Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora sugárdózis szint a...

Mekkora sugárdózis szint a kritikus?

Figyelt kérdés
Kölcsönbe kaptam egy radioaktivitást mérő berendezést, amely nSv/h-ban adja meg az adatokat. Az interneten elolvastam, hogy az "elsőfokú" sugárdózis - ahonnan "veszélyesnek" számít a sugárzás - olyan 0,05-0,2 Sv. Na már most, ezt hogy váltom törtté? Tehát pl. 1 Sv az hány Sv/h-nak felel meg? Vagy még egyszerűbben, hány nSv/h a kritikus szint? Gondolom, hogy kb. százezres vagy milliós, szal csak az arányokat érzékeltetése szempontjából érdekel. (Nem azért mert megijedtem, hogy kemény 60 nSv/h-t mértem a kertben. :D ) Mettől számítva jelentene veszélyt?

#veszély #atom #kritikus #Paks #sugárdózis #nSv/h #Sv/h #parapéntek #jajjmindmeghalunk #háttérsugázás
2016. jan. 24. 18:46
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az nSV/h az azt jelenti, hogy milyen gyorsan kapod a dózist (ez így nem dózis, hanem 'dózisteljesítmény'), tehát ennek kritikusságához az is kell, hogy mennyi időt töltesz az adott sugárzásnak kitett környezetben. Például ha egy kamrában 1 Sv/h = 10^9 nSv/h sugárzást mutat a dózismérő, de csak 10 másodpercre megyünk be, akkor (10 s)*(1 Sv/(3600 s)) = 0,0028 Sv dózist kapunk. Ha a kertben töltesz 10 évet, akkor pedig 0,0053 Sv dózis fog érni, de feltehetőleg nem lesz tőle annyi bajod, mint a 10 másodperc alatt összeszedett 0,0028 Sv-től.


Szóval ez nem olyan egyszerű kérdés. De mondjuk 100 000 nSv/h fölött én már mindenképpen elkezdenék aggódni. (Ha sokszor 5000 felett mérsz a kertben, akkor pedig rohangálhatsz a környezetvédelmi hatósághoz/cserélheted le a műszert.)

2016. jan. 24. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nagyvonalakban, most így hirtelen:

[link]

2016. jan. 24. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, így érthetőbb és külön köszönöm, hogy annak ellenére, hogy alapvetően hülyeséget kérdeztem - a dózis/dózisteljesítmény keverésével - is korrekt választ kaptam. :) Respect!
2016. jan. 24. 21:40
 4/6 A kérdező kommentje:
(nyomtam a like-ot mindkettőtöknek!)
2016. jan. 24. 21:41
 5/6 A kérdező kommentje:
Közben eszembe jutott valami az alapján, amit írtál. Hogy közérthető legyen - az olyan hétköznapi parasztoknak is mint én - ha azt vesszük elfogadottnak, hogy az ember egy üveg bortól lesz részeg, akkor attól, ha óránként egy decit megiszik - és úgy fogy el az üveg - nem fog az a részegség jelentkezni, mintha egybe küldené le a torkán az egészet. Ez akkor a sugárdózisra is igaz?
2016. jan. 24. 21:52
 6/6 anonim ***** válasza:
Hát a példa elég érdekes :D De igen, nagyjából ilyesmiről van szó.
2016. febr. 1. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!