelen spontán neutronok. Ez a neutron jelenlét az, ami miatt a gunn-type bomba nem építhető meg plutóniumból, mert csak pezsgés lenne belőle. (ahoz hogy a tenyésztésnél keletkező 241 es izotópot kivonják, ahoz megint csak az urándúsításhoz használt bonyolult körülményes módszert kéne használni, amit a tenyésztéses előállítással el akart kerülni az aki erre adja a fejét.)
2017. okt. 7. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!