Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy gondolat milyen információ...

Egy gondolat milyen információkat tartalmazhat?

Figyelt kérdés
Azaz miből áll egy gondolat? Miből épül fel? Mi a közös bennük vagy éppen mi a különbség?

2016. jún. 4. 21:12
 1/8 BringaManó ***** válasza:
46%

pl. "ágyban, párnák közt halni meg"

vagy "lassan hervadni el, mint a virág"

2016. jún. 5. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 kikova ***** válasza:
Arisztotelész: Organon. (Nem könnyű olvasmány). Ha túljutsz rajta, akkor még Kant érdekelhet esetleg.
2018. márc. 12. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A neurobiológia érdekel? Vagy filozófia...
2018. márc. 12. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"miből áll egy gondolat? Miből épül fel?"

Először defináld a gondolatot, akár filozófiai, akár fiziológiai oldalról. Egyik sem lesz egyszerű. (Volt is már ilyen kérdés itt.)

2018. márc. 12. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nem szeretem a mellébeszélést, azt mindenki tud. #2-es, az általad ajánlott könyvben vagy benne van az igazság vagy nem. Én nem szeretem a zsákbamacskát, úgyhogy arra kérlek, írd már le röviden és tömören a lényeget, ha már ajánlottad, biztos benne van.

Igen, #3-as, neurobiológiailag érdekel elsősorban, de minden más tudományos szempontra is nyitott vagyok.

Köszönöm a válaszokat, megy a zöld kéz! :)

2018. márc. 12. 17:52
 6/8 anonim ***** válasza:
58%
A gondolat nem egy egzakt valami, amit definialni lehetne. Szemleletesen ugy lehet elkepzelni a gondolatot, hogy veszunk egy A es B pontot a memoriankban. A- bol el kell jutni B- be. Sok fele ut vezet oda. Minel fejletteb valakinek a goblndolkodasa, annal tobb uton tud eljutni. Ezek az utak kacskaringosak, nem egyenesek. Szamos mas pontot erintenek, elkalandoznak. Na kb ezen utak egy csoportja egy gondolat ( vannak kituntetett pontok, amiket mindenkepp erinteni kell, s vannak mellekpontok, amik a kulonbozo utakon kulonbozoek lehetnek). Ahanyszor ujragondolod, mindig felfedezhetsz egy uj utat.
2018. márc. 13. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
54%

A válasz az, hogy nem tudjuk.

Elméletek sora létezik, mi is pontosan az öntudat, hogyan születik meg egy gondolat és hogyan halványul el.


A probléma, hogy legfeljebb nem invazív (tehát nem a koponya megbontásával járó) módszerek vannak.

Amik vannak, fMRI például azt mutatja, hogy az adott agyi régió oxigenáltabb-e, a helyi keringés fokozódását jellemzi. Ez azt mutatja meg, melyik régiók aktívabbak gondolkodáskor.

Emellett lehet használni EEG sapkát is, de a koponya csillapítása miatt csak e átlagos agyi oszcillációkat lehet mérni, bioelelektromos jeleket. Kb itt ki is merül a tudományunk.


A gondolatok viszgálatához le kéne mennünk neuronpopulációs és dendritikus szintre. Tehát látnunk kéne, ahogy egyes neuronok tüzelnel, és a dendriteken, axonokon keresztül aktiválják egymást láncolat és mintázat szerűen. Egy gondolat, asszociáció úgy alakul ki, hogy egy bejövő bioelektromos jelsorozat hatására, a neuronok nagy populációja aktiválódik láncszerűen. A neuronok közti kapcsolat a szinapszisok erőssége határozza meg, hogy ez a mintázat hogyan aktiválódik.

A memória is egyrészt így tárolódik, mivel a szinapszisok erőssége változik! Ha tanulsz valami újdonságot, új kapcsolatok jönnek létre, szűnnek meg, vagy módosulnak.

Képzelj el egy neuront ami sok másikhoz kapcsolódik. Elkezd tüzelni, de a többi neuron csak akkor jön ingerületbe, hogyha a bejövő jel elér egy bizonyos küszöböt (nagyon leegyszerűsítve, mert ez ezerszer bonyolultabb a valóságban). Ezt a küszöböt könnyebben eléri, ha erősebb a szinapszis.

... és már aktiválódott is egy memóriasorozat, egy kutyáról beugrott a gyerekkorod egy emléke a kutyáddal. Ez már egy gondolat, assszociáció.


A gond tehát az, hogy ezt a bonyolult rendszert egy időben kéne vizsgálni, márpedig a memóráért felelős rész a hippocampus, az agy mélyén van. A thalamus az átkapcsolódásokért felelős, úgyszint mélyen van. Végül a neocortex, egy fejlett, állatoknál sokkal kisebb vagy ki sem fejlődött agykéreg együtt felelős az asszociációkért.


Amit egereknél lehet vizsgálni sejt és dendrit szinten, az az, hogy egy koponyaablakot építesz be, és a génmódosított vírussal megfertőzött agysejtek zölden pittyegnek, ha benézel az ablakon egy drága lézermikroszkóppal. Ilyem módon egy 1 köbmilliméteres kis részben láthatod, hogyan cikáznak az egérke agyában a gondolatok. 100-1000 sejt aktivitásából már lehet következtetni alap dolgokra, főleg a látás, érzékelés, mozgató funkciók működésére.


Látható, hogy még ez is nagyon bonyolult és gyerekcipőben jár.

