Elektromos autó akksik hatásfoka most hol tart?
- Aközött hogy mennyi az össz kapacitása egy akkumulátornak és mennyivel lehet tölteni csak kevés összefüggés van!
"A javasolt töltőáram a névleges kapacitás 10%-a amperben (pl. egy 4 amperórás akkumulátor 0.4 amperes töltőáramot igényel)."
- Miközben meg a töltő feszültségnek viszont nagyobbnak kell lennie mint amit az akku produkál.
- A legtöbb akkumulátort tilos teljesen kisütni. Legtöbbször csak 50%-ig lehet kihasználni! Különben tönkre megy!
Íme néhány akku karbantartással foglalkozó oldal amin részletezik is mit hogy:
- Ha egy hónapra lezárod az autót azt még ki kell bírnia.
Kevés a szivárgása. Bár azért idővel lemerülhet.
Ha biztosra akarsz menni töltsd fel maximumra és utána vedd le a sarukat. Akkor semmi nem fog fogyasztani benne.
Nincs elektromos autóm, de gondolom, mindegyik van olyan intelligens, hogy valamikor letiltja az üzemeltetést az akku érdekében. És hát annyit lehetett kivenni belőle, slussz, attól függetlenül, hogy mi volt ráírva.
Az is kérdés, ezeknek mekkora az önkisülése. Egy hónap az nem kevés idő. Alighanem az önki is hőmérsékletfüggő, akkor a télen tapasztalt érték nem mérvadó nyáron.
Jól látod a dolgokat, a töltési ciklusszámot figyelmen kívül hagyva ez a két adat nagyon sarkalatos az akkumulátorok esetében. Az e-autóaksik lítium technológiával készülő alkáli (lúgos) aksik. Ami ezeknek az aksiknak az egyik nagy előnye az ólmos (savas) aksikkal szemben a nagyon kis önkisülés. A legjobb ólom akkuk önkisülése az fél év alatt 50%. A jobb lítium aksiknak pedig egy év alatt pedig 10% körüli. A betöltött energia szempontjából kicsit fordított a helyzet, mivel ólom aksiknál 10-15%-al kell többet betölteni mint a kapacitás, lítiumnál pedig 20%-tól indul ez az érték. Hozzá tartozik a dologhoz, hogy az ólom aksik üzemi töltőárama C/10, ami azt jelenti, hogy a névleges kapacitás Ah 1/10-ével lehet csak tölteni (100 Ah aksit 10 Amperrel). A jobb lítium aksikat pedig 20C-vel is lehet gyorstőlteni (100 Ah aksit 2000 A !!!). Persze ekkor már kb 35-40% plusz energiát kell betáplálni a kapacitáshoz viszonyítva, nem beszélve az élettartam drasztikus csökkenéséről. Alapból a lítium aksi egy rohadtul hepciás szerkezet, teljesen instabil, kiszámíthatatlan, két egymást követő azonos töltési-kisütési ciklus során teljesen másként viselkednek a cellák, ezért cellánkénti töltési felügyelet (BMS modul) kell hozzá, és a legjobb üzemmód neki az, ha C/10-C/5 tel 80%-ig töltjük, és kb 20-30% kapacitásig sütjük ki. Ilyen üzemmód, és használat során már kb 10-12 ezer töltési ciklusnál járnak (80% maradó kapacitás). Amiért szeretjük mégis a lítium aksikat az kb. az, amiért a gyönyörű primadonnát szeretik a férfiak, kiszámíthatatlan, hisztis, ok nélkül a fejedhez vágja a családi porcelánt, de ha oda kerül a sor, a mennyekbe juttat. Ez a lítium aksiknál a hatalmas fajlagos energiasűrűség (kis súly-nagy kapacitás), és az extrém kisütőáram (50-100C amperben!!)
Mondjuk a nagy ciklusszám sem elhanyagolható, ami intenzív használat mellet is már 10-15 év élettartamot jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!