A Newton-inga működik az űrben is?
Ismét oszlassuk el az általános tévedést, hogy az űr, értelmezve, mint csak légüres tér vagy akár mint a földi légkör határa, bármi hatással lenne a gravitációra, megszüntetné, csökkentené. Semmi ilyesmi nem történik.
Nincs olyan, hogy kimegyek a légkörből és hoppá, nincs gravitáció.
A gravitáció képlete egy állati egyszerű dolog (miután már egy fizikai zseni felismerte, megfogalmazta és képletet alkotott rá), csakis a két egymásra ható test távolságától és tömegétől függ.
A Föld körül keringő vagy más pályán lévő dolgokra, legyenek műholdak, űrhajók, űrállomások, elveszett űrhajósok, meteorok, amikor nem hajtja őket éppen egy rakétahajtómű, a nagyközönség számára megzavaró a "súlytalanság" kifejezés, hiába tiszta a tartalma egy fizikát értő embernek.
Ezek a dolgok ott SZABADESÉS állapotában vannak. A súlytalanság kifejezés egyeseknek hibásan utalhat a gravitáció hiányára, de a szabadesés szó egyértelműen utal arra, hogy a gravitáció igenis jelen van.
Sőt mondjuk a Nemzetközi Űrállomás nincs olyan messze a Földtől – pontosabban annak tömegközéppontjától –, pusztán alig 278-460 km-el van távolabb, mint mi itt a Föld felszínén (mi 6 300 km-re vagyunk a tömegközépponttól). Ha állna az űrállomás, akkor alig lenne valamivel kisebb a gravitációs erő okozta gyorsulás, mint itt a Földön.
De az űrben is alig van olyan hely, ahol a különböző égitestek által keltett gravitációs erők eredője nulla. A Naprendszeren belül is szinte mindenhol van valamilyen gravitációs eredő, a bolygók közelében a bolygó irányában hatva, a bolygóktól távolabb a Nap irányában hatva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!