Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A neuronok az agyban hogyan...

A neuronok az agyban hogyan produkálnak gondolkodást és hogyan tárolják az emlékeket, információkat?

Figyelt kérdés
Lehetőleg egyszerűen megfogalmazva.
2017. szept. 20. 17:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Kéne a Nobel-díj, mi?

Amúgy röviden: ha valamit megtanulsz, akkor kiépül jó pár idegpálya (agysejtek közötti összeköttetés), ami ezeket az információkat tárolja. A gondolkodás úgy néz ki, hogy ezeken áram szalad végig, és felépíti a gondolatot.

2017. szept. 20. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Az idegpálya tárolja az információt, nem a neuron? Mi van azokban az idegpályákban pontosan, ami információtárolásra képes, milyen molekulák? A számítógépekhez hasonlítva kérdezem. És a gondolkodásnál annak az áramnak a szaladásából hogyan lesz gondolat? Mert ennyi erővel a villanykörtém gondolkodik :D
2017. szept. 20. 19:19
 3/14 anonim ***** válasza:

Az idegi KAPCSOLATOK tárolják az információt.

Mindegy, hogy mi van ott fizikailag - a kapcsolat az érdekes. Az adja az információt.

Ugyanúgy, ahogy a számítógépnél sem az az érdekes, hogy miből van az adattároló, hanem maga az adat.

2017. szept. 20. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
De egy kapcsolat hogyan tárolhatja mondjuk azt, hogy hogyan kell mondani a zöldet franciául? Az agy kijelöl bizonyos mennyiségű neuront, amelyek egy elkülönített környezetben életünk végéig újra és újra szimulálni fogják azt, amit akkor csináltak, amikor először hallották a "vert" szót? És amikor használni kell a szót, akkor a zárt környezet megnyílik, és az ingerület eljut az agy más részeibe? Elkülönített neuronok újrajátszanak mindent önmaguknak, de amikor emlékezni akarunk, akkor nem csak maguknak, hanem más agyi részeknek is játszanak? Máshogy nem bírom elképzelni.
2017. szept. 20. 20:04
 5/14 anonim ***** válasza:

"egy kapcsolat hogyan tárolhatja mondjuk azt, hogy hogyan kell mondani a zöldet franciául?"

Pont úgy, mint a winchesteren.

De ez nem egy kapcsolat lesz, hanem jó sok.


Nem egészen úgy van, ahogy elképzeled.

A neuronok ott vannak, azok nagyjából fixek. A rövid távú emlékezet úgy működik, hogy jelek rohangásznak mindenfelé (vannak erre a célra idegpályák). Ez úgy íródik át tartósra, hogy valahol máshol 2 sejt közé kiépül egy új kapcsolat.

Ez ott van az agyban, általában nincs elszigetelve semmitől (ilyen is van, az más kérdés). Az agy asszociatív memória, szóval felidézni úgy lehet, hogy VALAMIT már tudsz belőle. Pl. látsz egy sárga hullámos csíkot - akkor ez végigszalad az agyadon, és ingerületbe kerülnek azok a sejtek, amelyek megjegyezték ezt. Utána az összes többi, hozzá kapcsolódó sejt is: tehát AKKOR kerülnek elő az ehhez kapcsolódó emlékek.

Aztán az agy mindezt visszaírja, új emléket készít belőle. Így az emlékeket meg is lehet változtatni.

2017. szept. 20. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

De ez a kapcsolat ez mit jelent pontosan? Azt, hogy kettő sejt között áramot lehet átvinni? Egy kábel hogyan tárol információt?

És ha a merevlemezen nullákat és egyeseket lehet megkülönböztetni, ezek olvasásából pedig információ állítható elő, akkor az agyban mi az adattárolás legkisebb eleme? Mi különbözteti meg egy háromszög és egy kör emlékét? Az elektronok mennyisége, feszültség, különféle ionok, azok mennyisége, elrendezése? Valamilyen jelrendszert használnia kell az agynak, mi az?

2017. szept. 20. 22:39
 7/14 anonim ***** válasza:

"kettő sejt között áramot lehet átvinni?"

Igen.


"Egy kábel hogyan tárol információt?"

Pont úgy, mint a merevlemez egy kis pontja.


"az agyban mi az adattárolás legkisebb eleme?"

Az egy kapcsolat.


"Mi különbözteti meg egy háromszög és egy kör emlékét?"

Más kapcsolatok alkotják.


"Az elektronok mennyisége, feszültség, különféle ionok, azok mennyisége, elrendezése?"

Dehogy!

Mondom, hogy ez mind nem számít!

Vagy azt képzelted, hogy egy "háromszöget" egyetlen kapcsolat tárol? Az agy messze nem ilyen takarékos.


"Valamilyen jelrendszert használnia kell az agynak"

Pontosan!


"mi az?"

Te mit gondolsz? Miért írtam a Nobel díjat?

2017. szept. 20. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"A gondolkodás úgy néz ki, hogy ezeken áram szalad végig, és felépíti a gondolatot."


Akkor egy robot agy miért nem tud ugyanúgy gondolkodni, mint az emberi agy? Miért nincsenek egy robotnak önálló gondolatai?

2017. szept. 21. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Mert másképp van felépítve, mint az emberi agy, és nem önálló gondolkodásra van programozva... a legtöbb.

De már kísérleteznek ilyennel is.

2017. szept. 21. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sok mindent tudunk az agyról. Tudjuk, hogy mely területek milyen ingerek feldolgozásáért felelősek. Tudjuk, hogy milyen területek játszanak szerepet bizonyos funkciókért. Ez az egyik szint. Tudjuk azt is, hogyan épül fel egy neuron, milyen fizikai és kémiai reakciók mennek végbe benne (nagyon sok állapota lehet egy idegsejtnek, nem egy egyszerű vezeték, és a reakciók lefolyása is változik egy ismétlődő inger hatására, szóval nagyon sokrétű reakciók vannak ezen a szinten is). Tudjuk azt is, hogy az idegsejtek hogyan kapcsolódnak egymáshoz, hogyan terjednek az ingerületek az idegsejtek között (ez sem az egyszerűségéről híres). Ez a másik szint.

Na most amit a kedves kérdező feszeget, az tulajdonképpen a két szint összekapcsolása lenne. Na itt van a nagy sötétben tapogatózás. Persze, vannak itt is elméletek, csak éppen nem tudunk rámutatni valamire, hogy például ez itt a tegnap reggeli első gondolatom ébredés után. Lehet, hogy nincs is a két szint között semmi, egyszerűen az idegi kapcsolatok szerveződése, és az ingerületek periodikusan ismétlődő lefutása már maga a gondolkodás, csak éppen nem értjük, hogy ettől miért gondolkodunk, miért lesz néhány elektrokémiai reakciónak az az eredménye, hogy valamire emlékezünk vagy valamit kitalálunk. Más elméletek szerint az idegsejtek szintjén akár a kvantumjelenségek is szerepet kaphatnak és részben ezzel magyarázható az elvont gondolkodás (intuíció, megérzés).

Akár hogyan is van, igazából még nem tudunk semmi biztosat... :(

2017. szept. 22. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!