Egy emberi gondolat megfejtéséhez, az egész koponyát le kéne üvegre cserélni, és különféle optikai módszerekkel vizsgálni a mélyagyi részeket is. Szét kéne vágni az agy egy részét, hogy beültessük magát az optikát, és még génmódosítani is kéne a sejteket vírussal, vagy kémiai festéket injektálni. (Utóbbitól jelenleg 3 évre vagyunk engedélyeztetésnél, epilepsziás betegeknél, de csak a műtétnél)... talán van esélyünk elcsípni egy gondolatot :)


... szóval még sok évtizednyi fejlesztés kell ahhoz, hogy non invazív módon megfigyeljük a gondolatot. Talán az fMRI különféle tracet anyagokkal kombinálva sejtszintű felbontást nyújthat egyszer. Vagy ígéretesek a rádiófrekvencián emittáló anyagok is, mélyebb régiókra is... van sok fejlesztés ezügyben, de még nagyon messze vagyunk attól, hogy vizsgálat közben azt mondod az illetőnek képzeljen el egy kutyát, és a rendszer dekódolja a gondolat kialakulását és mintázatát.

2018. márc. 13. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Na ez egy tök jó kérdés.


Ugye a gondolatnak mindig van tárgya. Ez lehet egy fizikai dolog (egy hang vagy egy látvány) vagy nem-fizikai, elvont dolog (érzés, gondolat, helyzet stb.) De ezen tárgyak mindegyike egy élményhez, tapasztalathoz kötődik.

Így talán mondhatjuk, hogy a gondolat az a tapasztalatok lenyomata a tudatban. Ez magában foglalja azt is, amit a tapasztalathoz kötünk, újabb gondolat, érzés, következtetés stb.


Ebből az következik, hogy ha van egy gondolatod, akkor a gondolatod tárgyával kapcsolatosan már van valamilyen tapasztalatod. Amikor az adott gondolat megjelenik, a tapasztalat tudatossá válik.

Lehetséges-e arról gondolkodni, amiről az embernek nincs tapasztalata?

Lehetséges, csak bevisz a málnásba. Ilyenkor, ha pl egy adott helyzetről gondolkodunk, amiről nincs tapasztalatunk, a gondolkodás során az ember más tapasztalatokkal próbálja feltölteni a hiányt. Így lesznek az előítéletek.


Mi történik a gondolkodás során?

A sok összegyűjtött gondolatból, tapasztalatból próbálunk következtetni arra, hogy egy folyamat merre halad, és mi lesz a következő lépése. Nem a vége, mert vége nincs, a következő lépésből is lesz egy az után következő és egy az után következő...

A gondolkodás szolgálhatja azt a célt, hogy eldöntsük valami mennyire jó vagy rossz. Erre szükség van, de biztos nem olyan nagy mennyiségben, mint amennyire használjuk. Pl.: olyankor hasznos, amikor megnézed, hogy jó-e még a tej a hűtőben, mivel ha megromlott, megjárnád, ha meginnád.

Akkor, amikor ez felesleges, ítélkezés lesz belőle, és feleslegesen eltávolít valamitől, mert irreális, fekete-fehér látásmódban fog feltüntetni előtted valamit. Hiszen olyan nincs, hogy valami "csak jó", vagy "csak rossz". Még a romlott tej esetében sem.

Tehát gondolkodhatsz a jó és rossz dualitásában, de akkor elég kemény életed lesz, egy olyan pingpongmeccs, ahol te vagy a pingpong-labda, amit ide-oda ütnek.

Gondolkodhatunk címkékben, nevekben. Ez az a gondolkodás, amikor egy adott helyzetet, személyt cédulázunk, hogy "ez ilyen", az a személy olyan". Viszont ebben a címkében nincs benne minden az adott helyzetből személyből. Így ezzel a gondolkodással egy csomó fontos dolog mellett elmegyünk ami az adott személyben vagy helyzetben benne van, és fontos, mert mi csak a címkét láttuk. De ennek is van haszna, pl így működnek a nyelvek, és a beszéd. Van egy szó, egy hangalak mindenre, ami tulajdonképpen egy címke, egy megnevezése az adott dolognak, és ez szükséges a kommunikációhoz. Ha azt mondom, hogy "lámpa", akkor abban a szóban/hangalakban, hogy "lámpa" egy csomó információ nincs benne, ami abban a tárgyban benne van, amit leír.

Gondolkodhatunk képekben is. Ebben az esetben, az előző példánál maradva mindaz ami a "lámpa" szóban nincs benne, a képben benne van. Így a legtöbbet magában foglaló gondolkodás a képekben való gondolkodás.


Hogy fogalmakban lehet-e gondolkodni...hát nem tudom. Szerintem nem. Ugyanis valahogy hajlana az ember arra, hogy a fogalmakat is leképezze. Akkor meg már az előző képekben való gondolkodásnál vagyunk.


De bármelyik is van, jó-rosszban, címkékben, vagy képekben való gondolkodás, mindegyiknek van tárgya: egy ítélet (jó-rossz), címke az egyszerűsítésért, vagy egy kép

Így a gondolat áll:

A gondolat tárgyából (fizikai, vagy nem fizikai pl érzés gondolat, ítélet)

és

esetlegesen (nem minden esetben) az ehhez csatoltakból, ami szintén lehet fizikai vagy nem-fizikai.


Aztán a csatolmányból lesz az újabb tárgy, amihez csatolunk egy újabb láncszemet. És valahogy így épül fel a gondolkodás.


Most így hasból valami ilyesmire jutottam. :D

nov. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!