Gépészet! A homlokfelületeken menetes furattal rendelkező tengely palástköszörülése?
Egy alkatrész gyártását kell megterveznem és dokumentálnom. Az alaktrész gyártását az adott műhelyben, ahol készítik, ott végig sorolták nekem lépésenként, ahol minden világosnak tűnt. Ám itthon előjött a következő kérdés:
Adott egy tengelyszerű alaktrész , amelyet először csúcsesztergán kinagyolnak, majd cnc esztergán 1 átmérő kivételével készre munkálják. Ezután még cnc megmunkálóközponton raknak rá 2db reteszhornyot, valamint van rajta egy tárcsasezrű , nagyméretű átmérő, melyre egy osztókörön raknak 4ddb menetes furatot, és a 2 homlokfelületen lévő , korábban egyetemes esztergán elkészített furatba (ami a gyártás közben csúcsfuratként is szolgált) , belevágják a menetet.
Ezután érkezik köszörűre, ahol 2 csúcs között munkálják meg köszörön azt az egy átmérőt, amelyre a kis érdesség elő van írva.
Ekkor, tehát ha a menetekhez, a 2 végére odatesszük a csúcsokat és elkezdjük forgatni, a menetnek nem lesz baja??
Vagy hogy szokták ezt ilyenkor megoldani??
Kösz a válaszokat!
Pl. csapágyazva van a csúcs és együtt forog a tengellyel
Vagy nem hegyes tüske csúcs van, hanem gömb alakú, és hozzá se ér a menethez
Köszönöm a válaszokat! Én is erre gondoltam, hogy ha lenne sülyesztés, akkot megoldható a dolog, viszont az alkatrészrajzon nem szerepelt süllyesztés :\ Viszont így meg fogom kérdezni a cégnél, hogy beszéltek-e ennek kapcsán a megrendelővel, hogy az alkatrészrajz alapján nem igazán lehet legyártani..
Ha süllyesztés nélkül odarakjuk 2 csúcs közé a tengelyt (ami 36 kg, és 760mm hosszú) , akkor tönkre menne a a végén lévő M16-os menet, igaz?
Utánaolvastam a csúcsfúróknak, azt találtam, hogy 10mm átmérőig használják általában , felette fúrás+süllyesztéssel oldják meg.
Esetemben először csúcsesztergán van a munkadarab, ahol akkor elkészítik a csúcsfuratot. De milyen átmérővel, illetve a süllyesztésre van valami előírás, szabvány, hogy milyen hosszúságú legyen , illetve mekkora legyen a kúpszög? A darab ezután a cnc esztergára jön simitásra, és a menetet is itt vágják majd bele, így mondták a cégnél. Ekkor a csúcsfuratot az M16-os anyamenet magméretére bővitik , majd jön a menetvágás? Ha bővitik a hengeres furatot, akkor a süllyesztés kúpos hossza viszont csökken, ez nem gond?
Igazság szerint már majdnem kész vagyok a gyártás dokumentálásával, már a köszörülésnél jártam , amikoris észre vettem, ezt a menetes furatot, hogy 2 csúcs közé ez így (ahogy az alkatrészrajzon van) nem biztos hogy jó lesz befogni..
Itt van egy kép konkrétan a furatról (az alaktrészrajzon igy volt rajta) de ugye megbeszéltük h mindenképp kell süllyesztést rakni hozzá, ha köszörűre megy, és márpedig megy.. menne..
Kösz!
A menetes furatan "illik" minimum akkora kúpos süllyesztést adni, amennyi a magátmérő és a menet külső átmérője közti lépcső.
Ez a menetfúrás bekezdéséhez is kell, ez vezeti a menetfúrót. Menetesztergálásnál is "segít" a késnek a bekezdésben.
Menetmarásnál nem szükséges, de a menetkifutás sorjázása is lehetetlen némi süllyesztés nélkül.
Szóval a menetes furattal automatikusan együtt jár a süllyesztés. Akkor is, ha nem rajzolják meg.
Ha nem sZABAD süllyeszteni, akkor azt rá kell írni a rajzra. Bár ez annyira ritka eset lehet, én még nem is találkoztam ilyennel, pedig azért több mint 20 év alatt az ember szinte mindennel összefut forgácsolásban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!