Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik végtelen az univerzumu...

Létezik végtelen az univerzumunkon belül?

Figyelt kérdés

A legutóbbi "pís" kérdés, illetve az alatt kialakult vita ihlette a kérdésemet:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Felvetődött bennem, hogy létezik-e egyáltalán valós végtelen a négydimenziós univerzumunkban? A pí nem az, mert egyrészt nincs annyi információhordozó az univerzumunkon belül, amivel le tudnánk írni, előbb-utóbb elfogyna az univerzum anyaga. Másrészt az idő is kevés lenne rá, hiszen univerzumunk nem fog végtelen ideig létezni.

A kör sem végtelen, mert ugyan mehetsz a vonalán körbe-körbe, mert sosem érsz a végére - univerzumunk ideje azonban véges, tehát előbb-utóbb a körnek is a végére érnél. A fekete lyukak eseményhorizontja sem jó példa, mert ott inkább csak a relativitáselmélet veszti érvényét, korlátba ütközik.


Szóval létezik valós végtelen, vagy az végeredményben csak egy hipotetikus dolog a négydimenziós univerzumunkban?



2017. jan. 12. 16:57
 1/10 anonim válasza:

Huh, szép kis monológot írtál!

Univerzum törvényeinek nagy részét máig nem fejtettük még meg ,sokak szerint ez így van jól! :)

2017. jan. 12. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Hogyne létezne!

Akár több is:

- az emberi

-- hiszékenység,

-- butaság,

-- nagyképűség.

2017. jan. 12. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 dq ***** válasza:
Fénysebesség? Bármennyit hozzáadsz, kivonsz, önmagát kapod.
2017. jan. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A fénysebesség inkább egy felső korlát, mint végtelen. Ráadásul vannak, akik hiszik, hogy létezik nála gyorsabb dolog is. Akár professzorok közül is akad ilyen. Kérdező, az univerzumunk véges. Ép emiatt sem végtelen hőmérséklet, sem végtelen tér, sem végtelen idő nem alakulhat ki. Már csak azért sem, mert az univerzumnak is volt kezdete. Épp ezért sosem fogjuk tudni azt mondani, hogy "mindig is létezett" (pedig ebben az esetben lenne csak igazából végtelen), tehát hogy végtelen éves. Max azt, hogy ezek után mindig is létezni fog (de ez sem igaz, és ez esetben sem lenne végtelen éves a kora). Nincs semmi, ami végtelen lenne a mi univerzumunkban.
2017. jan. 12. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 dq ***** válasza:

A fénysebesség végtelen, még ha az artanh(c) véges is.

Viszont ami lényegesebb, hogy "létezik", azaz, a fény konkrétan eléri, annyival halad.

És hogy mindent tud, amit a végtelennek tudnia kell: összeadva-kivonva-szorozva-osztva is ugyanannyi marad.


És egyáltalán nem olyan, mint egy (nyílt) határ, hanem majdnem azonos a valós számok körében megszokott végtelennel, vagyis amit a kérdezõ keres.

Picit más, mert a minusz-végtelen nem jön így ki, meg, egyébként sem 1 dimenziós a mozgás, de, szvsz, a célnak megfelel.

Vagy mondj jobbat.

2017. jan. 12. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

A fénysebesség nem végtelen, hanem állandó. A végtelennél van nagyobb és van kisebb, de a fény tud nagyobb vagy kisebb sebességgel haladni? Nem, mert állandó a sebessége (és itt nem a fény terjedési sebességére gondolok, mert az közegfüggő, hanem a konkrét fénysebességre).


Más oldalról: a fénysebességet meg tudod felezni? Ha azt mondod igen, akkor kapsz ugye 150K km/s sebességet. Ez egy konkrét szám. A végtelent akármennyiszer felezed meg, sosem fogsz konkrét számot kapni - ha meg konkrét számot kapsz, akkor nem a végtelent felezted.


