A tojás fehérjetartalma főzés után sérül?
A fehérje kicsapódik, de ezt nem feltétlen nevezném sérülésnek.
De ha definiálod, hogy milyen szempontok szerint kellene sérülnie vagy sem, akkor könnyebb lenne objektív választ adni.
2017. márc. 15. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
2/22 A kérdező kommentje:
Olyan értelemben értem, hogy beépülhet-e a szervezetbe. Pl. ha én 15 percen keresztül főzöm a tojást, és már gumiszerű lesz, mert annyira túlfőzöm, akkor egyáltalán lesz benne fehérje, amit az emberi szervezet hasznosítani tud? De ha mondjuk én nyersen kiiszom a tojásból a fehérjét meg a sárgáját, akkor az nem-e lesz annyira nyers, hogy az ember főtt ételekhez szokott gyomra és bélrendszere nem fogja tudni hasznosítani? Tehát nyilván a legjobb az arany középút, hogy azért ne legyen túl nyers a tojás, de azért legyen benne az emberi szervezet számára hasznosítható fehérje is. A kérdésem, hogy pl. egy 2-3 perces főzés után a tojás emberi szervezet számára hasznosítható fehérje tartalma csökken vagy nő ahhoz képest, mint ami a nyers tojás emberi szervezet számára hasznosítható fehérje tatalma? Tehát tulajdonképen sérülés alatt az "emberi szervezetbe való beépülés képességének elvesztését" értem. Bocsánat, ha ez nem volt elsőre egyértelmű.
3/22 A kérdező kommentje:
A kérdésem, hogy pl. egy 2-3 perces főzés után a tojás emberi szervezet számára hasznosítható fehérje tartalma csökken vagy nő ahhoz képest, mint ami a nyers tojás emberi szervezet számára hasznosítható fehérje tatalma NYERSEN?
(Bocsánat, a nyers szót kihagytam.)
4/22 A kérdező kommentje:
Ja nem, oda írtam hogy nyers tojás.. Akkor mindegy, mégsem rontottam el, a lényeg az, hogy ti is értsétek. :D
A gyomrodban akkor is kicsapódik az összes tojásfehérje, ha nyersen eszed meg.
Egy gond lehet csak a főtt tojással: reagál egymással a sárgája meg a fehérje, és kén keletkezik. Ez lesz a zöld réteg a kettő között.
Nagy mennyiségben ez nem egészséges.
2017. márc. 15. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
6/22 A kérdező kommentje:
Tehát akkor a tojásban lévő fehérjét nyersen is és főtten is ugyanolyan mértékben tudja a szervezet hasznosítani?
A tojásban lévő fehérje nem kompatibilis egyetlen emberi fehérjével sem. A fehérje anyagcsere nem úgy működik hogy eszek valamilyen fehérjét, és ha éppen jó nekem valamire akkor beépül, ha meg nem akkor meg kijön alul. Minden létező fehérje (állati, növényi) aminosavakból épül fel, éppen úgy mint egy legó játék. Összesen 22 féle fehérjeépítő aminosav létezik ( mintha lenne 22 féle legó alkatrészed), az összes létező fehérje ezek kombinációjából épül fel. Az adott fehérjére nem csak az jellemző, hogy mennyi, és milyen aminosavak követik egymást a fehérjeláncban, hanem a térbeli szerkezete is fontos. Amikor megfőzöd a tojást, akkor a fehérjék térbeli szerkezete sérül, ezért változik az állaga. A szervezet úgy hasznosítja a táplálkozással bevitt idegen fehérjét, hogy az emésztő rendszer enzimek segítségével elemi aminosavakra bontja, és a véráramba kerülve, a cél sejtekben úja, a már az adott funkciónak megfelelő fehérje épül fel belőle. Mintha szétszednél egy autó-legót, majd az alkatrészeiből felépítenél egy daru-legót.
2017. márc. 15. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
8/22 A kérdező kommentje:
Tehát a szervezet a tojásban lévő összes fehérjét hasznosítani tudja nyersen is, és főtten is?
Valahogy úgy.Az évmilliók alatt az emésztőrendszer-anyagcsere kényszerűségből hozzászokott hogy nuku pazarlás, mindent hasznosítunk. Az őskorban nem volt tesco, ahol hegyekben áll a kaja, az élt túl, aki a 3 db bogárpajorból is el volt 2 napig. A tojást azért nem esszük nyersen, mert könnyen össze lehet szedni tőle egy súlyosabb gyomor-bél fertőzést. Egy ismerősömnek egy ilyen nyerstojás-turmix utáni szalmonella fertőzés hozadékaként kiműtötték a fél gyomrát.
2017. márc. 15. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
Sokan, sok csacsiságot beszélnek fehérjeügyben.
A tojás fehérje részlegesen hidrolizál, térszerkezete megváltozik, koagulálódik a főzés során.
A fehérjék nem épülnek be küzvetlenül az emberi szervezetbe, azok "építőkövei" az aminosavak, viszont igen, részben. Ilyen szempontból teljesen mindegy, hogy főtt e vagy nyers, a fehérjék először teljes lebontásra kerülnek. Olyan szempontból, hogy egynéhány eszenciális aminosav esetleg elbomlik a főzés során és már benne sem lesz viszont tényleg jobb a nyers fehérjeforrás.
2017. márc. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: