Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Váltóárammal miért lehet...

Váltóárammal miért lehet villanymotort hajtani?

Figyelt kérdés

Én arra gondolnék, hogy mivel polaritást vált minden egyes forduláskor, ezért a motornak meg sem kéne moccannia.


Viszont kipróbáltam azt, hogy fogtam egy fúrót, két db 12V-s villanymotort, a 2 villanymotort vezetékesen összekötöttem, majd az egyik villanymotort tengelyesen összekötöttem a fúróval.


És úgy volt, hogy amíg a fúró balra forgott, addig a másik (az elektromosan meghajtott) motor jobbra forgott, és fordítva is így volt.


Valaki eltudná mondani, hogy hogy van ez az egész?



2012. máj. 14. 16:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Mivel egyfázisú motornál az egyetlen fázis csak lüktető mágneses mezőt tud létrehozni, így nincs indító nyomaték. Tehát a motor vagy el sem indul, ahogy azt helyesen feltételezted, vagy bármelyik irányba elindulhat, ahogy azt tapasztaltad.


Ezért szoktak bekötni egy segédfázist, amelyet időben eltolnak a hálózati feszültség fázisához képest és így megvan az indítónyomaték, abba az irányba indul meg a motor forgása, amerre akarjuk.


Google-ba rákeresve a segédfázisos indításra részletesebb leírást is találsz, ide szerintem ennyi is elég lesz.

2012. máj. 14. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Szerintem a kérdező egyenáramú motort forgatott és azt nem érti, miért lehet váltóval is motort hajtani. Nos az egyenáramú motor váltakozó feszültségről (konyhanyelven váltóáramról) meg sem moccan. Illetve csak morog, a kérdező által vitatott okok miatt.

Az aszinkron motorok (a legközismertebb váltóáramú motorok) teljesen más fizikával dolgoznak. Ott pont a váltakozás hajtja a motort. A forgó mágneses mező feszültséget indukál a rövidrezárt tekercset tartalmazó forgórészben, ezért arra erővel hat. Ahogy ezen erő hatására a forgórész elkezd együtt forogni a mágneses mezővel, úgy az egymáshoz mért relatív fordulat csökken, emiből kifolyólag az indukció mértéke, ezáltal a forgatónyomaték is csökken. Ezért forognak ezek a gépek nagyjából (terheléstől függően) a hálózati frekvencián, vagy annak egész számú hányadán.

2012. aug. 18. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
És mi a helyzet a szinkron motorral (pl.sarokcsiszoló,fúrógép),ami váltóáramra készült,de ugyanúgy használható egyenáramról,sőt még erősebb is.
2012. okt. 15. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A szinkrongép teljesen más tészta. Ott csak a forgórészt gerjesztik egyenáramról. Az állórészt ugyanúgy váltakozó feszültségre kell kapcsolni, különben megáll és meg sem lehet mozdítani.

A sarokcsiszolókban és a többi kisgépben egy speciális egyenáramú motor szokott lenni. Ezekben sorosan csatlakozik a forgórész gerjesztése az állórésszel. A mechanikus egyenirányítást a kommutátor végzi. A soros kötés miatt mindegy, milyen irányban folyik rajta az áram, ugyanabba az irányba indul el. Ezért használható váltakozó feszültségről is. (ha a feszültség polaritást vált, mindkét tekercsen megfordul a mágneses polaritás, ami eredően nem okoz forgásirány váltást). Ha párhuzamosan lennének kötve a forgó-állórészek, akkor is ugyanez a helyzet, de a soros kötésnél kényelmesebbek az impedancia viszonyok, nem kell annyi menetet feltekerni a pólusokra.

2012. okt. 15. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Illetve a szinkrongép a hálózati frekvenciával, vagy annak egész számú hányadosával képes forogni. Szinkronban van a hálózattal, ezért is hívják szinkrongépnek. Ha a sarokcsiszolókban szinkrongép lenne, akkor egy egyfázisú 50 Hz-es hálózatról hogy tudna akár több mint 10000-es fordulatról járni? A szénkefés kommutátoros motorok mind egyenáramú motorok. De mivel a forgórészben nem állandó mágnesek vannak, hanem azt is árammal gerjesztik fel, ebből kifolyólag képes polaritást váltani, így használható váltakozó feszültségről is a gép.
2012. okt. 15. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Akkor most már azt is értem, hogy amikor szétszedtem a ventilátort akkor miért volt elektromágneses, állandó mágnes helyett. Köszönöm a válaszokat, ment a zöld!
2012. okt. 15. 22:38
 7/11 anonim ***** válasza:

"Ha a sarokcsiszolókban szinkrongép lenne, akkor egy egyfázisú 50 Hz-es hálózatról hogy tudna akár több mint 10000-es fordulatról járni? " az asszinkron gép se tud 10000-et forogni , de még 3000-et sem. De áttételezéssel minden megoldható , csak akkor a nyomaték fog csökkenni (P=M*n)

A kérdezőnek még annyi,hogy ilyen egyfázisú motoroknál vagy 2 térben egymáshoz eltolt tekercset használnak vagy beraknak egy segédkondenzátort és így 2 időben eltolt feszültség fog létrejönni , ami már képes megforgatni a motort. Nagyobb teljesítményű motoroknál 3 fázist szoktak használni , ez azért jó mert 2 időben egymástól 120fokra eltolt feszültség van és ez megforgat neked bármit , ezt hívják forgó mágneses mezőnek. Egyébként ezek a motorok meg generátorok elég nagy témakört fednek le , javaslom olvass utána , mert érdekes!

2012. okt. 22. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
*természetesen a 3 fázisnál 3 egymástól térben 12fokra eltolt feszültség van , bocs a figyelmetlenségért.
2012. okt. 22. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
120 fok , na csak sikerült..
2012. okt. 22. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Én nem is mondtam, hogy az szinkron gép tud annyit forogni. Az egyenáramú gépek viszont tudnak. Ott csak annyi a fordulat feltétele, hogy a forgórész által az állórészben indukált feszültség igyekszik megközelíteni a kapocsfeszültséget. Ha a veszteségek nem fékeznék, akkor pontosan olyan gyorsan forogna, hogy az állórészben akkora feszültséget indukáljon, mint amennyit a hálózatról rákapcsolunk.
2012. okt. 22. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!