- az ütköző tömegek rugalmassága (ill. nem tökéletes rugalmassága)
- a felfüggesztések súrlódása
Ezek olyan változatosak és annyi mindentől függenek, hogy egy elkészült ingánál képtelenség kiszámítani a működési idejét. Egyszerűbb megmérni. :-)
2017. febr. 18. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 A kérdező kommentje:
Szerintem meg a kilengett állapotban, amikor a függőleges tartó a vízszintes felé mozdul, a golyóra hat egy minimális G erő. És szerintem amiket leírtál, azokhoz képest ez nem elhanyagolható... :)))
2017. febr. 19. 04:49
3/8 kiitos válasza:
A gravitáció működteti .
2017. febr. 19. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 Shai-Hulud válasza:
Megismétlem: a gravitáció nem lassítja.
"Kilengett állapotban" is hat rá a gravitáció, és nyugalmi állapotban is.
Kilengés közben a golyó súlypontja a gravitációs erő ellenében emelkedik, ez a helyzeti energia változás nyeli el a golyó mozgási energiáját. Visszahulláskor a golyó helyzeti energiája ugyanannak a gravitációnak a hatására visszaalakul mozgási energiává, amit a golyó rugalmas ütközéssel átad a többi golyónak.
A gravitáció hatására NINCS energiaveszteség, tehát a gravitáció NEM FÉKEZI az ingát.
2017. febr. 19. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
És egyáltalán miért működik a Newton inga? A szélső golyó miért nem pattan egyszerűen vissza, amikor neki csapódik a mellette lévőnek? Miért áll meg, és adja át a másik szélén lévőnek az energiát?
2017. febr. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
Azért nem pattan vissza rögtön, mert az energia és impulzusátadás a golyósor két vége között nem pillanatszerű, és több elemi ütközés révén jön létre. A valós golyók ugyanis rugalmasak, nem tökéletesen merevek, így a leggyorsabb esetben is a golyóbeli hangsebességgel terjednek tovább a mechanikai hatások. Az elemi ütközésnek két azonos tulajdonságú golyó között meg nem megoldása a visszapattanás, sértené az impulzusmegmaradást.
2017. febr. 20. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 anonim válasza:
"Az elemi ütközésnek két azonos tulajdonságú golyó között meg nem megoldása a visszapattanás, sértené az impulzusmegmaradást."
Miért?
2017. febr. 21. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
Legyen 1-es és 2-es azonos tömegű kis pontszerű golyók a résztvevők. 1-es jön balról, 2-es áll. A rendszer összes impulzusa ütközés előtt tehát jobbra mutat. Az elemi ütközést nézve a rendszerünk (vízszintes irányt tekintve) zárt, tehát az impulzusnak meg kell maradnia (a vízszintes komponensnek). (Függőleges irány mentén nem zárt, de a külső erők - gravitációs és kötélerők - eredőjének függőleges komponense nulla a golyósor ütközései közben. A szélső golyók kilengésekor már nem, akkor lesz ferde is a kötélerő, de fellép az inga állványa és az asztal között tapadási vagy csúszási súrlódás is - persze az egészet kiskocsira tenni sokkal viccesebb lenne -, és az állványra ható nyomóerő is változni fog, lévén a teljes golyósor tömegközéppontja kilengés közben függőlegesen is mozog. De a mi szempontunkból ezek a részletek most nem fontosak.) Ha olyan ütközés utáni állapotot nézel, hogy 2-es továbbra is áll, de 1-es megfordult és balra tart, akkor az összes impulzus is megfordult, pedig nem szabadna neki. Billiárdozásnál sem látsz ilyet!
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!