Van egy érdekes megoldásom liftekhez, szerintetek működne? Kipróbálnátok?
Alkalmas: Túristák felvitelére felhőkarcolókba. Illetve több lépcsőben beépítve mondjuk az épületet felezve vagy harmadolva a normál személyszállításra is esetleg alkalmas lehet.
A lényeg hogy a liftnek csak alul és felül legyen szükséges megállója, ki és bejárata. Tehát lehet egy zárt cső. Alulról a zárt csőben sűrített levegő löket indítja és repíti föl a legfelső szintig. Tehát ez a része a "Hyperloop" hoz hasonló meghajtás.
Viszont a fékezési megoldás a mágnesek és vezető fémek pl réz közti kölcsönhatáson alapul (azaz a Lenz törvényen!) . Emiatt az alsó és a felső része a liftháznak réz vagy alumínium burkolatú, míg a liften neodímium mágnesgyűrűk vannak.
Erről bővebben:
https://www.youtube.com/watch?v=4dzSd1iaJYE
https://www.youtube.com/watch?v=sENgdSF8ppA
Ezzel már önmagában megspóroltuk a nagyon hosszú drótköteleket, melyek a nagyon magas épületeknél elég problémásak, már csak az önsúlyuk és teherbíró képességük, na meg a megnyúlásuk miatt is! Ezért szokás több lépcsőben megoldani ott a liftezést. (Csak ritka 1-2db szokott lenni az olyan gyorslift ami közvetlen a tetejére megy. És csak túristáknak.)
Hogyha viszont ezt az egészet megduplázzuk és két ilyen liftházat teszünk egymás mellé, és egymás ellentettjeként üzemeltetjük őket akkor még pluszban:
- Megspórolhatjuk a hatalmas sűrített levegő tartályt.
Mert a lefele jövőből lent is és fent is át lehet vezetni a levegőt, a két dugattyútérben. És csak rásegíteni kell szivattyúkkal.
- Az egész rendszer teljesen drótkötél mentes. Nincs kopás és ebből adódó csere. Megnyúlás, rugalmas kilengés, szakadás.
Annyi hogy alul fölül kell ütköző gumibak. És fönt karokkal meg kell fogni amikor megérkezik, hogy a ki és beszállás idején, ne kezdjen visszazuhanni.
Nem finomkodna a gyorsulással ezért is írtam főleg túrista használatot. A két végétől eltekintve ahol mágneses fékezés működik a köztes térben nagyon begyorsul. Ott csak a zárt csőben a levegő fékezi ami megszorul, szabadesés közeli állapot, azaz részleges súlytalanság is érezhető lenne, kb holdi g-nek megfelelő. :D Fölfelé meg ennyivel több g! Szóval ez így egyben egy "élmény" lift is. Akár épületen kívül is lehetne és átlátszóan kivitelezve a kabin és a liftház is. :D
Na tehát ez a Lenz törvényen alapuló fékezés és pl alul a levegőkiáramlás útjának elzárása azaz levegős fékezés is! elegendő lenne-e hogy kellően lelassuljon a gumibakig, ahova viszonylag finoman kellene leérkeznie?
Szívesen kipróbálnátok?
Bele mernétek ülni?
Előnye még hogy a sűrített levegőt termelheti pl kis teljesítményű napelemből fejlesztett áram is, így sűrített levegőben nagy mennyiségű olcsó energiatárolás is megvalósul, amit akkor használunk fel amikor kell gombnyomásra.
És mi az előnye?
Az hogy nem kell kábel de kell egy bazi nagy légmentesen záródó cső? Ez így olcsóbb?
Biztonság?
Ha a dugattyú beszorul hogy szeded ki a utasokat?
Szerintem ez jóval drágább és bonyolultabb, mint a kábeles lift. De szerintem még veszélyesebb is, mert nem tudom, mi módon lehet túlbiztosítani.
" a lefele jövőből lent is és fent is át lehet vezetni a levegőt, a két dugattyútérben. És csak rásegíteni kell szivattyúkkal"
Ahamm, és nincs vesztség sem? Mert ugyanilyen elrendezésű kábellel elhanyagolható. Ha meg olyan jó a szigetelés, akkor hogyhogy nincs súrlódás?
Nem akarom élből leszólni, de ez még ezer sebből vérzik. :(
"Nincs kopás ... rugalmas kilengés"
Miért ne lenne kopás? Talán nincsenek súrlódó alkatrészek?
