A neuronok az agyban hogyan produkálnak gondolkodást és hogyan tárolják az emlékeket, információkat?
Na jól van, kedves kérdező, én elmondom neked a frankót.
A problémádra az a megoldas, hogy egy bizonyos neuronpálya annál könnyebben kerül ingerületbe, azaz folyik rajta áram, minél többször megtörtént ez már korábban. A jól megtanult ismeretek tehát jól kitaposott neuronális ösvények. Ha tehát a számítógépünk nagyon sok logikai elemből állna, és irtó sok preformált összeköttetés lenne ezek között, és - ami a legfontosabb - ezen összeköttetések ellenállása egyre csökkenne a rajtuk átmenő áram hatására, akkor ez a gép tanulékony lenne, benne "emlékek" alakulnának ki.
Kedves kérdező, azt hiszem rossz helyen keresed az információ feldolgozásért felelős entitást.
Próbálkozzunk egy analógiával. Legyen egy nagyváros és annak közlekedése az agy. Ismerjük az úthálózatot és az épületek helyzetét (idegi összeköttetések, agyi régiók), jól értjük a gépjárművek működését (idegsejtek felépítését), tisztában vagyunk a közlekedési szabályokkal (fizikai, kémiai reakciók az agyban). Ezek alapján nem fogod megérteni a közlekedést (gondolkodást). Nem tudod megmondani egy sebességváltó tanulmányozásából, hogy egy adott útszakaszon reggelente lesz-e dugó, pedig részt vett az eseményben. A gondolkodás, emlékezés minden bizonnyal dinamikus folyamatok komplex eredménye, de még csak homályos elképzeléseink vannak róla.
Kedves kérdező!
A "jól kitaposott neuronösvény" nem feltélenül azt jelenti, hogy az axonok elektromos ellenállása csökken le, vagy hogy az idegsejt citoplazmájában történik valamilyen változás, ha tippelnem kéne, én a szinapszisokban keresném azt az "entitást", ami miatt könnyebbé válik az ingerület útja. Nehezen tudom azonban elképzelni, hogy ezt ne kutatnák ezerrel sok évtizede, és az is lehet, hogy vannak ezzel kapcsolatos eredmények, de talán még nem értek el tudományos áttörést benne. A lényeg nem is ez, hanem az, hogy egyáltalán nem szükséges valamiféle emléknyom tároló molekulákat keresni, mert ezzel a plasztikus, folyamatosan változó hálózati modellel is megmagyarázható a dolog. Legalábbis elvileg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!