Tehát aláírom, hogy bizonyos tekintetben hasonlít a fénysebesség a végtelenre, de attól még nem lesz azonos azzal.

2017. jan. 13. 02:03
 7/10 anonim ***** válasza:

Kovács István, akit nem Vég Istvánnak hívnak, ezért az ő neve végtelen. Én kérek elnézést.

Amúgy nem tudom milyen végtelenségre gondolsz. Mert az első kritérium az a térbeli végtelenség volt. Erre jó példa a biciklilánc, ami végtelenített erőátviteli eszköz. De a kört kizárod mert idővel megszűnik ahogy az univerzumnak vége. Oké a bicikli lánc nem kör alakú, de ekvivalens a példáddal. Na most gondolj bele, végtelen dolgot akarsz az univerzumba beletenni. Elméleti példa, gyakorlatban kivitelezbetetlen. Van elég anyagod, elkezdesz fonni egy kötelet. Eléred az univerzum szélét -mondom nagyon elméleti nagyon sántító példa - nem tudsz továbbmenni. Mit csinálsz? Elindulsz másik irányba, fonod tovább. Előbb utóbb tegyük fel elfogy a rendelkezésedre álló tér és eddigre olyan profi vagy hogy azt a kötelet már gyorsabban fonod mint ahogy az univerzum tágul. Neked eleged lesz és mivel úgyis a kötél hosszúsága a lényeg, megkeresed a kötél másik végét majd szépen összefonod a két végét. Most a kötélnek nincs vége, ha elkezdesz haladni a hossza mentén egy mérőszalaggal, akkor végtelen ideig húzhatod a mérőszalagot, nem fogod sose elérni a kötél végét. Na most mivel mindenki dolgozik, és senkinek sincs ideje végigfonni kötéllel az univerzumot, meg amúgy is drága a kötél alapanyaga, meg fizikai szempontból is aggályos a dolog, ezért a dolgot meg lehet kicsiben is csinálni. Pont ezért jó példa a biciklilánc mert nincs vége. De a tankok talpán lévő lánc is jó példa: a tank végtelenszer képes maga elé letenni a pályát amin végigmegy (ami történetesen a lánctalp).

Ha most azt mondod időben ezek a dolgok véget érnek akkor igaz. Valóban nem maradnak meg végtelen ideig. Akkor viszont marad a Kovács István végtelen, mert ő akkor se lesz Vég István ha történetesen elpusztul az univerzum.

2017. jan. 13. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 dq ***** válasza:

"A végtelennél van nagyobb és van kisebb"


Hömm.


"de a fény tud nagyobb vagy kisebb sebességgel haladni? Nem"


Ez is a végtelen egyik tulajdonsága. Hogy a folytonos változásokra nézve invariáns. Ha folyamatosan (folytonosan) gyorsítasz valamit 0-ról, akkor nem érheted el. Hasonlóan, ha folytonosan akarnád kisebb vagy nagyobb sebességre kapcsolni, az sem sikerülne. Nem lehet "kicsit" megváltoztatni.

Ha elkezdesz futni, akkor a fény sebessége ugyanannyi marad: inf+5=inf. Az én elvárásaim szerint ezt tudnia kell a végtelennek.

Tehát a fény sebessége, gravitációs hullámok sebessége, stb végtelenek, amennyiben a sebességösszeadást úgy végezzük, ahogy kell.

Talán a tanh/artanh függvény szépen be is viszi a sebességeket a valós számokba, a fénysebességet a végtelenbe, a sebességösszeadást meg a valós számok összeadásába.(?)

2017. jan. 13. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Csak 2 ilyen dologról tudok: a szupravezetés és a szuperfolyékonyság.

De ezek is korlátosak, csak egy-egy tulajdonságuk végtelen.

2017. jan. 13. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"a folytonos változásokra nézve invariáns"


Ez mit jelent? Hogy tudnád hétköznapibban megfogalmazni?

2017. jan. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!