Miért látszik a forgásba lendülő kerék bizonyos sebességet elérve visszafele forogni? Mi lehet ez a kritikus sebesség?
A napfénynél nem látszik visszafelé forogni.
A tévében vagy lámpafénynél , főleg a fénycsöves lámpatesteknél van ilyen jelenség.
A vibráló fény az oka, a szemünket becsapja az egy másodperc alatt 50 felvillanást már az emberi szem nem képes követni .A felvillanások időpontjában lévő képeket látjuk, ez forgáskor megtévesztő lehet.
Pl. forgácsoló gépeknél nem szabad 1 fázisú fénycsöves lápatestet használni pont ezért , akár állónak is látható a forgó test.
Meg persze filmen is előjöhet ez a helyzet, hiszen az is adott időben egymást követő állóképekből áll.
Ez a felvételeken látott ún. stroboszkóp hatás. Az az alapja hogy valójában a mozgókép sem folyamatos felvétel, hanem csak rengeteg állókép egymás után gyorsan levetítve.
Kocsikerekeknél vagy helikopterrotoroknál is látványos, gyakorlatilag ha két képkocka között egy teljes kört fordul a kerék vagy a rotor, akkor látod úgy a felvételen, mintha állna az egész.
https://www.youtube.com/watch?v=2IghwseoISc
Ha pedig majdnem egy teljes kört tesz meg a kerék két képkocka között, akkor látszik úgy mintha visszafelé forogna.
Úgy tűnik, végre kapisgálom. A napfény-mesterséges fény dolog abszolút nem stimmel, noha többször belefutottam ilyen magyarázatokba.
Valójában azért van zavarban az ember a magyarázatadásnál, mert az, hogy mit képes érzékelni a szem, merőben szubjektív dolog (mi az idő?)!
A féleértések másik forrása:
Nem csak a filmeken látjuk így!!!, de a filmmel való analógia azért jó, mert ott egzakt meghatározható hány képkockára esik egy fordulat, ellentétben a szem képességeivel.
Véleményem szerint idáig ez volt a legeredményesebb team (levizsgáztatásról szó sincs)!!! Mivel már kétszer is szerepelt ez a kérdés ezen a fórumon, azokat tegnap tanulmányoztam át. Totál káosz volt, úgy tűnik nem csak az én fejemben.
A fenti linken adott rajzos megoldás rossz!!!
Ha a képkockák olyan sűrűn követik egymást, mint a küllők, akkor állni látszik a kerék, ha a képkockák kevésbé sűrűn, illetve a küllők sűrűbben követik egymást (bizonyos határon belül), akkor látszik visszafele forogni.
Ebből viszont az kell, hogy következzen, hogy a rajzon nem két szomszédos küllő távolságát kellene megosztani, hanem minden második távolságát oly módon, hogy épp csak valamivel marad alatta képkocka sebessége a küllő elfordulási sebességének. (Tévedés joga fenntartva!)
"A fenti linken adott rajzos megoldás rossz!!!"
"a küllők sűrűbben követik egymást (bizonyos határon belül), akkor látszik visszafele forogni."
"Tévedés joga fenntartva!"
Khmmmm... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!