Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az UV sugarat látó emberek...

Az UV sugarat látó emberek miért látják lilának azt UV fényt?

Figyelt kérdés
Láttam egy tudományos dokumentumfilmben, hogy bizonyos szem- vagy agysérülés esetén az ember képes érzékelni az UV fényt. Jelenleg 1-2 ilyen emberről tud csak a tudomány. Az egyiket ebben a tudományos filmben bemutatták, még régebben láttam. És mondta, hogy az UV fény egy bizonyos spektrumát látja, és lila színnek érzékeli. A kérdésem az, hogy hogyhogy lilának látja? De hát lilát mi is látunk, és minden egyes hullámhosszt más-más színnek kéne hogy érzékeljünk! Mégsem egy másik színt látott, hanem egy már ismert színt, a lilát. Illetve azt sem értem, hogy hogyhogy pont az ultraviola (ultraibolya) színnél látott lila szín, amikor a tudósok is pont a lila (ibolya) színről nevezték el az adott sugárzást? Talán magának a sugárzásnak köze van a lila színhez? Mert nem lehet véletlen, hogy az illető is lilának látja, és a tudósok is a lila színről nevezték el.
2016. okt. 27. 19:07
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Hogy a mittomén, hány nm hullámhosszúságú fényt lilának látod, csak tőled tudom, és hiszem, ha akarom. Szerintem az trowiminc.
2016. okt. 27. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

azért ultra mert az ibolya színhez közel álló hullámhossz,

színként látásról még nem hallottam de minden ember szeme érzékeli az uv-t, de nem "látja" hanem bántja a szemét mintha világos fénybe nézne, de nem látja az adott dolgot fényesebbnek.

pl ha az eget nézed úgy érzed mintha egy lámpára néznél közben meg nem látod olyan fényesnek az eget.

a dokfilmről meg dobj már egy linket

2016. okt. 27. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 sadam87 ***** válasza:

A közeli UV sugárzást (300-400 nm) azért nem érzékeljük, mert a szemlencse ezt elnyeli. A receptorok (főleg a rövid hullámhosszra érzékeny) tudnák érzékelni ezt a tartományt is. Azok érzékelhetnek ilyen fényt akik valami miatt elvesztették a szemlencséjüket. Az első link szerint az ilyen páciensek (hullámhossztól függően) világos kéknek vagy világos lilának érzékelik az UV-t.

[link]

(Az alfejezet utolsó előtti bekezdésében írnak róla.)

[link]

[link]

(itt a fószer az 1213-1214. oldalon ír az UV érzékeléssel kapcsolatos élményeiről)

2016. okt. 27. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 sadam87 ***** válasza:
100%

"Mert nem lehet véletlen, hogy az illető is lilának látja, és a tudósok is a lila színről nevezték el."

Mint már előttem is utaltak rá, a kutatók épp az ibolyáról nevezték el az UV-t. Ultraibolya szó szerint arra utal, hogy ibolyán túli, azaz arra utal, hogy nagyobb a frekvenciája mint az ibolyáé, a frekvenciaskálán utána következik. (Ugyanígy az infravörös vörösön innenit jelent.)

2016. okt. 27. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Most már csak azt nem értem, hogy miért nem egy tök új színt látott? Hiszen annál több színt lát egy állat, minél nagyobb intervallumon képes érzékelni a fényt. Mégsem érzékelt senki új színt, csak kéket. Azt jelenti, hogy az ibolyán túli sugárzás fénye is ibolya?
2016. okt. 27. 20:31
 6/19 anonim ***** válasza:

az agy nincs rá kalibrálva az egyéb színek érzékelésére.

illetve szinesztézia esetén több szín van, de ez a hullámhossztól független

2016. okt. 27. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Tehát szinesztézia esetén az ember képes olyan színt is érzékelni (agyilag), amelyet az emberek szemmel nem is láthatnak?
2016. okt. 27. 21:23
 8/19 anonim ***** válasza:
igen, bár hasonlít a valódi színekhez
2016. okt. 27. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
2016. okt. 27. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 sadam87 ***** válasza:
100%

"Most már csak azt nem értem, hogy miért nem egy tök új színt látott?"

A színérzet úgy alakul ki, hogy az egyes fénysugarak különböző mértékben hozzák ingerületbe a három csaptípust. Az agy az ingerületek egymáshoz viszonyított aránya alapján alakítja ki a színérzetet. Azért lilás/kékes színt látnak, mert az UV fény leginkább a rövid hullámhosszú (elsősorban kékre/lilára érzékeny) csapot ingerli. Azért lesz világos (fehéres), mert itt már ennek a receptornak az érzékenysége is csökken, így a három csap nagyjából hasonló mértékben lesz ingerelve. Márpedig ha a három csapot hasonló mértékben ingerli a fény, azt fehérnek érzékeljük.

[link]

Azt ne felejtsd el, hogy a szín az egy érzet, ami az agyban alakul ki! Ha különböző ingerek ugyanazt az agy területet ingerlik, hasonló érzetet váltanak ki.


Lehetnek olyan személyek, akik több színárnyalatot érzékelnek. Ez jellemző a tetrakrómiásokra. Nekik négyféle csapjuk van, így jobban el tudják különíteni a különböző hullámhosszú fénysugarakat.

[link]

Mindenesetre mesterségesen lehet olyan színérzetet kiváltani, ami egy szembe érkező fény hatására nem alakulhat ki ("lehetetlen színek"). Ennek az a lényege, hogy a két szemben különbözőképpen ingerlik a csapokat, és így olyan kombinációt állítanak elő, amelyet semmilyen egységes (mindkét szemben egyforma formában jutó) fénnyel nem lehetne kiváltani.

[link]


#6/8/9

"illetve szinesztézia esetén több szín van"

Ezt megkérdezhetem honnan veszed? Természetesen lehet, hogy így van, de sosem hallottam ilyenről. Plusz a linkedben sem találtam ilyet (bár csak átfutottam).

Tudtommal a szinesztézia esetén is ugyanazok a színérzetek jönnek elő, csak nem fény, hanem más ingerek hatására.

2016. okt. 27. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!