Hogyan működik a földelés az elektromos hálózatnál? Földfüggetlen hálózatnál miért nem tud folyni áram a fázis és a föld között?
Ha jól tudom, úgy működik az elektromos hálózat, hogy az erőmű generátorairól van lekötve a három fázis. A generátor csillagpontja le van földelve az erőműben, de ezen vezeték nem csak a földbe vezet az erőműnél, hanem az utcán a villanyoszlopokon is halad a fázisok mellett és időnként az utcán is leválik róla egy földelt vezeték. Ez a nullvezető.
Otthon a konnektorban az egyik lyuk a fázis, a másik nulla. Ha belenyúlsz a fázisba, akkor megráz, mert a testeden keresztül záródik az áramkör a földbe.
Namármost létezik olyan elektromos hálózat is, főleg régebben volt jellemző, illetve manapság Afrikában meg hasonló helyenek, ahol az erőművi generátor csillagpontja nincs leföldelve, hanem közvetlenül ki van vezetve az utcára, és halad a villanyoszlopon a fázisok mellett, anélkül, hogy bármikor is leföldelnék.
Ilyen hálózat esetén, ha belenyúlsz a fázisba, akkor nem ráz, mert nem tud az áramkör záródni a testeden keresztül.
Na itt van az, amit nem értek.
Attól, hogy a földfüggetlen hálózatnál a nulla nincs földpotenciálon, attól még miért nem tud záródni az áramkör a testeden keresztül a fázisból a földbe, amikor a föld potenciálja ígyis-úgyis különbözik a fázis potenciáljától?
A mi elektromos hálózatunknál hogyhogy akkor is megráz a fázis, amikor nem kertes házban vagy a panelház földszintjén nyúlsz bele, hanem mondjuk a nyolcadikon, tehát több rétegnyi szigetelő emelet padlója választ el a talajtól?
Mi értelme van egyáltalán a nem-földfüggetlen elektromos hálózatnak?
Hogyan viselkedne egy olyan hálózat, aminél a nullvezető csak az erőmű csillagpontjánál van leföldelve, de máshol nincs?
Az utcán ott vannak a nagyfeszültségű, magasabbra épített távvezetékek is. Ezeknél látom a három fázis vezetékét, de a nulláét sehol. Települések között hogyan vezetik tovább az erőmű nullás vezetékét?
Ahogy a fentebbi hozzászólók is írták, a kapacitások miatt a szigetelt csillagpontú hálózat sem lesz teljesen földfüggetlen, az is "megráz", vagy akár halálos áramütést is okozhat szerencsétlen esetben.
Ezen kívül, ha feltételezzük, hogy a kapacitások jelentéktelenek, akkor továbbra is fennáll az a probléma, hogy bárhol előfordulhat a rendszer földzárlata.
Pl. a fázis és a föld között keletkezik zárlat valahol. Ilyen esetben (szigorúan elméletben) a hálózat tovább üzemel egyik fázisával a földön.
Innentől kezdve életveszélyes lenne a "nulla" azaz a csillagpont érintése is, illetve a fázisok feszültsége a földhöz képest jóval több is lehetne mint 230 V. (Persze ha egy zárlatot "megengedünk", akkor lesz több is.)
Azaz ha valaki a földön állva megérinti az egyik "nem földelt" fázist, akkor 400 V-os feszültség fog rákerülni.
Nem véletlenül terjedt el szinte kizárólag a földelt csillagpontú hálózat, legalábbis kisfeszültségű hálózatoknál.
Közép és nagyfeszültségnél többféle rendszer van, nullavezető a vasút egyfázisú rendszerén kívül gyakorlatilag nincs.
Az OTR, azaz oszloptranszformátor primer tekercselése delta kapcsolású, a szekunderje viszont csillag, földelt csillagponttal.
Más a helyzet az alállomás 120/20 kV-os, vagyis nagyfeszültség/középfeszültségű transzformátoránál. Ott többféle csillagpont kezelési megoldás van, leggyakrabban a csillagpont egy fojtótekercsen keresztül van földelve. Ennek az az oka, hogy zárlat esetén a fojtón keresztül folyhat az áram a zárlat elhárításáig.
"egy fojtótekercsen keresztül van földelve. Ennek az az oka, hogy zárlat esetén a fojtón keresztül folyhat az áram a zárlat elhárításáig."
Pontosabban:
...egy ívoltó tekercsen keresztül van földelve. Ennek az az oka, hogy földzárlat esetén az ívoltón keresztül folyhat nullához közeli áram, mert a kapacitív földzárlati áramot ellentételezi az induktivitás árama, abban za esetben, ha ez az üzemállapot tartósan meg van engedve, akkor a zárlat elhárításáig, de max pár órán át, vagy a hibahely felderítésével, őrzésével, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!