Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Jó fúró köszörülési technikát...

Jó fúró köszörülési technikát tud-e valaki mutatni?

Figyelt kérdés
Lidlis marhaságot ismerem...
2017. febr. 26. 22:01
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Nem otthon nem jó a 2,5-es, elveszik, törik, elég, stb. De ha nem másra használom, csak fúrásra, akkor az alábbi, szakirodalomból lopott mondatot teljesen helytállónak érzem, azaz a vastagabb fúrónál, ha nincs előfúrva, akkor rá kell tehénkedni, és füstöl az olaj, amúgy meg egyszerűen csuklóból biztosítom az előtolást, a fúró meg csak forgácsol, mondhatni dalolva. :)

"A fúró két főélét a keresztél köti össze, amely nagyon kedvezőtlen forgácsolási viszonyok között dolgozik, mert kb. 60°-os negatív homlokszöggel forgácsol, mintegy kaparja az anyagot. Ezzel magyarázható, hogy csigafúróval végzett fúráskor az előtoló erő csaknem azonos nagyságú a főforgácsoló erővel."


No de én nem vagyok egy teljesítménybérben dolgozó lakatos, nálam a lyukak jelentős részénél nincs mondjuk a hatos fúrónál nagyobb.

2017. febr. 27. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"A fúró két főélét a keresztél köti össze"

Most kicsit bele is zavarodtam... Én még úgy tanultam (?), hogy a "keresztél" a fővágóél, és a fúró palástjáig húzódik még két mellékvágóél.


Egyébként ha nem lenne keresztél, hanem egy csúcsban találkozna a két "másik" él, akkor még rosszabb hatásfokkal működne.

2017. febr. 28. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Na, végre találtam olyan tankönyvet, amiben a keresztél javasolt nagyságáról esik szó, általános használatra.

1-3 mm 0,18 D+0,08

3-10 mm 0,14D+0,2

10-50 mm 0,11D+0,5


Ez egy 71-es kiadású könyv, a keresztél már akkor is keresztél volt.

2017. febr. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

Sztogoff nagyon eltalálta a lényeget :D

Szóval, elég megdöbbentő amit írtál azzal kapcsolatba, hogy a keresztélnek mekkorának kell lennie.

Egyik egyén elkezdi, ha szar az él köpj rá egyet, füstölni fog mint az atom, meg nyomni is kell mint állat de átviszi :)


Na az ilyen szarokat akarom elkerülni, ugyan most nem teljesítménybérbe dolgozó "lakatos" (egyébként villanyszerelő pozícióba vagyok mint erősáramú elektrotechnikus) vagyok, de ha netán mégis hajtó helyre mennék akkor előre fel akarok készülni a várható dolgokra, rosszabb esetbe saját szerszámokat is viszek, ebből adódóan gondoltam arra, hogy csigafúrót is pld fullosra köszörülöm magamnak otthon, meg viszek egyéb normális szerszámot ami kelhet. Apró dolog, de amikor az van, hogy tolná neki az ember és nyikorog, a hátad mögött meg hajtanak mint ha ökör lennél akkor egykét cifra hangot kiad az ember szája.

Másik, hogy 5, 8, 10, 12, 16-os furatokat szoktunk mi csinálni. Hehe igen amúgy karrier oldalról nézzük a dolgot, akkor van kiszemelt hely (több is) ezért is gyúrok rá mint állat a jelenlegi munkahelyemen ezekre a dolgokra.

(rá lehet olyan hely : )

2017. febr. 28. 21:02
 15/20 anonim ***** válasza:

A fúró helyes kézi élezése bizony nagy gyakorlatot követel meg, kell egy kis idő mire az ember belejön. Acélanyagokhoz a csúcsszög 118 pluszminusz 3 fok, amit a szabvány előír, és a tapasztalat szerint is megfelelő.

Alumínium, és műanyag munkadarabokhoz picit hegyesebb.


A lényeg, hogy van egy ellenőrző sablon, amellyel fényrésvizsgálat segítségével élezéskor tudod ellenőrizni a szimmemtriát, és hogy a 120 fok megvan -e. Így tudsz gyakorolni, aztán idővel már rutinból megy. A hátszögnek kb. 5-6 foknak kell lennie.


A keresztélről: Nagyon nem mindegy, hogy mekkora átmérőkről beszélünk.Egy 8-10-es fúrónál 1-2 mm, de egy 50-esnél 8 mm körül van.


Olyat persze szoktak csinálni, hogy elvékonyítanak a keresztél végéből, hogy a fúrás kezdete egyszerűbb legyen.


A közönséges rapidacél csigafúróknál fúrás előtt mindig pontozás, ill. központfúrás/előfurás javasolt.


De kaphatók most már olyan spec. csigafúrók, aminek a keresztéle kb. úgy van kialakítva, mint egy központfúró vége. Na ehhez nem kell se pontozni, se előfúrni, mehet telibe.


Hogy előfúrásra szükség van-e az is sokmindentől függ. Anyagminőségtől, megkívánt pontosságtól, stb.


Rövidebb furatokhoz, ha nincs nagy pontossági igény, akkor esztergán pl. 20-30-as furóval mehet a telibefúrás. (központfúrás azért ekkor is kell...)

2017. márc. 5. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

Én azt csináltam, hogy alá köszörültem a keresztélnek (na ezt jól megaszondtam) és így vittem le 10es fölötti nagyságú csigafúrókat 2 mm alá. (tolómérő)

Viszont azon is gondolkoztam, hogy inkább veszek nagy szilárdságú anyaghoz legyártott csigafúrót, mindennek van határa, valószínűleg én is jól köszörülök (már amennyire) köszörüléssel meg nem lehet az anyagminőséget javítani...

2017. márc. 5. 12:12
 17/20 anonim ***** válasza:
Nagyon függ az anyagtól, mint említettem. HSS csigafúró biliacélhoz tökéletes. Viszont ha rozsdamentest, meg K-s anyagot akarsz fúrni, (nagymennyiségben) akkor HSS nem jó...
2017. márc. 6. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Wadmalac ***** válasza:

"Viszont ha rozsdamentest, meg K-s anyagot akarsz fúrni, (nagymennyiségben) akkor HSS nem jó..."

Az ausztenites korrózióállókhoz elmegy a HSS-E, a vegyes martenzitesekhez már kellenek a keményfém, leginkább a bevonatos keményfém fúrók.

Azt meg ugyebár nem érdemes felköszörülni a bevonat lekopása után.

2017. márc. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Ma kiderült az igazság :) majd küldök képeket, keményebb anyagot kellett kifúrni, 1-2 élezési technika jóformán forgácsot nem adott, meg nyikorgott, 3. meg okádta a forgácsot.
2017. márc. 7. 14:32
 20/20 Wadmalac ***** válasza:
Lássuk, lássuk.
2017. márc. 7. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!