Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az UV sugarat látó emberek...

Az UV sugarat látó emberek miért látják lilának azt UV fényt?

Figyelt kérdés
Láttam egy tudományos dokumentumfilmben, hogy bizonyos szem- vagy agysérülés esetén az ember képes érzékelni az UV fényt. Jelenleg 1-2 ilyen emberről tud csak a tudomány. Az egyiket ebben a tudományos filmben bemutatták, még régebben láttam. És mondta, hogy az UV fény egy bizonyos spektrumát látja, és lila színnek érzékeli. A kérdésem az, hogy hogyhogy lilának látja? De hát lilát mi is látunk, és minden egyes hullámhosszt más-más színnek kéne hogy érzékeljünk! Mégsem egy másik színt látott, hanem egy már ismert színt, a lilát. Illetve azt sem értem, hogy hogyhogy pont az ultraviola (ultraibolya) színnél látott lila szín, amikor a tudósok is pont a lila (ibolya) színről nevezték el az adott sugárzást? Talán magának a sugárzásnak köze van a lila színhez? Mert nem lehet véletlen, hogy az illető is lilának látja, és a tudósok is a lila színről nevezték el.
2016. okt. 27. 19:07
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Van olyan színpaletta (akár a neten), ahol látszólag ugyanolyan színek vannak, de a tetrakrómiások meg tudják különböztetni őket? Mert akkor így automatikusan rá lehetne jönni otthon a fotelben, hogy ki tetrakrómiás. Vagy a számítógép monitorja csak átlagos emberek által is látható színekre van csak kifejlesztve?
2016. okt. 28. 12:47
 12/19 A kérdező kommentje:

"Mindenesetre mesterségesen lehet olyan színérzetet kiváltani, ami egy szembe érkező fény hatására nem alakulhat ki ("lehetetlen színek"). Ennek az a lényege, hogy a két szemben különbözőképpen ingerlik a csapokat, és így olyan kombinációt állítanak elő, amelyet semmilyen egységes (mindkét szemben egyforma formában jutó) fénnyel nem lehetne kiváltani."


Otthon házilag hogy tudnák ilyet előállítani? Mármint magát az érzetet. Így olyan színek érzékelésére is képes lennék, amit normál esetben nem látok, de az agyamban képes vagyok az érzékelésükre. Hihetetlen lenne teljesen új színeket látni, amely a valóságban lehetetlen lenne! Mindenképp ki szeretném próbálni.

2016. okt. 28. 12:49
 13/19 anonim ***** válasza:
ugyanazok a színérzetek meg még mások is, pl az 5-ös szám határozottan sötétvörös, de a 2-es szám egyszerre hasonlít a barna és a fekete színre, de valójában egyik sem, mégcsak nem is feketésbarna, még nem láttam olyan tárgyat aminek olyan lenne a színe mint a 2-es számnak
2016. okt. 28. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 harminezer oxigén ***** válasza:

Hali.


A TV-den vagy monitorodon nem tudod leellenőrizni hogy, az átlagosnál nagyobb spektrumban vagy érzékenyebben érzékeled a fény spektrumát, ugyan is a kijelzők nem képesek kijelezni az átlagosan látott spektrumot sem.

[link] (német nyelvű a link)


Az első ábrán látod hogy milyen spektrumon működnek a kijelzők. A patkó alakú színes rész az emberi szem által látható színeket jelöli a háromszögek pedig a monitorok által megjeleníthető színeket jelöli. (az ábra csalóka, de csak azért hogy, szemléletesebb legyen.)

2016. okt. 29. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Nem lehetne olyan monitort létrehozni, ami képes az emberi érzékszerveken túl is fényt kibocsájtani? Azaz a háromszöget úgy megnagyobbítani, hogy kilógjon a patkó alakzatból.
2016. okt. 29. 21:19
 16/19 harminezer oxigén ***** válasza:

Hali.


Elméletileg lehetséges, de nem sok értelme lenne, nincs rá igény. A gyártók és fejlesztők a felbontás növelésére mennek rá nem a színmélységre.


A monitorok többsége 16, 24, 32 bites színmélységet tud megjeleníteni (2^16, 2^24, 2^32 db színárnyalat) ha ezt tovább akarnád növelni akkor drasztikusan megnőne az adatmennyiség amit a grafikai chipeknek kezelnie kéne frame-enként (ez tartalmazza a megjelenített képet és még sok egyéb adatot is) ez állókép esetén nem akkorra gond, de mozgóképnél már igen, ha kellően nagy felbontásban akarod nézni.


A grafikai chipek (videokártyák) egyszerűen nem tudják kezelni az ekkora adatmennyiséget ezért a gyártók kompromisszumot kötöttek a felbontás és a színmélység között, a 32 bites színmélységnél már közel 4,3 milliárd (4294967296) színárnyalat van ami az informatikában és média technológiában elegendő.

2016. nov. 2. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
A csapok ugyanúgy reagálnak az ultraibolya fényre, mint az ibolyára, ezért az ibolya színű lesz.
2016. nov. 2. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Re 7: Nem biztos, vannak szinesztéták, akik észlelnek ilyen színeket (persze nem a szemükkel), mások nem.


A tetrakromátok nem nagyon tudják kihasználni a képességüket az interneten, mert a képernyő a színeket három alapszínből keveri ki, valamelyik kimarad. Úgyhogy akkor lehetsz tetrakromát, ha úgy látod, hogy nagyon sok színt képtelen ábrázolni a képernyő.

2016. nov. 2. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Az ultraibolya fény még veszélyes is, tényleg kisülne a szemed egy idő után, ha ilyen képernyőt néznél. Felvehetnél napszemüveget is, de akkor nem látnád a színeket, nem tudnád élvezni.
2016. nov. 2. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!