Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vas edzése lehetséges?

Vas edzése lehetséges?

Figyelt kérdés

Mindenhol csak acélról van szó, vasról viszont sosem.

Egy vasgolyóból kellene elkészítenem egy maró fejet. Szeretném, hogy minél tovább működőképes legyen, ne kopjon el, csorbuljon ki, emiatt kellene megedzeni, már ha lehetséges.

Alumínium megmunkálására kell. Sima vas erre egyáltalán alkalmas lenne, edzés nélkül?


Persze, annak is nagyon örülnék, ha valaki tudna mondani egy helyet, ahol lehet venni 30-32 mm átmérőjű marófejet (ilyesmit: [link] ), ami fúrógépbe rögzíthető szárral van ellátva :)



2016. febr. 8. 23:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
85%
A vas önmagában egy nem túl kemény fém, elég lágy, sima vasból készült késnek pl. normális élet sem tudsz köszörülni. Pont ezért szokják szénnel ötvözni, hogy acél legyen belőle. Gyanítom, hogy marófejet sem tudsz készíteni belőle (vagyis lehet hogy tudsz, de hogy azt sokat nem fogod használni legfeljebb ajtókitámasztónak, az is biztos). Még akkor sem, ha egy még puhább fémet, alumíniumot akarsz maratni vele.
2016. febr. 9. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
69%

az, hogy neked elemi vasból készült golyód legyen, gyakorlatilag kizárt.

három dolgod lehet:


-acél golyó

-öntöttvas golyó

-meteoritacél golyó (önmagában elég valószínűtlen)


ha van rajta rozsdafolt, akkor majdnem biztos, hogy nem meteoritacél.


marad az acél és az öntöttvas.


az acélt vagy lehet edzeni, vagy nem, az öntöttvasat nem.

ha kicsit bővebben leírnád hogy néz ki a golyód, akkor esetleg ki lehetne találni, hogy mi lehet az.


fúrógéppel egyébként fúrni lehet, azért fúrógép, marni nem. még fát se nagyon, nem hogy alumíniumot. amivel marni lehet, azt marógépnek hívják.


attól, hogy egy marónak szára van, még nem azt jelenti, hogy fúrógépbe lehet fogni. illetve lehet, meg pl. a kötőtűt is be lehet dugni a konnektorba, csak éppen nem érdemes...

2016. febr. 9. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 EagleHUN ***** válasza:

2-es is jól írja.


De még azt se felejtsük el, hogyha valamit megedzel az rideggé és törékennyé is válik. Azaz el fog törni!

Az acélnak pont az a lényege hogy edzés nélkül is kemény az ötvöző anyagai miatt, miközben kellően rugalmas is marad, sőt szerszámoknál különösen ügyelnek arra hogy szén helyett megfelelő földfémtartalma is legyen.

Például cróm, nikkel, vanádium stb... Ez a szerszámacél.

A fúráshoz vágáshoz való pedig a gyorsacél.

[link]

Sőt ha vásároltál már fúróba fejeket akkor a normálnál drágábban kaphatóak "sárgás" színűek. Na azokon még bevonat is van titán ötvözetből! (Alumínium-Titán-Nitrid!)


Egyszóval marad az hogy megveszed, és a kézi marót is hozzá. Ütvefúróba, vagy ilyesmibe fogatva valóban nem lesz túl használható kombód.

2016. febr. 9. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 EagleHUN ***** válasza:

Néhány oldal azért van a neten erre de 30-32mm ben nem találtam. Talán próbálj meg külföldi oldalon keresgélni.

[link]


[link]

[link] termekek.php?code=D-KUD


Plusz ahogy látom, aluminiumra külön fogazattal készülnek a fejek, és azon belül a KUD a gömb.

2016. febr. 9. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
27%

kedves 4-es.


a turbómarókhoz jellemzően több tízezres fordulat kell (azért a turbo a névben), és általában levegővel hajtott gépekkel használják őket (bár van elektromos is)


semmi esetre sem fúrógépbe valók...

2016. febr. 9. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Az öntöttvasak sem egyformák. A "szürkevas" korlátozottan edzhető.

Eltérés a szénacélok edzésétől, hogy 500°C hőmérsékletig lassan, óvatosan kell felmelegíteni ( 160 - 200 °C/óra)

Edzési hőmérséklet 850 - 900 °C

Hűtés meleg olajban.

Megeresztés, 180 - 300 °C

A megeresztést az edzést, mosást követően azonnal meg kell kezdeni. A megeresztési hőfokra szintén óvatosan melegítjük a munkadarabot.

- - - - - - - - -

Ha fúrógéppel akarsz marni, megy egy darabig. Aztán behalnak a fúrógép csapágyai.

2016. febr. 9. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:

Ha a "vas" szó itt nálad most tényleg egy nagyon alacsony széntartalmú lágyvasat jelent, azt nem lehet edzeni. Legalábbis önmagában, mert ha a kérgében feldúsítod a széntartalmat (lásd cementálás), akkor edzéssel pont olyan lesz, amit te szeretnél, kívül kemény, belül szívós.


Azt viszont hozzátenném, hogy házilag cementálni nem nagyon fogsz, iparilag meg olcsóbb, sőt, megbízhatóbb eredményt produkál forgácsolószerszám célra, ha a kiindulási anyagod szerszámacél. De akkor is meg kéne munkálni, forgácsolóéleket kialakítani (méghozzá precízen, mert ha excenteres, szétrázza a kezed, a gépet is), edzés után éleket felköszörülni...

Nem fogsz kijönni olcsóbbra, mint egy bolti maró ára. És az legalább biztosan jó.


Amúgy harmincas átmérőjű maróval, fúrógépbe fogva a büdös életben nem fogsz tudni dolgozni, kiveszi a kezedből a fúrót.

2016. febr. 9. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Ha jól tudom, innen származik, ami nekem van: [link]

Széntartalmát nem tudtam kideríteni.

2016. febr. 9. 13:25
 9/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Szerintem sima meleghengerelt S235/S355.

Széntartalom edzhető alatt.

2016. febr. 9. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Értem. Hát akkor ez nem jött össze :(

Próbáltam képet keresni arról, ami nekem kellene. Szóval valami ilyesmiről lenne szó, mint itt ebben a videóban: [link]

2016. febr. 9. 13:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!