Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy nagy tömeg hogy tudja...

Egy nagy tömeg hogy tudja átadni a mozgási energiáját egy kis tömegű tárgynak?

Figyelt kérdés
Általában a nagy tömeggel rendelkező tárgy tovább fog haladni, hiszen teljesen nem tudja átadni az energiáját a kis tömegű tárgynak. De miért van ez? Pl. ha kilövök egy ágyúgolyót, és az eltalál egy puskagolyót, akkor az ágyúgolyó nem áll meg, és a puskagolyó nem fog az ágyúgolyó teljes mozgási energiájának megfelelő energiával száguldani. De vajon miért nem? Meg lehetne-e oldani, hogy mégis megtörténjen?
2016. dec. 10. 17:20
1 2
 11/17 dq ***** válasza:

Szerepeltek már az ütközések fizika órán?


Oldottál már meg ilyen típusú feladatokat?


Adott

* m1, m2, v1, v2 (tömegek és sebességek),

* valami q ütközési állandó (hogy hányszorosára csökken a mozgási energia),

* feltesszük hogy az ütközés centrális (például sínen mozog a két ütközõ tárgy)


--> számold ki az ütközés után a tárgyak sebességét!


Ilyen volt már? 9. osztály anyaga.


Én azt mondanám hogy ha a nagy ágyúgolyó 1000 km/h-vel ütközik a puskagolyóba, akkor maximum 2000 km/h-re gyorsíthatja azt fel. Tovább már nem, 3000 km/h-ra már nem, semmilyen gumis vagy rugós szerkezetet ha rárakunk az elejére akkor sem.


Az ütközésre felírt két egyenletbõl (impulzusmegmaradás, mechanikai energia mérleg) adódhat ez a korlát, fizikai oka nem hiszem hogy lenne.


Tehát azt hiszem hogy a relatív sebességük osztódik újra fel (ez jön ki a matematikai megfontolások alapján), és nem az abszolút sebességük a korlát (amit az 1. válasz írt), sem pedig tetszõlegesen nagy sebességek nem léphetnek fel (amit a 3-7 válaszoló gondol).


De nagyon nem vagyok biztos benne, jól összezagyváltam magamat.

2016. dec. 11. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 dq ***** válasza:

Szóval az a sejtésem hogy a tömegközepponti rendszerbõl nézve a testek sebessége ütközés után nem nõhet.


Picit aggasztó, hogy nem igazán látom sehol így kimondva. (Wikipedia, sulinet, meg akiket még ad a google)


Másik sejtésem például az, hogy ha egy mozó nagy tárgy ütközik egy kisebb, álló tárgyba, akkor a nagy tárgy nem pattanhat vissza.


Nem fizikai, hanem bizonyos matematikai egyenlõtlenségeket sejtek ezek mögött.


(A sejtésem apropója pedig az, amit a #1 válasz is ír: soha nem láttam még olyat, hogy megdobok egy sziklát egy kis kaviccsal, és, a kis kavics nagyon durván visszapattan, többszörös sebességgel. Nem csak kis kaviccsal, de, trükkös rugós szerkezettel sem. Biztosan tudnék róla ha létezne ilyen.)

