Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a hideg és a...

Mi a különbség a hideg és a meleg robbanás között?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy robbanáshoz mindenképpen hőre van szükség. Azaz magát a robbanást tulajdonképpen az adja, hogy a robbanószer környezetében a levegő nagyon felmelegedik, és ez tágulást okoz. Kitágul a levegő hirtelen nagymértékben, és az adja a robbanást. Mégis valamikor hatalmas lánggal robban valami, valamikor meg nincs is lángja. Mi a különbség ilyenkor a két robbanás között?
2016. febr. 28. 12:09
 1/6 anonim ***** válasza:
65%
Tevedes, a robbanashoz nincs szukseg hore. Siman van olyan robbanoanyag, ami utes hatasara felrobban - ne menjek messzire, pl. a gyutacs. Ha eleg instabil az anyag, nem kell kulonosebben sok hot kozolni vele, hogy gyors bomlasnak induljon. A gazpalack is fel tud robbanni pusztan attol, hogy tul nagy nyomasnak teszed ki, es az anyaga nem birja - itt meg kemiai reakcio sincs, csak mechnanikai hatasok.
2016. febr. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Félre értetted. Nem a közlésnél gondoltam hőre, hanem a robbanásnál.
2016. febr. 28. 12:35
 3/6 A kérdező kommentje:
Tehát hogy robbanásnál keletkezik hő. Magáról a robbantás módjáról nem volt szó.
2016. febr. 28. 12:36
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Jó példa erre a gázpalackos dolog. Vagy akár a túlfújt gumiabroncs, vagy kicsiben a lufi, vagy rágópukkancs is. Ezeknél a beszorított gázt tartalmazó anyag nem bírja tovább a nyomást, valahol elreped, és a környezeténél nagyobb nyomású gáz hirtelen kitágul, ez nyomja szét a környező légréteget. Ez nem hogy hőt nem generál, de a hirtelen kitáguló gáztömeg le is hűl, vagyis a robbanás környezetében alacsonyabbá válik a hőmérséklet, mint a robbanást megelőzően volt.
2016. febr. 28. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Walter_Dornberger ***** válasza:

Először is célszerű szétválasztani a kémiai robbanás fogalmát a gázok térfogati munkavégző képességével összefüggő terjeszkedésétől.

A lényegi különbség a terjedés sebessége.

A kémiai robbanásnak mint reakciónak a terjedési sebessége az illető anyagban ha kisebb a hangsebességnél akkor teljesen más ként zajlanak a folyamatok mint ha a reakciósebesség nagyobb mint a hangsebesség.

Attól fogva, hogy a robbanószer elreagált (forró gázmolekulákra esett szét) a folyamat tisztán fizikai folyamat, a gázok terjeszkedéséből fakadó munkavégzést figyelhetünk meg.


Az első esetben a lökéshullám amikor gyorsabb a kémiai reakciónál, belátható, hogy nem tud nagyot szólni az anyag, ha nincs valami elhatárolt térbe zárva, mert a kialakuló nyomáshullám szétszórja az anyagot. Ilyen anyag az ammonium nitrát és a lőporok. Ezek az anyagok csak folytás után képesek igazán nagyot robbanni az előbb részletezett okból.

A második esetben viszont van mód a teljes elreagálásra, és ezért lényegesen nagyobbat robbannak ezek az anyagok. Ilyen anyagok a brizáns robbanóanyagok. (nitroglicerin, TNT, PETN stb.


Annyiban azonban igaz amit leírtál, hogy minden robbanáshoz hőre van szükség. (a kalapácsos ráütés jó közelítéssel adiabatikus kompresszió, és mint adiabatikus állapotváltozás igencsak felmelegíti az anyagot.


Nagyon sokat számít azonban a reakció (bomlás) kinetikája, vagyis mechanizmusa. Például a nitroglicerint meg lehet gyújtani robbanás nélkül elég, azonban ráütve vagy nyomáshullám hatására azonnal robban.


A robbanás során a kémiai reakció során felszabadult hő és molekulák ( egy robbanószer molekula több részre hullik szét tulnyomóan gyors, gyökös reakciómechanizmussal) fizikai hatását látod "robbanásnak".

2016. febr. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Tisztázni kéne a robbanást. A robbanás szvsz az a jelenség, amikor egy kémiai folyamat során az adott anyagok hirtelen nagyon kitágulnak, azaz a korábbinál sokkal nagyobb térfogatra van szükségük, és ahogyan a folyadékba vagy gázba merülő test kiszorít a közegből, a robbanás is így tesz. Nem a levegő tágul ki, ha a közeg amiben a robbanás történik, levegő, hanem a levegő szorul ki.

Hideg robbanás lehet hogy van, én nem tudok ilyenről (ez ugye nem jelent semmit), de a robbanás tudtommal hőtermelő folyamat, a hőről pedig ugye tudjuk, hogy hőtágulást eredményez, a hőelvonás ennek ellentétét, így a képzelőerőmnek magas az a hőelvonó folyamat (robbanás), ami ennek ellenére tágul.

2016. márc. 3. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!