Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Honnan látom egy deriválandó...

Honnan látom egy deriválandó egyenletről, hogy az egy összetett függvény?

Figyelt kérdés

Valamiért nem veszem észre, lehet hogy nincs hozzá agyam...

Értem, hogy mi az az összetett fv és tudom két fv egyenletéből az fog, gof összetett fvnyeket képezni, de amikor deriválásnál adnak egy egyenletet, nem tudom, hogy tudom meglátni, hogy az egy összetett függvény?


2016. nov. 6. 17:47
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem megy elsőre az összetett fgv deriválása, akkor először csak gyakorold, hogyan tudsz "felbontani" egy összetett fgv-t. Utána nekifoghatsz, hogy mit, miszerint kell deriválni.


Próbáld átlátni, hogyan jutsz el x-től (vagy bármilyen változótól) a megadott kifejezésig.


Például: c(x) = ln(sin([6x^3]))


ahogy írtam, haladjunk x-től kifele


x --> x^3


x^3 --> 6x^3


6x^3 --> sin(6x^3)


sin(6x^3) ---> ln(sin(6x^3))


Én mondjuk deriválásnál pont kívülről haladok befele, mert a külső fgv-t kell a belső szerint deriválni, de gyakorlásnak megteszi.


Aztán akár el is nevezheted a nyilakat fgv hozzárendelésnek vagyis:


h(x) = 6x^3 (itt a szorzásnak nem adok külön fgv hozzárendelési szabályt mert deriválásnál nincs jelentősége)


g(x) = sin(x)


f(x) = ln(x)


ekkor látszik, hogy


c(x) = f(g(h(x))) ezt pedig lederiválhatod ha akarod, de először inkább tényleg csak gyakorold az összetett fgv-eket.

2016. nov. 6. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor próbálom így nézni először
2016. nov. 6. 19:20
 3/5 A kérdező kommentje:

De nem a deriválása nem megy..ha megmondják, hogy ez egy összetett függvény, akkor tudom deriválni.

A problémám az, hogy magamtól nem veszem észre, hogy az egy összetett függvény

2016. nov. 6. 19:21
 4/5 anonim ***** válasza:

A belső függvény csinál valamit egy változóval. A külső függvény csinál valamit a belső függvény által kiadott értékkel.

Van, hogy zárójelezik, de van, amikor nem. (ln x)^2 esetén például a belső függvény veszi a logaritmust, a külső pedig négyzetre emeli.

2016. nov. 6. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Magát a fv. definícióját, értelmét kéne megértened, megtanulnod.

Onnantól az összetett fv. már nem nagy ügy.


Ökölszabályként lehet mondani, hogyha a független változóval csak egyetlen utasítást végez a fv. akkor nem összetett fv. ellenben összetett.


Megjegyzendő, hogy nemösszetett fv.-ek lineáris kombinációja sem összetett.


Vagyis leegyszerűsítve, ha a független változóval több utasítás is végrehajtatik (és ezek nem írhatók fel lineáris kombinációval), akkor bizonyára összetett fv.-ről van szó.

2016. nov. 7. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!