Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a fény fénysebességgel...

Ha a fény fénysebességgel megy, akkor miért nem végtelen nagy a tömege?

Figyelt kérdés
Létezik fénynyomás, amiből következik, hogy a fénynek van lendülete, azaz tömege és sebessége is. Ha van tömege, akkor az fénysebességnél miért nem végtelen?

2016. máj. 25. 12:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nincsen lendülete a fénynek. Innentől kezdve az állításod helytelen. A fénynyomásnál félreértettél valamit szerintem. Olvasd át jobban hogy miről is szól az igazából(Én annyira nem tudom hogy mi is a lényege annak, de tudom hogy nem a fény az ami adja a súlyt abban)
2016. máj. 25. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy felső sorban rosszúl következtettem, de ez nem változtat a tényen, hogy a fénynek van tömege! És az nagyon nem végtelen.
2016. máj. 25. 13:14
 3/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem nézett be semmit, csupán csak a középiskolás fizikából indul ki.

[link]


Itt bizony szerepel a fény TÖMEGE és LENDÜLETE is, képletekkel.

És sajnos nem részletezik, hogy ez a tömeg és lendület csupán képletes és a fényenergiát fejezi ki.

2016. máj. 25. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Wadmalac linkje egy kiragadott dolog, ez a magyarázata az ellentmondásnak. Oldjuk fel. A kvantumfizikában ismeretes a kölcsönhatás fogalma. Egy dolog tulajdonsága ezért függ attól, mivel kerül kölcsönhatásba. Már a középiskolában tanítják a fény kettős természetét (Wadmalac ebből az anyagi részre vonatkozót idézte). Eszerint ha a fotont olyan eszközökkel vizsgáljuk, ami az anyagi természetét mutatja, akkor azt tanulmányozhatjuk (lásd link). Ha viszont lencséket, egyéb alkalmas felületeket állítunk az útjába, akkor a hullámtermészetét vizsgálhatjuk.


Fontos, hogy egy objektumra mindig a megfelelő törvényeket vonatkoztassuk. Figyelembe kell venni, hogy a fizika eddig lefektetett elvei nem tartalmaznak ellentmondást (ez lényegük). Ha a fotont mozgási szempontból vizsgáljuk, akkor makrovonatkozásban a Newton törvényeket, mikrovonatkozásban a relativitáselméletet és energiatörvényeket kell alkalmazni. Ezek szerint tömeg fénysebességgel. Fénysebességgel csak energia haladhat. Ennek levezetése már meghaladja e felület kereteit. (fontos megjegyezni, hogy egy szakember beleköthet a fenti gondolatmenetbe annak pongyolasága okán. csakhogy a gondolatmenet fő szempontja a megértés és nem a szakmában megszokott precíz fogalmazás volt a fő szempont.)

2016. máj. 25. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
utóirat: kimaradt a legfontosabb szó. Ezek szerint tömeg NINCS fénysebességgel.
2016. máj. 25. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:

"fontos megjegyezni, hogy egy szakember beleköthet a fenti gondolatmenetbe annak pongyolasága okán. csakhogy a gondolatmenet fő szempontja a megértés és nem a szakmában megszokott precíz fogalmazás volt a fő szempont."

Hadd bújjak én is emögé. :)

Bár szerintem éppen ez a "kiemelés", az elválasztás a hullám-értelmezéstől, ez a tévedés oka. Newtoni fizikához szokott aggyal amúgy nem egyszerű ezt a kettős természetet megérteni és tudni, mit melyik esetben nem lehet értelmezni.

2016. máj. 25. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"Létezik fénynyomás, amiből következik, hogy a fénynek van lendülete, azaz tömege és sebessége is."


mondjuk igen. (nem teljesen, de induljunk ki ebből)


"Ha van tömege, akkor az fénysebességnél miért nem végtelen?"


nos. az amire te hivatkozol, pontosabban úgy szól, hogy nyugalmi tömeggel rendelkező részecske tömege lesz (lenne) végtelen fénysebességen. (ami egyébként így, ebben a formában eléggé pongyola, de ide most jó)


csakhogy nincs álló foton. a foton nem olyan, mint egy proton vagy elektron, hogy ha eléggé lehűtöd, akkor helyben marad.

a foton, ha létezik, akkor megy is. fénysebességgel. ebből adódóan nincs kezdeti/nyugalmi tömege azaz őt nem is köti a fenti szabály.


ahogy azt már előttem is leírták, a fotonnak alapvetően energiája van. amikor valamivel kölcsönhatásba lép, akkor ez az energia valamilyen módon megnyilvánul. pl. tömegként, lendületként, hullámhosszként stb. de ez igazából nem azt jelenti, hogy a fotonnak van tömege, lendülete, hullámhossza, mi azt csak úgy érezzük. neki csak energiája van.

2016. máj. 25. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Wadmalac ***** válasza:

Asszem jelen szinten #7-nél jobb választ nem is lehet adni.

Bármi ennél szabatosabbhoz már bele kell mászni a rel. elméletbe.

2016. máj. 25. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

A fotonnak nincs nyugalmi tömege ezért.

Lendülete az energiájából adódik.

2016. máj. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
0%
Mivel a fotonnak van tömege és sebessége is, ezért van lendülete is.
2016. máj. 25. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!