Hány V (volt) fölött csíp az áram?
Ki mondta neked, hogy 42V fölött halálos? Mert nem igaz, a feszültség amúgyis csak egy tényező. Tudod, hány embert rázott már meg a 220-230V? Engem is többször, nem volt valami nagy ügy, bár éreztem. De ennél jóval nagyobbat is simán túl lehet élni, megfelelő feltételek teljesülése esetén. Azt hiszem, a fizikatanárunk 100-200-at alkalmazott vállalkozó kedvű srácokon, kis áramerősség mellett.
Ha valaki nálam hozzáértőbb jön, az többet is mesélhet erről, az én tudásom eddig terjed.
A bőr elektromos ellenállásától függ, ami változó (a bőr vastagsága, nedvessége befolyásolja).
Az, hogy halálos-e az áramütés nem a feszültségtől függ, hanem az áramerősségtől, aminek A (amper) a mértékegysége.
A legkisebb HALÁLOS áramütés 20V határa történt. Fürdőkádban.
És igen, időnként nem okoz nagy gondot a 220V.
Az emberi bőr ellenállása 100 KOhm és 700 Ohm között változik.
Alapvetően az emberi testen folyó áram fájdalmas/veszélyes.
1 mA már csíp, 2-5 mA már fájdalmas, a szíven keresztül 10 mA már halálos lehet.
A testen folyó áram erőssége főként a testre eső feszültségtől és a test ellenállásától függ.
lsd. Ohm-törvénye:
I = U/R
Mivel belül egy vastag vízvezeték az ember, az ellenállás nagy részét a bőr adja. Éppen ezért veszélyes, ha a bőr nedves vagy sérült.
A két száraz kéz között néhány 100 kiloOhm az ember ellenállása, nedves kézzel ez ennek a tizede, vagyis néhány 10 kOhm. Ez azt jelenti, hogy nedves bőrfelülettel akár tízszer akkora áram is folyhat rajtad, mint száraz bőrrel.
Nedves kézzel akár 20 V is már csíp. Száraz kézzel még akár 50 V sem.
Ha egy elektromos piezo-öngyújtóból kiberheled a szikrát adó egységet, az kb. 5000-8000 V közötti feszültségű szikrát ad. Halálos? A legkevésbé sem.
Sőt, a sokkolók 50.000-200.000 volt közötti feszültséget adnak le, mégsem sorolják a halálos fegyverek közé őket.
Szóval az nagyon sok paramétertől függ, hogy a feszültség mikortól halálos vagy mikortól nem. Elsősorban az áramerősségtől és a hatás idejétől függ, de még ezen a kettőn kívül is bőven van befolyásoló tényező.
A 42 V az lényeges érték - volt. Valaha az volt a határa annak, ami felett az áramütés veszélyesnek számított (felnőtteknél, nem a kádban, nem a szájban, nem a gyomorba szúrva, stb). Aztán lett 48 V, ma meg ez a határérték az 50 V (gyermekjátékoknál kevesebb, stb). Ezek amúgy nem jelentenek abszolút biztonságot, mind csak olyan értékek, amelyek az egészséges népesség túlnyomó részére érvényesek, aki ilyenbe belehal, az reklamálhat utólag.
Megjegyzem, hogy a bőrnek nincs állandó ellenállása, a bőr a feszültség hatására rövid időn belül átüt. Bár lehet vitázni a szakkifejezésen, hogy a nagymértékű ellenállás-csökkenés az átütés-e, de ez most tán mindegy (volt már, aki belekötött ebbe a Gyakorin).
És persze láthatatlan tintával már leszögeztük, hogy az 50 Hz-es váltakozó áramról beszélünk.
A fizikatanár, ha mondjuk nem valami kis töltésű kondival, stb csapatta meg az osztálytársakat, akkor a villamos biztonságtechnikát magában foglaló tárgyból nyilván csak utóvizsgás kettessel csúszott át. :)
"A fizikatanár, ha mondjuk nem valami kis töltésű kondival, stb csapatta meg az osztálytársakat, akkor a villamos biztonságtechnikát magában foglaló tárgyból nyilván csak utóvizsgás kettessel csúszott át. :)
"
Vagy áramkorlátos tápegységet használt. És plusz figyelt arra hogy ne a szíven keresztül haladó útvonalon érje a jelentkezőket.
Ez a fizikaórai tanár általi "megcsapatás" nekem is megvolt.
Trabant gyújtótekerccsel, körbe állítva (soros kapcsolás) az egész osztályt. Volt, aki leült tőle a földre, pedig egy ilyen gyújtószikra 10-20 kV-hoz sem adhatott többet az egész bandán át mikroampereknél.
Kiskölyök fejjel tanulságos volt, onnantól kissé több óvatos tisztelettel viszonyultam az elektromossághoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!