2016. dec. 11. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Igaz, a kilövőszerkezet az másfajta energiát alakít át mechanikai energiává. Pl. előtte fel kell húzni.
2016. dec. 11. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Nem oldottunk meg ilyen feladatokat. Egy olyan középiskolában tanultam, ahol a humán tantárgyakra mentek rá. Fizikaóra csak az első két évben volt, és akkor is a legtöbbjét lekéste a tanár. Egyszerűen késett 30 percet, utána meg már nem volt kedve órát tartania. Amikor főiskolára jelentkeztem, azt sem tudtam hogy mi az a gyorsulás. Nem vicc, egyszerűen nem készített fel rá a középiskola. Ennyire szar volt. És a diákok is ilyenek voltak. Gonoszak és kegyetlenek, a tanárok meg őket tartották okosnak, mert állítólag olyanok mint a macskák, nem engedelmeskednek ha kérik őket. Értitek, tehát azért tartották okosabbnak őket, mert zavarták b*sztatták a tanárokat órán.. Logikus. Na mindegy, a lényeg hogy NULLA tanítás volt abban a középiskolában. Ez a lényege az egésznek. Persze a kormány szidása az volt, de nagyon lehet érezni, hogy akármilyen is a kormány, akkor is ilyen szarok maradnak a tanárok. Mert bizony a tanárokkal volt baj, nem a kormánnyal. Mindegy... Addig nem értetek úgysem velem egyet, amíg nem tudjátok azt a helyzetet, amit én. És talán addig el sem hiszitek ezt, mait mondok, amíg meg nem tapasztaljátok, hogy bizony vannak/voltak ilyen iskolák. A rokonaim között visszamenőleg még egy darab főiskolára kerülő egyén sem volt, a többsége kő kemény alkoholista volt, az apám testvérének 14 évesen született a gyereke, akinek a gyereke pedig 15 évesen született. Már nem tartjuk vele a kapcsolatot, de gyakorlatilag a rokonaim többsége kibírhatatlan, és apám és anyám részéről is vannak, akinek csak 8 általánosuk van, szakma nélkül. Na erre varj gombot. Amikor rám néznek, ezt nem látják, és soha nem is dicsekszem ezzel. Csak azért mondtam ezt, hogy tudd, hogy egy általános 4. osztályos feladatot nem tudnának megcsinálni a szüleim. Pl emlékszem, hogy amikor másodikos (8 éves) voltam, elkezdték szidni a mai modern kort, mert mi az, hogy olyan nehéz feladatot adnak fel nekem, amit még ők sem tudnak megcsinálni. Ez van. Semmilyen fizika feladattal ne gyere, mert már műszaki főiskolára jelentkeztem, de nulla előképzettségem van. És a legrosszabb, hogy nemcsak a tudáshiányt vittem magammal, hanem azt is megszoktam, hogy életemben alig kellett tanulnom. Így hát emiatt is nehéz a műszaki főiskola. Ettől függetlenül sokkal rendesebb és visszahúzódóbb vagyok, mint a társaim. Nem tudom minek köszönhetem ezt. Egyszerűen ilyen vagyok, szöges ellentéte a rokonaimnak. Sokszor azon csodálkozom, hogy vajon örökbe fogadtak-e. Mert hihetetlen, hogy amilyen szar iskoláim voltak, most főiskolán tanulok. A társaim mind a legkitűnőbb középiskolákban, gimnáziumokban tanultak, mégsem teljesítem sokkal rosszabbul náluk, pedig rengeteget játszok a gépen. Plusz valamilyen oknál fogna nem is iszok alkoholt, sőt, utálom, ahogy gyakorlatilag minden káros dolgot. Pedig aztán eddig az összes felmenőm súlyos alkoholista volt apám részéről. Egyébként köszi a válaszokat. Ha valami nem világos számomra, akkor ezért van.
2016. dec. 11. 16:02
 15/17 A kérdező kommentje:
Még egyszer köszi a válaszokat dq.
2016. dec. 11. 16:02
 16/17 anonim ***** válasza:

dq, jók a sejtéseid. Mármint bizonyíthatók és helyesek.


Tömegközépponti rendszerben, azaz ha a tömegközéppont áll, akkor a tökéletesen rugalmas ütközés:

mindkét test ugyanolyan sebességgel távolodik, ahogy érkezett, de ellentétes irányba. (Nem feltétlenül az érkezéssel ellentétesen - nem középpontos ütközés -, de egymás sebességéhez képest ellentétesen) Ekkor az impulzus (=0, mert a tömegközéppont áll) és a mozgási energia is megmarad.

A tökéletesen rugalmatlan pedig, amikor a tömegközéppontban megállnak ütközés után. Ekkor a mozgási energia elvész, csak a (nulla) impulzus marad meg.


A Galilei-féle relativitási elv miatt minden ugyanúgy játszódik le, ha egyenletesen haladó vonatkoztatási rendszerből nézzük, azaz bármilyen ütközés vehető úgy, hogy tömegközépponti ütközés + EVEM. (egyenes vonalú egyenletes mozgás). Utóbbi ütközés előtt és után is hozzáadandó a sebességekhez, vektorosan.


Más: érdekes, hogy a kis tömeg se tudja jól átadni a mozgási energiáját a nagy tömegű tárgynak. Ezért jó neutronlassítók a viszonylag kis tömegű magok (hidrogén, deutérium, szén), és rosszul lassítanak a nehéz magok (urán, ólom, plutónium, stb.)

2016. dec. 12. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Látom sok hozzá nem értő van itt...


"Általában a nagy tömeggel rendelkező tárgy tovább fog haladni, hiszen teljesen nem tudja átadni az energiáját a kis tömegű tárgynak."


Mindenekelőtt tisztáznunk kell, hogy hogyan modellezzük a rendszert!

Mivel teljes energiaátadásról beszélünk, ezért nyílvánvalóan csak olyan ütközések jöhetnek szóba, ahol az ütközési szám k=1. Ellenkező esetben disszipációval kell számolnunk, ami az eredeti feltevésnek ellentmond.


Mivel az impulzustételnek is telsjesülni kell ilyen esetben (tökéletesen rugalmas ütközés) ezért triviális, hogy ütközés után a testek impulzusa megváltozik. (Remélem mondanom sem kell, hogy vektrokat értünk impulzus alatt...).


Az eredeti kérdés tárgya tehát lényegében megfontolni, hogy adott m1, m2, és v1, v2 sebességek mellett létezhet -e olyan u1 és u2 sebesség, amelyre teljesül, hogy u2=0, feltéve, hogy u1 zérustól különböző.


Tessék elvégezni a számításokat, korrekt módon felírni az energiamegmaradást és az impulzusmegmaradást.


Abból fog látszani, hogy mi miért van. Ami ettől különböző, az mind csak felesleges rizsa!


Márpedig a fizika matematikára épül...

2016. dec. 13. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!