Két tükör egymással szemben hogyan viselkedik?
Teoretikusan lehet mondani, hogy végtelen sokszor tükrözik vissza egymást.
De ennek a fizikai világban mik a határai? Egyáltalán itt miről lehet beszélni? A fény megy úgymond ide-oda a két tükör között végtelen sokáig? Ha igen, akkor ezt részecskék szintjén nyomon lehet követni?
Ha nem végtelen sokszor tükröződik vissza a két tükör között, akkor mik szabnak határt ennek a végtelen folyamatnak? Elfogy a fény? Vagy nem lehet pont párhuzamosan beállítani a két tükröt és így előbb utóbb kijut a két tükör közül a fény vagy hogyan lehet ezt fizikailag leírni?
Nem jar vegtelenul sokaig oda-vissza, mert a tukor nem 100%-ban veri vissza a fenyt, sot mi tobb, az apro egyenetlensegek miatt nem is feltetlenul 100%-ban parhuzamosan, tehat a szorodas miatt is 'elveszik' nemi energia.
A tukorkepek egyre halvanyabbak (mint az magad is kiprobalhatod ket tukorrel), az igy 'elveszett' energia hosugarzas formajaban tavozik a rendszerbol (ugye ami elnyelodott a tukor anyagaban, az leginkabb 'felmelegitette', ez a meleg viszont hosugarzas formajaban tavozik.
Érdekes a kérdésed, mert pont ez a kérdés válaszolódik meg olyan technológiákban, mint az optikai szál vagy a lézer.
Természetesen teljesen tökéletesen visszaverő tükör nem létezik, valamennyi fény mindig elnyelődik. És nincsen tökélketes szögben beállított tükör sem, tehát ha két tükör között rés van, akkor valamennyi fény feltétlenül megszökik.
Ha tökéletes tükrök lennének (semmi fényt nem nyel el, mindig pontosan merőlegesen veri visza), akkor elméletileg örökké haladhatna a fény, igen.(Magéhoz a mozgáshoz nem kell pluszenergia, az energia azért veszik el, mert valami elnyeli.)
De megteheted, hogy mondjuk egy optikai szálon küldöd át a sugarakat, ami lényegében belül végig tükör minden irányból.
Ilyenkor a fény nem szökik ki, de valamennyi fény itt is elnyelődik (semmilyen anyag nem tökéletesen visszaverő, tehát ebben sem haladhatna végtelen ideig...Ha nem használnánk ki egy másik jelenséget, aminek a neve:
Ezzel már több ezer kilométerekre is tudunk fényt küldeni egy szálon, és még tovább javíthatjuk a rendszert, ha hozzáteszünk egy ún. optikai ismétlőberendezést:
Ez, miután elnyeli a fényt, az így létrejött elektromos jel alapján kiküld egy új fénysugarat.
Ennek nagyon fontos következménye van sok területre. Gondoljuk végig, hogy mi minden fény:
röntgensugár. rádióhullám. látható fény. mikrohullám. satöbbi.
A lézer pedig úgy működik, hogy tükröket úgy helyezel el, hogy ún. optikai rezonátort alkossanak.
amivel addig-addig tükrözöd a fényt, amíg be nem áll egy adott rezonancia-frekvenciára.
Tegyük fel, hogy van két, 95%-os visszaverésű tükröd.
Tíz oda-vissza verődés után már csak 0,95^10, azaz 0,599 vagyis mondjuk 60%-nyi fényerőd marad meg, száz visszaverődés után 0,006, vagyis csak 0,6%-od marad meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!