Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehet tereptárgyakat rádióante...

Lehet tereptárgyakat rádióantennaként használni?

Figyelt kérdés

Pl. fémkerítés, híd, víztorony, csarnok acélszerkezet, stb...

Adott anyagminőségű antennák közül a nagyobb az erősebb adó/vevő ?



2017. okt. 29. 12:56
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nemigen. A radioadashoz es -vetelhez nem csak egy akarmekkora femdarab kell, hanem az adasi (vagy veteli) frekvenciahoz meretezett antenna. Nem az anyagminoseg a lenyeg, hanem az illesztes.
2017. okt. 29. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg mikrohullámú adás esetén lehet használni passzív átjátszóként:

[link]

de itt is inkább a megfelelő méret és a pozicionálás a lényeg.

2017. okt. 29. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Először is ismerni kéne a rádiózás alapjait. Az adó antenna rezgőkört alkot az adóval, így annak teljesítményét elektromágneses sugárzás formájában kisugározza a környezetébe. Itt a lényeg a rezonancia, tehát az adó frekvenciájával tudjon rezegni az antenna is. Amennyiben nincs összhangban az antenna az adóval, úgy az adóteljesítmény egy része visszaverődik az adó végfokába, és tönkreteszi. A kisugárzott és visszavert teljesítményt arányát SWR-nek jelölik, és a 0,95 még kis adóknál is elég x@rnak mondható.Mivel hullámrezonanciáról beszélünk, az antenna hosszának pontosan viszonyulnia kell a kisugárzott elektromágneses sugárzás hullámhosszához. A vevő oldalon oldalon ugyan ez a helyzet. A szinte hangyafaxnyi erősségű elektromágneses sugárzást fel kell fogni (tehát kötelező a tökéletes rezonancia), majd a csatolásban megjelenő mikrovolt nagyságú elektromosságot úgy kell elvezetni a vevőbe, hogy véletlenül se érintkezzen a földpotenciállal, mert kiegyenlítődik. Tehát elképzelhető hogy fizikailag képes egy fém tereptárgy felfogni az elektromágneses sugárzás egy részét, mert éppen megegyezik a hossza egy frekvencia hullámhosszával (nagyon egyszerűen), de ezt az energiát ki is kéne onnan csatolni, ami egy tereptárgynál elképzelhetetlen, mivel földpotenciálon van. Az a jelenség hogy verődnek a rádióhullámok, éppen azért van mert általában nem tudnak elnyelődni a tereptárgyakon. A rövidhullám pl. képes többször körbehaladni a föld körül a föld és az ionoszféra között verődve, a fedding jelenséget okozva, mikor is a hullám több felől különböző fázisban érkezik a vevőbe, egyszer kioltva (halkulás), egyszer felerősítve (hangosodás)az eredeti frekvenciát. Teljes elnyelésre például ott van a lopakodó repülők festése, ami képes elnyelni a radarok mm hullámhosszú sugárzását,ami csak úgy lehetséges, hogy teljes rezonanciába tud a festék kerülni a radarjelekkel.
2017. okt. 29. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Ez nagyon komplikáltnak tűnik.

Valóban nem értek egy kicsit sem a rádiózáshoz.

Csak láttam egy filmet, ahol egyre nagyobb antennákat / akár összekapcsolva is/ használtak, hogy a világűrből fogjanak jelet. Ennek kapcsán tűnődtem el a méret kérdésén.

2017. okt. 30. 09:35
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha a tereptárgyakat nem is, de a növényeket igen! Egyik rádiótechnika annakidején foglalkozott a témával emlékeim szerint. Bár inkább érdekességképp emlegették, gyakorlati haszna nem nagyon van...


közben meg is találtam a cikket:


[link]

2017. okt. 30. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer nagyon régen olvastam talán egy rádiótechnikában, vagy valami hasonló újságban (még középiskolás voltam), hogy valami figura azzal kísérletezett, hogy magát az Eiffel tornyot használja antennának (kiszámolta, hogy milyen hullámhosszúságú tudna lenni, és épített hozzá valami rádió adót), és valami olyan lett a vége, hogy elég csúfos kudarc volt az egész (talán kigyulladt a szerkezet, vagy csúnya áramütést kapott a figura, erre már nem emlékszem nagyon régen olvastam). Szóval az ötlet már másnak is eszébe jutott. És elvileg nem kízárt de, vannak rá célszerűbb megoldások is.
2017. okt. 30. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A növényekről jut eszembe.

Az agyunk Hippocampus-nak nevezett része állítólag fogja a világűrből származó jeleket, csak nem vagyunk rá tudatosak.

Nem tudom, hogy e téren hol tartanak a kutatások csak megemlítettem, mint érdekességet.

2017. okt. 31. 10:46
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Valóban összekapcsolnak sok, egymástól távol lévő rádió távcsövet. Ezzel sokkal gyengébb jeleket is fogni lehet, de még fontosabb a köztük lévő távolság. Sokkal pontosabban lehet az irányt megállapítani. Olyan, mint a sztereo látás, hallás, sokkal pontosabban megállapíthatod a tárgy helyzetét, mint egy szemmel. Ha még messzebb lennének a szemeid egymástól, még pontosabban látnál.

De ezek a távcsövek nem csak össze vannak kapcsolva, hanem nagyon pontosan szinkronizálva is. Olyant is olvastam, hogy a föld nem elég nagy ahhoz, hogy a távcsöveket elég messze lehessen tenni egymástól. Ezért a világűrben egymástól több millió km távolságban akarnak fellőni távcsöveket a pontosabb iránymérés érdekében.

2017. okt. 31. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha víztornyot nem is használják annak, de vannak olyan antennák, ahol maga a torony a sugárzó:

[link]

[link]

[link]


ilyen például a lakihegyi:

[link]

illetve a solti adótorony:

[link]


"valami figura azzal kísérletezett, hogy magát az Eiffel tornyot használja antennának"

Eléggé városi legenda-gyanús.

Kétlem hogy magát a tornyot használták volna antennának - nem annak tervezték - de antennák tartására alkalmas toronynak jó.


Ennek - az Eiffel-torony és a rádiózás összekapcsolásának - egyik emblematikus szereplője Gustave-Auguste Ferrié:

[link]

ő használta az Eiffel-tornyot rádiózási célokra az első világháború környékén, de itt az antennákat a toronyra erősítették:

[link]

2017. nov. 1. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Egyebkent de lehet,ha nincs keznel mas csak tunerrel le kell hangolni.

Epuleten oldalan levo vasletrat hangoltam mar le,egesz jol szolt 80m-en.

2018. jún. 9. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!