A rózsaszínt miért csak kék segítségével tudom kikeverni?
A rózsaszín nem tiszta szín, nincs benne a szivárványban. Nincs olyan hullámhosszú fény, amit önmagában rózsaszínnek látnál.
Ez azért van, mert a retinánkon háromféle csap (fényérzékelő sejt) létezik. Az első típus a rövid hullámhosszú, kékes fényre indul be a legerősebben, a második a közepes hullámhosszú, zöldes-sárgás fényre, a harmadik pedig a hosszú hullámhosszú, vöröses fényre.
Az agyad akkor lát valamit rózsaszínnek, amikor az első (kék) és a harmadik (vörös) csap aktív, de a középső kevésbé. Tehát valóban keverni kell a kékes és vöröses fényt hogy valami rózsaszínűnek látsszon.
A rózsaszín tulajdonképpen az a szín, ami a szivárvány két végét (a szivárványon kívül, képzeletben) összeköti.
Azt tévedésből írták. Sajnos előfordul, hogy egy információ helytelen az interneten.
A lila is ilyen szín amúgy, csak ott a sok kékhez megy egy kevés vörös, a rózsaszínnél pedig fordítva. És ott van még ugye a magenta, amikor kb. ugyanannyi van mindkettőből.
# 5
Bocs, de szerintem ez hülyeség. Azért, mert nem jön ki, hiába kevertem össze, másrészt meg a fehérben nincsen kék. Olyan, mintha azt mondanád, hogy ha a sárgával összekevernéd a fehéret zöldet kapnál, mert a fehérben van kék. Mindenki tudja, hogy nem ez történik.
Mit nevezel te rózsaszínnek?
Mondj egy RAL-kódot.
Arra megmondom az összetételt.
Mert a színnév mást jelenthet neked, nekem meg még millió embernek.
A divatvilág állítja, hogy a "pink" meg a rózsaszín nem ugyanaz. Erre varrjál gombot.
A színnév, mint rózsaszín, libafoszöld stb. szubjektív, sok eltérő árnyalatra rá lehet húzni személyes ízlés szerint is.
A rózsaszín definíció szerint piros és fehér keveréke. Hát neked nem, puffneki. Amit te tartasz rózsaszínnek, arra más esetleg azt mondaná, hogy lilásrózsaszín, vagy pink, vagy pirosashupilila.
Színt objektíven RAL vagy másik színkód segítségével lehet meghatározni. És színlátás minősége szerint személyenként még ITT is lehet eltérés, a RAL kód színeinél is még létezik egyetlen kódszám alatt kettő-három nagyon enyhén eltérő árnyalat.
Amit leírtál, már az első sorától hibás. Mert a vízfestékeknél is van a piroson, fehéren belül is kismillió árnyalat, a jófene tudja, te melyikekből indultál ki.
#5:
"Lévén a fehér színben is van kék (az 1:1:1=kék:sárga:piros arányú színkeverés adja ki a fehéret), ezért csak fehér szín használatával is kijön a rózsaszín."
Ne keverjük össze az additív és a szubtraktív (kivonó) színkeverési módokat, mert abból csak még nagyobb katyvasz lesz a kérdező fejében.
Additív színkeverésnél valóban fehér (helyesebben valamely szürkeárnyalat, az intenzitás mértékétől függően, fehér = maximális intenzitás, fekete = minimális intenzitás) színt kapunk az RGB 1:1:1 arányú keverékéből. Azonban a kérdező festeget, ahol szubtraktív színkeverésről van szó.
A kettő közötti alapvető különbség, hogy az additív színkeverésnél fényforrásokból közvetenül származó színeket kevergetünk, míg a szubtraktív színkeverésnél olyan anyagokat, amelyek nem fényforrások, hanem fényelnyelő anyagok (mint pl. a festékek).
"Ne keverjük össze az additív és a szubtraktív (kivonó) színkeverési módokat, mert abból csak még nagyobb katyvasz lesz a kérdező fejében."
Képzeld el, hogy nincs katyvasz a fejemben. Ezt te miből állapítottad meg? Egyszerűen azért nem kell idekeverni a színkeverési módokat szerintem, mert semmi köze a kérdéshez.
# 7
R:255
G:70
B:70
Ennél az esetben fehéret és pirosat kevertem, a zöld és a kék ugyan olyan arányban van, ergo ez fehér és piros keveréke. A végeredmény világospiros és nem rózsaszín.
R:255
G:60
B:100
Például ennél az esetnél egyértelműen rózsaszín. De igen, most mondhatnád, hogy ez nekem rózsaszín, másnak nem. Ez az oldal erről a színről ír, és a színről található képeket tartalmaz. Azok a színek egyértelműen rózsaszínek, ahhoz hasonlóak, mint amit a második színkódban adtam meg. Biztos, hogy van benne kék, mert máshogy nem adna ki ilyen színt. Még ha azt is írja az oldal, hogy a piros és a fehér keverékéből állítható elő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!