Az elemek akkumulátorok, DC tápok miért föld függetlenek?
A 230V-os hálózat nem véletlenül föld függő.
A 3 fázisú transzformátor csillagpontja le van földelve.
Ez lesz a nulla vezeték.
Ezért van feszültség bármely fázis (a három közül) és a föld között.
Tehát ha nem volna a csillagpont leföldelve akkor nem volna föld függő.
De én a fizikáját nem értem . Elvileg azért folyik az áram valahonnan valahova mert valahol elektron többlet vagy hiány van .
Ha fogsz egy ceruza elemet akkor rá van írva hogy + - tehát nem az van ráírva hogy + és 0 vagy hogy - és 0 .
A leválaszott transzformátort sem értem , hogy lehet hogy nincs feszültség a földhöz képest az egyik kivezetésén sem amikor a föld 0 a tekercsbe meg valószínűleg hogy áram idnukálódik tehát feszültség van + - váltakozva .
Mi ennek a magyarázata?
A vezetékek illetve a föld pontjai nem nyelik el a töltéseket és ki sem bocsátják azokat.
Mindig zárt áramkör kell.
Ha nagyon egyszerűen akarom leírni:
Az elemnél van egy kémiai reakció ami töltésmegosztást csinál az elem két pólusánál. A negatívnál elektrontöbbletet a pozitívnál meg hiányt.
Ez egy zárt áramkörön keresztül próbál úgy kiegyenlítődni hogy áram indul meg a negatívtól a pozitív felé. A pozitív oldalra érkező elektronokat az elektromotoros erő folyamatosan átemeli a negatív pólusra hogy az elektron többletet fenntartsa.
Ha te a negatív oldalt hozzáérinted a földhöz akkor pár elektron átmehet a földre és kész a folyamat megáll mert nincs utánpótlás azaz az elektronok nem jutnak vissza a pozitív pólusra.
(Ez a modell nagyon leegyszerűsített a hozzáértőktől elnézést kérek.)
De én még mindig nem értem.
Akkor ha rákötök egy ledet a ceruzaelemre akkor se az elemből jönnek ki az elktronok és mennek körbe a fogyasztón ? Mert te ezt mondod . Ha a - pólust a földhöz kötöm akkor nem folyik semmi. Ha a + at akkor sem.
Ezt végképp nem tudom felfogni egy transzformátornál . Hogy lehet 230V +- feszültség az egyik vezeték végén a másikhoz képest miközben a földhöz képest ami 0V NINCS fesz. Ez paradoxon ,miért nincs nyomás a vezetékben miközben van ? Mi az hogy az indukált áram ekkor nem foglalkozik a 0V os földel?
figyi, nagyon egyszerűen. Az elem egyik pólusa elektron hiányban szenved. a másik elektron többletben. Nyilván ahol a hiány van, onnan kémiai úton áttették a többletes oldalra az elektronokat.
Ezáltal feszültség alakul ki a két pont között.
A föld felé nincs többlete a pozitív oldalnak, annyira kicsi a többlet a negatív oldalhoz képest.
De alapból, nem is értem mit nem értesz azon, hogy a hálózati feszültség miért föld függő.
A nulla le van közösítve a földre...innenstől evidens, hogy a hálózati feszültség a földhöz képest mérendő...
Nem értem.
Mért nincs ha 3V os elemet nézzük és szimmetrikus az elem akkor úgy képzelem el hogy az egyik végén +1,5V a másik végén -1,5V feszültség van a 0V hoz képest .
Márpedig a föld az 0V vagy tévedek???
Ugyan ez a galvanikusan leválasztott trafónál ,én eddig azt hittem az azért nem ráz meg (annyira) mert ha megfogod az egyik szálat abban csak 230/2V van a szimmetria miatt tehát csak akkor ütne rajtad 230V ha a két szálat fognád meg . Így csak 115V +- van a föld 0V között .
Legalább is én ezt HITTEM.
De most olvasom egy írásban hogy ezek a semleges áram generátorok igazából azért nem ráznak mert csak egy galvanikusan leválasztott trafók (csalás) ,tehát még a mérnök is így fogalmaz hogy az egyik szál és föld közt nincs feszültség .
Ha egy terkercsben akármilyen módon áramot indukálunk akkor a vezetékben a szabad elektronokat mozgatjuk ide oda . Ha a vezeték végén megmérem a feszültséget az elvileg 0 földhöz képest akkor csak úgy lehet 0 ha ott a vezetéken nem torlódtak fel az elektronok .Ez az én logikám miért nem ez a valóság?
Nem azt mondtam, én 3V os elemről beszéltem.
De látom te is elbizonytalanodtál .
Akkor mit mondanál arra amikor egy műanyag rudat dörzsölgetve feltöltjük azt az elektroszataikus mérőt elektronokkal és az bizony kisül a földhöz képest tehát a rajta lévő 2000V nem saját magába zárul hanem a föld felé.
És mi van az önygyújtó szikráztatójával az is ha akarom a radiátor felé is szikrát húz ,nem csak önmagába tehát áram folyik a föld felé.
Egyre izgalmasabb a kérdés és továbbra is várom miért nincs V a leválasztott trafó drójai és föld között?
"A cinkelektróda felületén ennek fordítottja játszódik le, vagyis az elektronok a kénsavból lépnek át, tehát itt elektrontöbblet keletkezik, azaz negatív töltésű lesz. Az elektródok töltései kiegyenlítődni igyekeznek, ezért az elektródok KÖZÖTT feszültség mérhető."
Ezt írják az elem működésénél. De ha a cink elektródán elektron többlet keletkezik akkor ez miért nem tud kiegyenlítődni a földeléssel ? Egy 1000V ra feltöltött tárgy vagy a gyujtó szikra miért tud kiegyenlítődni a földel?
Hogy kell elképzelni azt hogy a transzformátor egyik pólusa le van földelve?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!