Nem lenne rugalmas lengés?! A pneumatikus rendszereknek éppen ez a nagy hátránya! A levegő összenyomható!
Arról nem is beszélve, hogy őrült mennyiségű levegő kellene hozzá!
Továbbá, ezt nem liftnek szokták hívni, hanem légpuskának. Na ezt inkább légágyúnak...
"Alkalmas: Túristák felvitelére felhőkarcolókba. Illetve ... az épületet felezve vagy harmadolva a normál személyszállításra is esetleg alkalmas lehet. ... csak alul és felül legyen szükséges megállója, ki és bejárata."
Hát akkor ez még nem az akadálymentesítés csimborasszója. :)
"És mi az előnye?
Az hogy nem kell kábel de kell egy bazi nagy légmentesen záródó cső?
"
Meg hogy nincs olyan hogy beragadsz, vagy áramszünet van stb. Mindenképpen lemegy áram nélkül is! (Sőt megkockáztatom ezt még tűz esetén is lehetne használni, ellenben a legtöbb lifttel, amiket tilos használni tűz esetén. Azért tilos mert a tűzoltóknak nincs se idejük se kedvük azzal foglalkozni egy tűz közben hogy kibányásszák onnan az embereket. Mivel ez villany nélkül is lemegy és légmentesen zárt, kifejezetten menekülési útvonalnak is számít egyben, akár már ha elment a villany akkor is.)
Biztos van még több előnye is.
"
Ez így olcsóbb?
"
Még akár az is lehet. Ennek természetesen utána kell számolni. Ha pénzért viszik fel az embereket (a legtöbb ilyen helyen fizetős a túristalift a legfelsőre) akár még drágábban is megérheti.
"
Biztonság?
Ha a dugattyú beszorul hogy szeded ki a utasokat?
"
Sűrített levegős dugattyú nem szorul meg. Nem tud keresztbe állni a csőben meg semmi ilyesmi. Teljesen sima a cső. Ha nem ér fel a legfelsőre visszaesik és lejön az indulópontra. Amennyiben mégis elakadna, akkor valamelyik irányból újabb sűrített levegő adag ki is szabadítja, fentről is.
"Ahamm, és nincs vesztség sem? Mert ugyanilyen elrendezésű kábellel elhanyagolható. Ha meg olyan jó a szigetelés, akkor hogyhogy nincs súrlódás?
Nem akarom élből leszólni, de ez még ezer sebből vérzik. :("
Lehet félreérthető voltam, szó sincs róla hogy ne kellene meghajtani, vagy ne lennének veszteségek. Hiszen leírtam egymagában is működhet. A másik lifttel együtt üzemelése csupán költségcsökkentő megoldás.
A szigetelés esetén melyik irányba gondoltad? A lift mint dugattyú a csőben ideális esetben nem engedne el maga mellett semmit. Természetesen ez lehetetlen. És igen ezt a szigetelés részét karban kell tartani ennél a megoldásnál is mert kopik.
A cső oldalán és végein elektronikusan zárható kieresztőnyílásokkal oldanám meg. Ha pl fölfele megy akkor a lift fölötti nyílások nyitva vannak alatta zárva és fordítva ha lefelé jön. Csak a legvégén amikor fékezni kell záródnak be az alatta lévők. Tehát ezeket folyamatosan nyitja zárja egy elektronika (érzékelők is vannak természetesen. Pl felülről benézhet a csőbe egy lézeres sebességmérő is. :)). A légáteresztők alapállapota a zárt állapot és ez a biztosító is egyben. Hisz ha nincs áram bezáródnak és a lift a lehető legkisebb sebességgel ereszkedik le. (Épp amennyi levegő mellette el tud szökni, csak annyit!)
Köszi #4.
Úgy látszik elkéstem. :D
"Arról nem is beszélve, hogy őrült mennyiségű levegő kellene hozzá!
"
Na ná.
"
Továbbá, ezt nem liftnek szokták hívni, hanem légpuskának. Na ezt inkább légágyúnak..."
Krumplipuskának is nevezik. Csak ebben a krumpli fölött is van cső amiben meg vákuumot lehet kelteni hogy jobban gyorsuljon.
Meg ettől hatékonyabb ha egyúttal onnan szívod el és sűríted alá. Szóval annyit mégsem kell tárolni.
Leszel benne a krumpli? :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!