Az elektromos auto, szeleromu, stb. nem megoldas a globalis felmelegedesre?
Vegyuk a sok koalajat amit kibanyaszunk, benzin keszul belole, amit az autok lassu egessel elegetnek. De elmeletben ez ugyanaz mintha szetteritenenk a foldon az osszes koolajat szettontjuk pl. az ocean felszinen es meggyujtjuk, ugyanugy eleg. A fold egy ego tuzgolyo lenne es melegedik majd egyszer kialszik...
Az elektromossag es a szel ugyan kornyezetkimeloek, de vegso soron hove is alakitjak az energiat ugyanugy, tehat a fold globalis felmelegedese tovabbra sem szunne meg. Mit gondoltok?
A föld a világűrön keresztül hűl.
Az elektromos autókba való elektromos energiát valahonnan elő kell teremteni pl szén elégetésével, vagy atomenergiából.
A szél nem mindenhol fúj, és nem egyenletesen termeli az áramot.
Agyam eldobom. A globális felmelegedést nem az elégetett kőolajból nyert hő okozza, hanem a "hivatalos" (propaganda) verzió szerint az üvegházhatás (és ezt szépen összemossák a vízháztartás felborulásából eredő klímaösszeomlással.) A valóságban a globális felmelegedést nem kell "megoldani", mert egy veszélytelen természetes jelenség, amit a Nap okoz, persze erre ráerősítenek a légköri üvegház-gázok, de ezek közül is a démonizált CO2 elenyészően kis része (0.04%) a légkörnek, és nnak is csak egy részét juttatja a légkörbe az emberi tevékenység.
Amikor a napelem által előállított energiát felhasználod, az ugyanúgy hővé alakul, de ha a napelem nem lett volna, szerinted mi lett volna azzal az energiával? Ugyanúgy hővé alakul, csak közvetlenül, mi meg közbeiktattuk az elektromos autót, de ezzel a rendszer energiamérlege ugyanaz marad. A napelem nem "csalogatja" a napenergiát a Földre, csak ha már itt van, hasznosítja.
De igen. A gond a légkör szén-dioxid tartalmával van. Az a 0.04% igenis óriási probléma, tekintve hogy 1970-ben még 0.032% volt ez az érték. Egyéb üvegházhatású gázokkal, metánnal hasonló a helyzet.
Az óceánok felső párszáz méterének hőmérsékletének pontos mérésével meg tudjuk mondani, hogy mennyi energia "ragadt benn" a Földön az utóbbi évtizedekben, felmelegedést okozva. Azt is kellően pontosan tudjuk, hogy mennyi energiát használtunk ezidő alatt, az elfogyasztott szén, kőolaj, földgáz, uránérc stb. mennyisége alapján.
És a baj a következő: 1970 óta körülbelül tízszer annyi energia ragadt benn a Földön, mint amennyit felhasználtunk. Negyvenöt év alatt hővé alakítottunk X mennyiségű energiát, és azt látjuk, hogy a földfelszín (légkör, de leginkább óceánok) hőtartalma 10 X-szel nőtt. Tehát nemhogy nettóban nem hagyta el az X-nek töredéke sem a földet hősugárzás útján, még kilencszer termett a nyakunkon valahonnan.
Ennek messze-messze fő oka az üvegházhatás. A fosszilis energiahordozók elégetéséből nem csak energiát nyertünk, de szén-dioxidot is termeltünk. A szén-dioxid pedig sajnos különösen jól nyeli el az elektromágneses sugárzást abban a tartományban, amelyben a Föld hősugárzása történik. Ha beütöd valami online feketetest-sugárzás progiba a Föld effektív hőmérsékletét, láthatod, hogy egy jelentős része abba a 12-15 µm hullámhosszú sávba esik, amelyet a szén-dioxid remekül elnyel.
A nap süti a Földet, ennek egy részét a Föld rögtön visszaveri, egy részét elnyeli, és hősugárzás útján juttatja vissza az űrbe. A CO2, metán, stb. ezt a visszasugárzást akadályozza. Minél több van belőlük a légkörben, annál jobban. Ebből fakad a tízszeres szorzó.
A legnagyobb ellenségeink tehát az üvegházhatású gázok, amelyek nehezítik a Föld hőleadását. Az energia, amit az emberiség megtermel és elfogyaszt lóf..sz ahhoz képest, amit ezalatt a CO2 és metán elnyel. Persze, szép dolog a megújuló energia, hosszú távon jó lenne átállni rá, de az egyetlen igazán fontos dolog az lenne, hogy CO2-kibocsátás nélkül termeljük. Ezt pillanatnyilag a nukleáris energia tudja a legolcsóbban és leghatékonyabban.
Ezért ironikus, hogy mennyi hülye atomellenes zöld van a világon. Ha nagyobb arányban álltunk volna át atomra pár évtizeddel ezelőtt, sokkal kisebb lenne a baj. Ettől függetlenül persze minden új szélerőmű, napelem, elektromos autó előrelépés, feltéve, hogy kevesebb CO2 keletkezik a gyártásával, mint amennyit az élettartama alatt megspórol.
Amennyiben kiváltjuk velük a fosszilis energiaforrásokat, akkor igen, csökkenti.
Azon egyszerű okból, hogy nem termelnek üvegházgázokat.
Igen, valóban, az általuk kinyert napenergia visszakerül hőként a levegőbe, de ha nincs erős üvegház-hatás, az elszáll az űrbe. Ja és a fosszilis energiaforrásokból kijutó hőmennyiség egy olyan hőmennyiség, amit száz év alatt lövünk a légkörbe, de napenergiaként (és geotermikus energiaként) évmilliók alatt tárolódott el, vagyis most sokkal koncentráltabban sugározzuk ki, mint ahogy "bejött".
De mondom, ez elenyésző tétel a felmelegedésben, a fő ok nem a hőmennyiség, hanem az, hogy az a hő nem tud elszállni.
Látom, itt is van, aki humbugnak állítja a globális felmelegedés emberi okait, de az a tény, hogy NEM TUDJUK, mennyire befolyásoljuk. És nem biztos, de ott az esély, hogy jelentősen, tehát hatalmas felelőtlenség tojni rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!