Létezik végtelen az univerzumunkon belül?
A legutóbbi "pís" kérdés, illetve az alatt kialakult vita ihlette a kérdésemet:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Felvetődött bennem, hogy létezik-e egyáltalán valós végtelen a négydimenziós univerzumunkban? A pí nem az, mert egyrészt nincs annyi információhordozó az univerzumunkon belül, amivel le tudnánk írni, előbb-utóbb elfogyna az univerzum anyaga. Másrészt az idő is kevés lenne rá, hiszen univerzumunk nem fog végtelen ideig létezni.
A kör sem végtelen, mert ugyan mehetsz a vonalán körbe-körbe, mert sosem érsz a végére - univerzumunk ideje azonban véges, tehát előbb-utóbb a körnek is a végére érnél. A fekete lyukak eseményhorizontja sem jó példa, mert ott inkább csak a relativitáselmélet veszti érvényét, korlátba ütközik.
Szóval létezik valós végtelen, vagy az végeredményben csak egy hipotetikus dolog a négydimenziós univerzumunkban?
Huh, szép kis monológot írtál!
Univerzum törvényeinek nagy részét máig nem fejtettük még meg ,sokak szerint ez így van jól! :)
Hogyne létezne!
Akár több is:
- az emberi
-- hiszékenység,
-- butaság,
-- nagyképűség.
A fénysebesség végtelen, még ha az artanh(c) véges is.
Viszont ami lényegesebb, hogy "létezik", azaz, a fény konkrétan eléri, annyival halad.
És hogy mindent tud, amit a végtelennek tudnia kell: összeadva-kivonva-szorozva-osztva is ugyanannyi marad.
És egyáltalán nem olyan, mint egy (nyílt) határ, hanem majdnem azonos a valós számok körében megszokott végtelennel, vagyis amit a kérdezõ keres.
Picit más, mert a minusz-végtelen nem jön így ki, meg, egyébként sem 1 dimenziós a mozgás, de, szvsz, a célnak megfelel.
Vagy mondj jobbat.
A fénysebesség nem végtelen, hanem állandó. A végtelennél van nagyobb és van kisebb, de a fény tud nagyobb vagy kisebb sebességgel haladni? Nem, mert állandó a sebessége (és itt nem a fény terjedési sebességére gondolok, mert az közegfüggő, hanem a konkrét fénysebességre).
Más oldalról: a fénysebességet meg tudod felezni? Ha azt mondod igen, akkor kapsz ugye 150K km/s sebességet. Ez egy konkrét szám. A végtelent akármennyiszer felezed meg, sosem fogsz konkrét számot kapni - ha meg konkrét számot kapsz, akkor nem a végtelent felezted.
Tehát aláírom, hogy bizonyos tekintetben hasonlít a fénysebesség a végtelenre, de attól még nem lesz azonos azzal.
Kovács István, akit nem Vég Istvánnak hívnak, ezért az ő neve végtelen. Én kérek elnézést.
Amúgy nem tudom milyen végtelenségre gondolsz. Mert az első kritérium az a térbeli végtelenség volt. Erre jó példa a biciklilánc, ami végtelenített erőátviteli eszköz. De a kört kizárod mert idővel megszűnik ahogy az univerzumnak vége. Oké a bicikli lánc nem kör alakú, de ekvivalens a példáddal. Na most gondolj bele, végtelen dolgot akarsz az univerzumba beletenni. Elméleti példa, gyakorlatban kivitelezbetetlen. Van elég anyagod, elkezdesz fonni egy kötelet. Eléred az univerzum szélét -mondom nagyon elméleti nagyon sántító példa - nem tudsz továbbmenni. Mit csinálsz? Elindulsz másik irányba, fonod tovább. Előbb utóbb tegyük fel elfogy a rendelkezésedre álló tér és eddigre olyan profi vagy hogy azt a kötelet már gyorsabban fonod mint ahogy az univerzum tágul. Neked eleged lesz és mivel úgyis a kötél hosszúsága a lényeg, megkeresed a kötél másik végét majd szépen összefonod a két végét. Most a kötélnek nincs vége, ha elkezdesz haladni a hossza mentén egy mérőszalaggal, akkor végtelen ideig húzhatod a mérőszalagot, nem fogod sose elérni a kötél végét. Na most mivel mindenki dolgozik, és senkinek sincs ideje végigfonni kötéllel az univerzumot, meg amúgy is drága a kötél alapanyaga, meg fizikai szempontból is aggályos a dolog, ezért a dolgot meg lehet kicsiben is csinálni. Pont ezért jó példa a biciklilánc mert nincs vége. De a tankok talpán lévő lánc is jó példa: a tank végtelenszer képes maga elé letenni a pályát amin végigmegy (ami történetesen a lánctalp).
Ha most azt mondod időben ezek a dolgok véget érnek akkor igaz. Valóban nem maradnak meg végtelen ideig. Akkor viszont marad a Kovács István végtelen, mert ő akkor se lesz Vég István ha történetesen elpusztul az univerzum.
"A végtelennél van nagyobb és van kisebb"
Hömm.
"de a fény tud nagyobb vagy kisebb sebességgel haladni? Nem"
Ez is a végtelen egyik tulajdonsága. Hogy a folytonos változásokra nézve invariáns. Ha folyamatosan (folytonosan) gyorsítasz valamit 0-ról, akkor nem érheted el. Hasonlóan, ha folytonosan akarnád kisebb vagy nagyobb sebességre kapcsolni, az sem sikerülne. Nem lehet "kicsit" megváltoztatni.
Ha elkezdesz futni, akkor a fény sebessége ugyanannyi marad: inf+5=inf. Az én elvárásaim szerint ezt tudnia kell a végtelennek.
Tehát a fény sebessége, gravitációs hullámok sebessége, stb végtelenek, amennyiben a sebességösszeadást úgy végezzük, ahogy kell.
Talán a tanh/artanh függvény szépen be is viszi a sebességeket a valós számokba, a fénysebességet a végtelenbe, a sebességösszeadást meg a valós számok összeadásába.(?)
Csak 2 ilyen dologról tudok: a szupravezetés és a szuperfolyékonyság.
De ezek is korlátosak, csak egy-egy tulajdonságuk végtelen.
"a folytonos változásokra nézve invariáns"
Ez mit jelent? Hogy tudnád hétköznapibban megfogalmazni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!