Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van egy vizbontó készülékem...

Van egy vizbontó készülékem amit egy 24 voltos 30 amperos tápegységre kötöttem, kb egy percig müködött, aztán semmi, csak észrevettem, hogy meleg lett az aluminium tokja. Mi lehet az oka?

Figyelt kérdés

Ugyanez a vizbonto 12 voltos 55ah es autó akksiról jól müködött és csak 10 ampert vett fel.A fenti tápegységnél pedig a maximum 30 ampert is felvette,majd megszünt müködni.Ezután kibontottam a tápot,kivettem az aluminium tokjából,hogy nézzem meg,hogy neme a biztosíték égett ki,megnéztem de,nem.Majd gondoltam,hogy kezdem méregetni az alkatrészeket ellenállásokat,egyenirányító,kondenzátor....stb,hátha megkapom hogy melyik hibásodott meg.Közben ahogy méregettem egyszercsak az egyik tranzisztor lángra lobbant.Egy ilyen tranzisztor,csak az 1108 helyett 3906 van ráírva [link]

gyorsan kihuztam a dugaljból,igy aztán a láng kialudt,de a biztosíték is kiégett.Vajon már az első percben ez a tranzisztor hibásodott meg és azért nem müködött,vagy a méricskélés közben melegedett fel annyira,hogy rövidzárlatot kapott,mivelhogy ki volt véve az aluminium tokból ami a hőt elvezette volna?Jelzem,nem vagyok szaki az elektrónikában.


2017. nov. 16. 18:30
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

Szerintem arra nem figyeltél, hogy ha ilyen drasztikus áramot kergetsz át rajta, akkor ott mindenféle dolog fog történni.

Pl. beleoldódnak az elektródák, ezért nagyon lecsökken a víz ellenállása, ezért nagyon megemelkedik az áram.

Akkor pedig tönkremehet a táp.


Ha pedig tényleg úgy vizsgáltad, hogy leszedted a hűtőbordát, attól is simán kigyulladhat.


Örülj, hogy még megvan a szemed. Fel is robbanhatott volna valami.

2017. nov. 16. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:

Tehát az egyiken ami kiégett azt írja


021D

D13009K


A másikon ami mellette van és nem égett ki ezt írja


033D

D13009K

Akkor mégiscsak trasnzisztor volt ami kiégett?

2017. nov. 17. 10:24
 13/22 A kérdező kommentje:
Szerintetek más alkatrész is kiéghetett még mielőtt ez a tranzisztor kiégett?Még mi az ami a nagy áramfelvételtől ki tud égni?Ellenállások ,kondenzátorok, egyenírányitó szóba jöhet?
2017. nov. 17. 10:28
 14/22 A kérdező kommentje:

Igy néz ki a táp belőlről


[link]



És itt látszik a kiégett tranzisztor helye az ép mellett


[link]


Még egyéb is kiéghetett mielőtt ez kiégett volna?

2017. nov. 17. 11:09
 15/22 A kérdező kommentje:
Akkor is felmelegedhet annyira hogy kiégjen hütőborda nélkül ha nincs az egyenáram kimenetelére fogyasztó kapcsolva?
2017. nov. 17. 11:14
 16/22 anonim ***** válasza:

Hiába kérdezed végig az egész elektrotechnika tárgyat (már a sokadik kérdésedben), évekig csinálhatjuk, akkor sem fogsz érteni hozzá. Főleg azért nem, mert fel sem fogod a válaszokat, csak nyomod a következőt, mint egy ötéves.

facepalm

2017. nov. 18. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
Ez a két tranzisztor jó eséllyel nem a kimenetet hajtja meg, ahhoz kevés az áramuk és túl nagy a feszültségük.
2017. nov. 18. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Megnéztem a #14 komment fotóit. A másodikat kinagyítva nagyon úgy látszik a ny.á.k.-lemez is megégett. Az elpusztult tranzisztor kollektor, és emitter kivezetésének helyén barna foltok.

Elszomorítalak - a táp totálkáros. ( Hacsak nem a szemem káprázott.)

Hogyan lehetne megjavítani?

1. Új ny.á.k.-ot kell készíteni.

2. Valamennyi alkatrészt kiforrasztani.

3. Valamennyi alkatrészt tesztelni. ( A hab a tortán, hogy az IC ellenőrzéséhez össze kellene állítani egy ideiglenes mérőkészüléket.)

4) A hibás alkatrészeket pótolni.

5) Az új alaplemezebe beforrasztani az alkatrészeket.

6) Ellenőrizni, mérni, beállítani, összeszerelni.

Könnyű belátni, a javítás árán 2 - 3 új tápegységet vehetnél. (Lehet, többet is.)

- - - -

A tranzisztorok jelöléséről.

Például, ha a BD246C típusra rákeresel egy katalógusban. Megtalálod a bekötési módját, és egy csomó adatot: P-típus, Uce0= 100V, Ic max 10A, tranzitfrekvencia min 3 MHz, stb..

Az amerikai típusjel 2N-nel kezdődik pl. 2N3055.

A távol-keleti típusok jelei A,B,C, vagy D betűvel kezdődnek, és 3, vagy 4 számjeggyel végződik. Gondolatban elé kell tenni, hogy 2S, és úgy rákeresni.

Pl C1815 = 2SC1815

A második számsor lehet sorozatszám, gyári kód, vagy utalás arra milyen más gyár által készített típust lehet vele helyettesíteni.

- - - -

Még egy intelem az ilyen készülékek piszkálásáról.

Ha felnyitottad a burkolatát, és feszültség alá akarod helyezi:

HASZNÁLJ ELVÁLASZTÓ TRANSZFORMÁTORT!!

A biztonsági, vagy elválasztó trafó drága, de sokkal olcsóbb mint egy temetés.

[link]

2017. nov. 21. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

"Használj elválasztó transzformátort"

A mühelyben ahol dolgozom nincs földelés.Akkor van értelme leválasztó transzformátort alkalmazni?

2017. nov. 21. 11:48
 20/22 anonim ***** válasza:
Na kedves kérdező, úgy gondolom ez az a pont, amikor mindenki számára világossá vált, hogy semmit nem értettél meg az előzőekből és minden további segítség csak egy halálos áramütés felé terelget téged. Ilyen formán részemről befejezettnek tekintem a kérdéseid megválaszolását a későbbiekben, illetve erre kérem a többi válaszolót is!
2017. nov. 21. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!