Ha egy 1 atom vastagságú pengével kettévágnák az embert, akkor mi történne az emberrel? Kettészakadna?
Van egy tök átlagos ember. És van egy hiper-szuper penge, ami mindössze 1 atom vastagságú. Mindegy, hogy hidrogén vagy szén, vagy vas atom vastagságú, akármelyik lehet.
A lényeg, hogy ezzel a pengével kettévágnak egy embert. Nyilván ilyen penge nem létezik, de most mégis vegyük azt, hogy ez megtörténik. Tehát egy 1 atom vastagságú pengével kettévágnak egy embert. Nyilván az illető meg sem érzi, hiszen minden egyes idegsejtje több milliárd atomból áll. De akkor vajon mi történik az illetővel? Végül kettévágja a penge? Vagy semmi nem történik vele?
Két atom vastag, vagy két atomból áll? Egy fülpiszkáló sem két vatta széles, még ha van is a szélén két vatta, hanem sokkal szélesebb.
A kérdésed lényege akkor:
* mi történik az egyes atomokkal? Megsemmisülnek, talán?
* mi történik a molekulákkal, szétesnek?
* a molekulák közti vonzóerők (elektromos, fizikai, mittudomén) elengednek-e, és, miután áthaladt rajtuk a penge, visszakötnek-e maguktól?
* ha egy hártyát raksz be, átengedi-e az anyagot (mondjuk a vizet egy grafén-hártya
stb. Én ezekre nem tudom a választ, fogalmam sincs mi mekkora körülbelül, egy idegsejt hány atom vastag, milyen távoliak egymástól a csontszöveg molekulái, stb, ezeket kéne tudni.
(Na jó, a hártyásra rá lehet keresni, a grafén-hártya nem engedi át a vizet, ha elvágsz vele egy embert, akkor a vére nem fog tudni körforogni tovább.)
Mivel a kötőerők hatótávolsága kisebb mint egy atom átmérője, ezért egyszerűen kettévágná a penge.
Nem tapadna vissza a penge után.
Ha egy egysejtűt egy mikrotűvel megszúrják, akkor sem lyukad ki. És ha kettévágnák, akkor is összefolyna utána. Tehát szerintem csak az adott sejt roncsolódna.
Amúgy meg ha mindössze 1 atom átmérőjű lenne, akkor is okozna kárt, hiszen az egyes sugárzások, pl. protonsugárzás is tud kárt okozni az emberben, pedig azok közönséges protonok. Kicsik, mégis okoznak kárt, tehát nyilván ez a penge is okozna kárt, nem csak úgy érintetlenül átsuhanna az emberen.
Hopp, erre tudok neked egy érdekes választ adni... Volt egy szovjet pali, aki részecskegyorsító balesetet szenvedett:
Átment a fején ez a protonnyaláb... Itt szerintem attól függ, hogy milyen sebességgel szeretnéd átlőni rajta a pengét, meg nyilván a sűrűbb szerkezetek, mint a csont, inak teljesen máshogy viselkednek, mint egy membrán.
Mi is csináltunk már patch-clamp kísérletet, ahol az idegsejtet membránját meg"patcheltük" azzal a mikroppipettával. A membrán amúgy összeolvad könnyedén, mert kettős lipidréteg.
Másfelől használtam már atomerő mikrszkópot, amivel atomokat lehet mozgatni, és egy kis tűhegyet végighúzni a felületen, amivel az erőket kilehet mutatni. Pl egy chip felszínét atomi szinten feltérképezni, atomokat pakolgatni ide-oda. Hogy ez hogyan kapcsolódik ide, nem tudom :D de az fix, hogy atomi szinten nagyon máshogy viselkednek a dolgok (főleg kvantummechanika szintjén), mint ahogy fejben elképzeljük, hogy "anyag"... ez már nem anyag, hanem nagyon erős kölcsönhatások és folyton változó felületek összessége. (melyeket az elektronpályák adnak)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!