Ha egy testnek növeljük az energiáját, miért nő annak a tömege?
A relativitáselmélet szerint sem nő a tömege. A relativisztikus tömegnövekedés egy fából vaskarika, és azáltal "keletkezik", hogy a newtoni dinamikai egyenletet akarjuk a relativisztikus tartományban továbbra is formaálisan kierőszakolni, holott a lényeg épp az, hogy ami relativisztikus, az nem newtoni.
Tömeg értelmes módon csak egyféleképpen deiniálható, ez pedig a nyugalmi tömeg. Abból csak egy van és az nem változik, nem függ a vonatkoztatási rendszertől (hiszen nyugalmi).
Ami pedig az egyéb relativisztikus változásokat illeti (idődilatáció, hosszkontrakció, relativisztikus energianövekedés, sűrűségváltozás, miegymás), ezek mind látszólagos azaz koordinátaeffektusok, és ezek közül is csak egy független van (mondjuk az idődilatáció), a többi abból levezethető.
6:
Semmi értelme nem volt ezt ide linkelni, ugyanis a "cikk" elég megtévesztő és pár fontos dolgot ki is hagy.
A 7-es válaszoló jól leírta a lényeget, kis nyelvtani hibától eltekintve a tömeg definícióját illetően, ugyanis a tömeg definíciószerűen az impulzusvektor abszolútértéke, de csak egy fajta tömeg létezik, ami valóban a nyugalmi tömeg.
Tehát a világon semmi értelme nincs relativisztikus tömegről beszélni, az csak egy laikusok által használt dolog, ami egy hatalmas félreértelmezés eredménye.
Ha egy részecskét mozgás közben gyorsítok, akkor NEM nő ettől a tömege. Valóban levezethető a dinamikából egy olyan egyenlet amiből olybá tűnik hogy nő (mint a cikkben), de az csak SZABAD részecskére vonatkozik.
Ha egy részecske gyorsul, akkor ez az egyenlet létjogosultságát veszti.
Egyszerű parasztvakítás az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!